Mamy 10 452 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Problemy z fakturami na gruncie prawa czeskiego

Autor: Janusz Polanowski • Opublikowane: 24.06.2014

Od kilku lat współpracuję z czeskim dostawcą. Ostatnie dwie dostawy towaru jednak były wadliwe, bowiem towar był złej jakości. Odmówiłem przyjęcia go, informując sprzedawcę. Kontrahent domaga się jednak płatności za te faktury oraz za dwie inne, za które już zapłaciłem (mam na to dowody – bankowe potwierdzenie przelewów). Okazuje się, że dostawca „zdejmował” płatności od najstarszych, nie licząc się z tytułami przelewów i informacjami ode mnie otrzymywanymi. Dodam, że nie wiązała nas żadna pisemna forma współpracy. Jak rozwiązać te problemy z fakturami na gruncie prawa czeskiego (i polskiego)?

Janusz Polanowski

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek
Cóż ja mogę napisać. Jedynie chwalić w niebiosa, wszystkich Prawników którzy na łamach tego portalu, pomagają, za dość niską cenę, zwykłym „Kowalskim” w ich problemach Zwłaszcza wielkie dzięki dla Pani Elizy - PROFESJONALISTKA W PEŁENEJ KRASIE!!!
Stały klient Tomasz
Tak profesjonalnego portalu prawniczego nie spotkałam, mimo szuflowania w necie! Nie musicie się obawiać o dużą konkurencję bo wiarygodność Wasza pozwala w razie potrzeby tylko TUTAJ kliknąć! Sposób informowania klienta poprzez maile, to przykład jak serio podchodzicie do załatwienia sprawy, zaangażowanie się paru prawników do jednej kwestii problemu to również zasługuje na "piec z plusem". Jesteście WIELCY! nikt Wam do tej pory dorównać nie jest w stanie! Pozdrowienia dla całej ekipy tego portalu.
Iwona
Wspaniały serwis, wspaniali prawnicy. Szybka odpowiedź na pytanie i, co najważniejsze, wyczerpująca odpowiedź. Prawnicy są wspaniali, dostałam bardzo przejrzystą odpowiedź, zawierającą ważne szczegóły. Pani prawnik dokładnie doradziła mi, co mam robić, jak działać, jakie mam możliwości, co mam uwzględnić, pisząc wniosek, z jakiego paragrafu i co dla mnie ważne – napisała także od siebie, co najlepiej wypisać i na co zwracać uwagę. Gorąco polecam.
Agnieszka
Serdecznie dziękuję za szybką i wyczerpującą opinię. Szczerze mówiąc, korzystałam z porad kilku prawników. Zdecydowanie jesteście najbardziej solidni, widać w opinii, że przygotowana jest dla konkretnej sprawy, a przygotowujący ją prawnik wnikliwie przeanalizował konkretną sytuację, a nie tylko cytował fragmenty prawa autorskiego. Pozdrawiam i dziękuję.
Anna
Polecam ten serwis, ponieważ oprócz fachowej i wyczerpującej odpowiedzi na moje pytania potrafią zrozumieć ludzkie nieszczęście. Na pewno przy kolejnych sprawach prawnych zwrócę sie do waszego serwisu.
Krzysztof
Dziękuję za fachową poradę – bardzo mnie uspokoiła. Pani sędzia podczas rozprawy, uzasadniając swoje stanowisko w sprawie, również powołała się na cytowane przez Pana artykuły. Pozdrowienia dla Pana Lenowieckiego – od dziś polecam wszystkim EPORADY24.
Danuta
Fachowa porada bardzo dokładnie opisana szybko na temat miałem uczucie że rozmawiam z prawnikiem w cztery oczy - gorąco polecam.
Maciej
Super profesjonalna porada!!!! Polecam wszystkim fachowców którzy na łamach tego portalu pomagają zwykłym „Kowalskim” w sprawach dla Nich trudnych i niezrozumiałych. Starannie z wielką dokładnością opisany problem został wytłumaczony i zaproponowany tok załatwienia problemu za co, z całego serca DZIĘKUJE!!!!
Tomasz
Dziękuję za szybką i rzetelną pomoc. Do porad prawnych udzielanych internetowo podchodziłam raczej ostrożnie. Jednak po kilku wizytach w kancelariach prawnych, w których prawnik rezerwuje sobie czas ok. 15 min na klienta, a ponadto udziela odpowiedzi z głowy, bez żadnego wcześniejszego przygotowania, mówiąc: „prawdopodobnie”, z żalem stwierdziłam, że straciłam tylko czas i pieniądze. W związku z tym po przestudiowaniu kilku porad w interesującym mnie temacie postanowiłam spróbować skorzystać z serwisu ePorady24.pl. Opisałam jak najdokładniej zaistniałą sytuację i w ciągu 2 dni otrzymałam wyczerpującą i jasną odpowiedź. Byłam bardzo mile zaskoczona. Tutaj prawnik ma czas, aby przetrawić problem, zajrzeć gdzie trzeba, aby pomóc w rozwiązaniu sytuacji, i to jest WIELKI PLUS tego portalu. Polecam wszystkim taka formę!
Małgosia
Dziękuję za jasną, rzeczową i bardzo szybką odpowiedź. Dzięki waszej pomocy sprawę w sądzie wygrałam. Wszystkim będę polecać Wasz portal eporady24.
Joanna
Serdecznie dziękuję prawnikom tego portalu za pomoc. Odpowiedzi były naprawdę rzetelne i, co ważne, udzielane bardzo szybko. Wiem, „na czym stoję”. Wiedzy nigdy za wiele, w kancelarii bywało, że po opisaniu swojego problemu dowiadywałem się jedynie, że sprawa jest ciekawa i trudna, traciłem czas, pieniądze i wiedziałem tyle, co wiedziałem. W przypadku tego portalu tak się nie da – jest pytanie i jest wyczerpująca odpowiedź. Osobiście jestem bardzo zadowolony z porady.
Roman
BARDZO POLECAM. Sprawa z którą się zwróciłem wydawała się bez wyjścia. Wplątałem się w bardzo skomplikowany "układ" współpracy z dużym producentem materiałów budowlanych. Sądziłem, że mając gwarancję + aprobaty + deklaracje + faktury i wykonując usługi na wysokim poziomie mogę spać spokojnie. Myliłem się. Realia okazały się bardzo brutalne. Byłem załamany - wszystkie próby zainteresowania różnych instytucji były nieskuteczne. Pani Eliza wskazała mi sposób i czynnie POMOGŁA w jego wprowadzeniu. Wiem, że do ostatecznego rozstrzygnięcia minie jeszcze sporo czasu. Sprawa jest naprawdę bardzo trudna. Odzyskałem jednak wiarę w siebie i ludzi. Kontakt bardzo dobry - o wiele lepszy od kontaktów z innymi prawnikami. Jeszcze raz gorąco POLECAM.
Zbyszek
Panie, Panowie, nie marnujcie czasu na przeszukiwanie internetu i poszukiwanie właściwych rozwiązań co do waszych prywatnych spraw. Napiszcie zapytanie do „eporady24”, a szybko, konkretnie i na temat dostaniecie odpowiedź... Za niewielką opłatą uzyskałem nie „odpowiedź”, lecz „odpowiedzi”, bo było ich kilka i jestem w pełni usatysfakcjonowany.
Jarek
Jeżeli w poradach rozdawaliby Oskary, na pewno bym wysłał nominację do Oskara na eporady24.
Piotr
Dziękuję bardzo za rzetelną i wyczerpującą odpowiedź. Od jakiegoś czasu słyszałam różne sprzeczne opinie dotyczące mojego problemu i szczerze mówiąc, nie bardzo wiedziałam, do kogo się zwrócić, by uzyskać potrzebne informacje. W stosownym urzędzie nie dowiedziałam się niestety niczego konkretnego, a korzystanie z drogich usług biur doradczych nie wchodziło w grę. Państwa konkurencja w internecie wyceniła mój problem drożej. Pan Aleksander Słysz dokładnie przeanalizował moje pytania i rozwiał wątpliwości. Teraz wiem, jakie powinnam podjąć kroki w najbliższej przyszłości. Przyznam się, że obawiałam się krótkiej, lakonicznej odpowiedzi, niekoniecznie adekwatnej do wpłaconej kwoty, ale jestem pozytywnie zaskoczona. Duży plus za możliwość zadawania pytań dodatkowych.
Roksana
Chodziło o jedną sprawę - zadałem w sumie 5 pytań. Myślałem że odpowiedź to będzie kilka zdań tymczasem dostałem kilka stron naprawdę fachowej porady - każdy problem został dokładnie opisany. Teraz praktycznie nie muszą wynajmować prawnika - dostałem gotowe rozwiązanie. Mało tego prócz porady dosłałem kilkadziesiąt innych źródeł (książki internet) których znalezienie i zweryfikowanie zajęło by mi pewnie bardzo dużo czasu. A co do ceny to muszę bez wahania przyznać że usługa była za pól darmo w porównaniu do ilości wiedzy jaką dostałem.
Krzysztof

Z Pańskich słów wynika, że przyczyną sporu między Panem a kontrahentem z Republiki Czeskiej jest rozbieżność stanowisk w sprawie jakości dostaw. § 420 czeskiego Kodeksu handlowego (ustawy nr 513/1991 Sb.) stanowi w swych dwóch pierwszych ustępach:

 

„(1) Prodávající je povinen dodat zboží v množství, jakosti a provedení, jež určuje smlouva, a musi je zabalit nebo opatřit pro přepravu způsobem stanoveným ve smlouvě.

 

(2) Neurčuje-li smlouva jakost nebo provedení zboží, je prodávající povinen dodat zboží v jakosti a provedení, jež se hodí pro účel stanovený ve smlouvě, nebo není-li tento účel ve smlouvě stanoven, pro účel, k němuž se takové zboží zpravidla užívá”.

 

Tłumaczenie:

 

„(1) Sprzedający powinien dostarczyć towar w ilości, jakości i sposób [przekazania], który określa umowa, i musi go zapakować lub zabezpieczyć w transporcie w sposób określony w umowie.

 

(2) Jeśli umowa nie określa jakości lub sposobu [przekazania] towaru, sprzedający powinien dostarczyć towar o jakości i sposobem [przekazania], który jest godziwy [właściwy] dla celu określonego w umowie, jeśli ten cel nie jest w umowie określony, dla celu, do którego się taki towar zazwyczaj [co do zasady] używa”.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Temu przepisowi odpowiada artykuł 471 i następne polskiego Kodeksu cywilnego – czyli przepisy o wykonaniu zobowiązań oraz o skutkach ich niewykonania. Pan napisał między innymi: „nie wiązała nas żadna pisemna umowa współpracy”. W praktyce wielu podmiotów gospodarczych przyjęte jest – zwłaszcza w obrocie transgranicznym – określanie prawa właściwego, niekiedy wskazywanie właściwości sądu. Prawodawca – zarówno krajowy (np. polski), jak i unijny – dużą wagę przykłada do swobody woli stron, między innymi w zakresie wyboru prawa (którym rządzi się umowa).

 

Jeśli strony nie wybrały prawa, to trzeba się odwołać do przepisów kolizyjnych z zakresu prawa międzynarodowego prywatnego. Art. 28 ustawy z dnia 4 lutego 2011 r. Prawo prywatne międzynarodowe stanowi:

 

„1. Prawo właściwe dla zobowiązania umownego określa rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 593/2008 z dnia 17 czerwca 2008 r. w sprawie prawa właściwego dla zobowiązań umownych (Rzym I) (Dz. Urz. UE L 177 z 04.07.2008 r., str. 6).

 

2. Do zobowiązań umownych, które na podstawie przepisu art. 1 ust. 2 lit. j rozporządzenia, o którym mowa w ust. 1, zostały wyłączone z zakresu jego za-stosowania, stosuje się przepisy tego rozporządzenia odpowiednie dla danego zobowiązania”.

 

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 593/2008 z dnia 17 czerwca 2008 r. w sprawie prawa właściwego dla zobowiązań umownych (Rzym I) w swym artykule 4 (Prawo właściwe w przypadku braku wyboru prawa) stanowi między innymi:

 

„1. W zakresie, w jakim nie dokonano wyboru prawa właściwego dla umowy zgodnie z art. 3 i bez uszczerbku dla art. 5–8, prawo właściwe dla umowy ustala się następująco: umowa sprzedaży towarów podlega prawu państwu, w którym sprzedawca ma miejsce zwykłego pobytu”.

 

Zakładam, że spór między Panem a sprzedającym wziął się z odmiennego podejścia do jakości towaru. Sprzedający zapewne uznał, że dostarczył towar właściwej jakości oraz w sposób prawidłowy. Pan był odmiennego zdania. Potem zaczęło się to, co Pan określił jako „zdejmowanie wpłat”.

 

Dalsze trwanie sporu – bez jego wyjaśnienia (np. w drodze mediacji) – może okazać się kosztowne. Obie strony mają swoje racje, ich potencjalni pełnomocnicy prawni będą przedstawiać swe interpretacje (np. dotyczące samej właściwości prawa). Przyjmijmy – w ramach roboczej hipotezy – rozwój wypadków, w przypadku dalszego trwania sporu (czyli bez jego wyjaśnienia).

 

Pan zapewne wie, że w Polsce wiele roszczeń cywilnych dochodzonych jest nie w zwykłych („klasycznych”) procedurach, ale w ramach postępowań uproszczonych – również przewidzianych w Kodeksie postępowania cywilnego. Szczególnie popularne stały się w ostatnich latach postępowania upominawcze, w tym elektroniczne postępowania upominawcze. Jeśli do tego dojdzie fikcja prawnie skutecznego doręczenia w przypadku dwukrotnego niepodjęcia przesyłki poleconej, to pozwany (dłużnik albo ewentualny dłużnik) może znaleźć się w trudnej sytuacji, zwłaszcza w przypadku wskazania przez powoda błędnego adresu pozwanego. W Republice Czeskiej – na podstawie Sądowej procedury cywilnej (ustawa nr 99/1963 Sb.) – mogą być wydawane nakazy zapłaty, ale tam bardzo duże znaczenie ma doręczanie korespondencji sądowej do rąk własnych. § 173 Sądowej procedury cywilnej stanowi:

 

„(1) Platební rozkaz je třeba doručit žalovanému do vlastních rukou, náhradní doručení je vyloučeno.

(2) Nelze-li platební rozkaz doručit i jen jednomu ze žalovaných, soud jej usnesením zruší v plném rozsahu”, czyli:

 

„(1) Nakaz zapłaty należy doręczyć pozwanemu do rąk własnych, doręczenie zastępcze jest wyłączone.

(2) Jeśli nakazu zapłaty nie można doręczyć choćby jednemu z pozwanych, sąd go postanowieniem uchyli w pełnym zakresie”

 

Zachęcam Pana do podjęcia negocjacji ze sprzedającym. Pozwanie nie jest czynnością trudną – trzeba się jednak liczyć z kosztami obsługi prawnej oraz innymi kosztami (np. dotyczącymi ewentualnego dochodzenia wierzytelności na terytorium innego państwa). Perspektywa kosztów może zniechęcać sprzedającego do wystąpienia na drogę sądową. Może on jednak powiadomić organa ścigania (np. w związku z art. 286 polskiego Kodeksu karnego, odnośnie do oszustwa). Pan ma swe racje, ale sama perspektywa wzywania na przesłuchania i tłumaczenia się (ze sporu cywilnego) może być przykra.

 

Mam nadzieję, że treść tej odpowiedzi pomoże w dobrym załatwieniu tej sprawy. W razie potrzeby proszę korzystać z (regulaminowo przewidzianej) „procedury pytań dodatkowych”.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • IX + siedem =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Dowód zapłaty w postaci faktury a zaległość klienta

Niecałe cztery lata temu, gdy prowadziłem działalność gospodarczą, wystawiłem fakturę VAT z zapisem „zapłacono gotówką”, jednak kontrahent miał mi dopłacić 5 tys. zł, czego nie zrobił do dzisiaj. Unika kontaktu, a ja nie wiem, jak odzyskać te pieniądze. Co mogę zrobić?

Czeskie prawo celne – konfiskata alkoholu bez akcyzy polskiemu obywatelowi, konsekwencje

Mój ojciec, który ma 72 lata, był na wycieczce w Czechach i na granicy skonfiskowano mu alkohol, który nie posiadał akcyzy. Zdarzenie miało miejsce na przejściu granicznym w czeskim Cieszynie, autokar stał po stronie polskiej. Tato jako jedyny uczestnik został zatrzymany. Na moment przed przejściem granicy wrócił porozmawiać z kolegą, może to wzbudziło podejrzenia celników. Alkohol został kupiony tuż obok przejścia na bazarze. Celnik wystawił mu pokwitowanie na 6 litrów spirytusu (95%) i 5 litrów wódki (50%). Tato je podpisał. Jest na nim napisane po czesku: Pisemne potvrzeni o zajisteni neznaceneho lihu kontrolni paskou dle paragraf. 16 odst. 3 zakona 676/2004 Sb., v platnem znemi . Kilka dni temu tato otrzymał pismo z czeskiego urzędu celnego, aby się u nich stawił w wyznaczonym terminie. Jaka za to przewinienie grozi mu kara? Czy konieczny jest wyjazd ojca do Czech – czy możliwe jest złożenie wyjaśnień w Polsce oraz czy strona czeska jest zobowiązana do zapewnienia w trakcie spotkania tłumacza albo prawnika? Ani ja, ani tato nie znamy czeskiego, dlatego przesyłam Państwu pisma i pokwitowanie. Tato twierdzi, że handlarz do sprzedaży pokazał mu alkohol z banderolami, natomiast alkohol, który mu sprzedał, był zawinięty w gazetę, a kusiła cena, więc tato nie sprawdził zakupu. Nie wiemy nawet, co tak naprawdę znajdowało się w tych butelkach. Jak więc pomóc tacie, czy powinniśmy zwrócić się o pomoc do naszej ambasady, czy może wynająć adwokata?

VAT UE - handel w Czechach i na Słowacji

Spółka w Czechach handluje ze spółką na Słowacji. Niedawno spółka słowacka została wykreślona jako podatnik VAT. Do tej pory były wystawiane faktury z 0% VAT – czy nadal tak można robić? Deklaracje za 3 miesiące współpracy bez statusu VAT w spółce słowackiej już zostały złożone – co robić? Są to spółki s.r.o.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »