.
Mamy 12 290 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Problemy z rozliczeniem pieniędzy z wygranych w zagranicznych zakładach bukmacherskich

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 24.01.2011

Od kilku lat gram przez internet u zagranicznych bukmacherów. Ostatnio los się do mnie uśmiechnął. Wypłaciłem w sumie ok. 100 tys. zł, były to wypłaty w transzach, z których najwyższa wynosiła 40 tys. zł. Dopiero po przeprowadzeniu tych operacji przyszło zastanowienie: czy aby postępuję właściwie? Co w tej sytuacji z podatkami? Wiem, że Polska ma podpisane z tymi krajami Unii porozumienie o unikaniu podwójnego opodatkowania, czy w takim razie muszę się tu na miejscu z tych wygranych rozliczać? Czy międzynarodowe umowy dotyczące podwójnego opodatkowania obowiązują w tej sprawie i polskie organy będą je respektować? Czyje prawo jest ważniejsze? Jeśli na przykład bukmacher działa na Malcie i płaci tam podatki, to chyba nie ma takiego prawa, by tutaj w Polsce płacić je po raz drugi. Wiem, że w Polsce gry tego typu są nielegalne, choć wiadomo, że wielu ludzi bawi się w „bukmacherkę”, proszę więc mi podpowiedzieć, jak wybrnąć z tej sytuacji.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zacznę od tego, że zdania w tym temacie są podzielone, a sam temat jest mocno kontrowersyjny. Moim zdaniem, dochody tak uzyskiwane nie mogą być w ogóle opodatkowane w Polsce, bowiem są nielegalne jako pochodzące z przestępstwa.

 

Zgodnie z art. 107 § 1 i 2 Kodeksu karnego skarbowego każdy, kto wbrew przepisom ustawy lub warunkom koncesji lub zezwolenia urządza lub prowadzi grę losową, grę na automacie lub zakład wzajemny, podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych albo karze pozbawienia wolności do lat 3, albo obu tym karom łącznie – tej samej karze podlega, kto na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uczestniczy w zagranicznej grze losowej lub zagranicznym zakładzie wzajemnym.

 

Przychody wynikające z czynności, które nie mogą być przedmiotem prawnie skutecznej umowy, nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

 

Analogicznie wskazuje ekspert „Vademecum Doradców Podatkowych” (Wolters Kluwer Polska Sp. z o.o.):

 

„Obecnie obowiązujące polskie przepisy nie zezwalają na przyjmowanie zakładów i organizowanie gier losowych przez internet – organizowanie takich zakładów lub gier przez polskie podmioty jest zatem robione albo bez zezwolenia, albo niezgodnie z nim. Stąd też serwisy typu bet-et-home otwierane są za granicą, gdzie przepisy są bardziej liberalne. Należy przy tym zauważyć, iż karane jest zarówno organizowanie zakładów wzajemnych niezgodnie z przepisami u.g.z.w., jak i branie udziału w zagranicznych zakładach wzajemnych. Zgodnie bowiem z art. 107 ustawy z dnia 10 września 1999 r. Kodeks karny skarbowy (tekst jedn.: Dz. U. z 2007 r. Nr 111, poz. 765 z późn. zm.) kto wbrew przepisom ustawy lub warunkom zezwolenia urządza lub prowadzi grę losową, grę na automacie, grę na automacie o niskich wygranych lub zakład wzajemny, podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych albo karze pozbawienia wolności do lat 3, albo obu tym karom łącznie. Tej samej karze podlega, kto na terytorium RP uczestniczy w zagranicznej grze losowej lub zagranicznym zakładzie wzajemnym. Jeżeli sprawca dopuszcza się powyższych czynów zabronionych w celu osiągnięcia korzyści majątkowej z organizowania zbiorowego uczestnictwa w grze losowej, grze na automacie, grze na automacie o niskich wygranych lub zakładzie wzajemnym, podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych albo karze pozbawienia wolności, albo obu tym karom łącznie. W wypadku mniejszej wagi, sprawca podlega karze grzywny za wykroczenie skarbowe.

 

Powyższe powoduje, iż branie udziału w zakładach wzajemnych typu bet-et-home jest nielegalne i stanowi wykroczenie lub przestępstwo skarbowe. Tymczasem zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) przepisów tej ustawy nie stosuje się do przychodów wynikających z czynności, które nie mogą być przedmiotem prawnie skutecznej umowy”.

 

 

Umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania oczywiście są ważne i dotyczą m.in. podatku dochodowego od osób fizycznych, a ten stanowi, iż czynności, które nie mogą być przedmiotem prawnie skutecznej umowy, nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Nie da się zatem zastosować tu umowy, skoro dany przychód stanowi w kraju przestępstwo. To tak, jakby Pan chciał zastosować umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania do dochodu z zabójstwa czy rozboju.

 

Nie ja ustalam przepisy prawne, a te, które ustalił ustawodawca w przedmiotowym zakresie, są takie a nie inne i skoro ustawodawca określił, że karze podlega, kto na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uczestniczy w zagranicznej grze losowej lub zagranicznym zakładzie wzajemnym, to tym samym spowodował, iż nie można opodatkować, moim zdaniem, takiej wygranej.

 

To, że wielu ludzi w Polsce gra, nic nie zmienia, to ten sam stan jak to, że wielu ludzi przekracza prędkość – Ci złapani muszą jednak zapłacić. Pyta Pan, co zrobić? Odpowiem tak: nie ma legalnego sposobu nawet na wydatkowanie tych środków, a tym bardziej na ich opodatkowanie.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (3):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • II plus osiem =

04.02.2013

Mógł Pan na wakacjach grać przez internet i wygrać.Nie będąc na terenie Polski nie popełnił Pan wykroczenia :)

ania

05.07.2012

Moim zdaniem nie jest to żaden problem jeśli chodzi o wydatkowanie albo schowanie dochodów z tego tytułu przed polskim fiskusem. Wystarczy przecież robić przelewy z banku zagranicznego mającego siedzibę w kraju w którym nie ściga się takich ludzi. Oczywiście kwestia ta dotyczy osób które obracają w ten sposób małymi sumami. Gorzej jak to idzie w setki tysięcy. Uważam że nie ma się czym przejmować. Ustawodawca odjechał za bardzo od otaczającej rzeczywistości, zresztą nie po raz pierwszy.

KLEMENS

23.06.2012

Bardzo dobry artykuł - wreszcie ktoś wniknął głębiej w tę kwestię. W innych portalach bezmyślnie cytują przepis zwalniający wygrane unijne - jest nawet interpretacja DIS w Poznaniu, w której powtórzono tę bzdurę. A tymczasem przepis ten dotyczy tylko wygranej uzyskanej PODCZAS POBYTU w innym kraju UE.

Polak

.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »