Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Problemy z opieką nad babcią

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 19.03.2017

Narzeczona mojego syna ma 26 lat i jest w 7. miesiącu ciąży. Jest to ciąża zagrożona. Mieszka ze swoją babcią w mieszkaniu, które babcia jej przepisała, gdy dziewczyna miała 14 lat. W akcie notarialnym nie było mowy o dożywotniej opiece. Babcia ma 86 lat i początki demencji (zaczynają się problemy z opieką , utrzymaniem higieny, nie chce iść do lekarza itp.). Babcia ma syna i córkę mieszkających w tej samej miejscowości i mających warunki i możliwości do opieki nad nią, ale wcale się do tego nie kwapią. Dziewczyna nie jest już w stanie zajmować się babcią, a tym bardziej, gdy będzie niemowlę. Narzeczoną i syna przyjmę do siebie, aby im pomóc. Pozostają jednak problemy z opieką nad babcią? Co powinna zrobić moja przyszła synowa?

Marek Gola

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu cywilnego zwanego dalej K.c. oraz przepisy Kodeksu karnego – K.k.

 

W pierwszej kolejności zasadne jest wskazanie, iż konieczne byłoby zapoznanie się z aktem notarialnym celem sprawdzenia, czy nie ustanowiono na rzecz babci (byłej właścicieli) np. służebności osobistej. Jeżeli takie prawo na rzecz babci ustanowiono, wówczas konieczne jest ustalenie jaka jest treść tegoż prawa. W sytuacji braku wskazania zastosowanie znajdzie art. 298 K.c., zgodnie z którym zakres służebności osobistej i sposób jej wykonywania oznacza się, w braku innych danych, według osobistych potrzeb uprawnionego z uwzględnieniem zasad współżycia społecznego i zwyczajów miejscowych.

 

Służebność osobista wygasa najpóźniej ze śmiercią uprawnionego. Służebności osobiste są niezbywalne. Nie można również przenieść uprawnienia do ich wykonywania.

 

Zakładając jednak, że takiego prawa nie ustanowiono albo ma ono zakres jak w treści art. 298 K.c., zasadne jest wskazanie na treść art. 210 § 1 K.k.: „kto wbrew obowiązkowi troszczenia się o małoletniego poniżej lat 15 albo o osobę nieporadną ze względu na jej stan psychiczny lub fizyczny osobę tę porzuca, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3”. Jak słusznie zauważył SN w wyroku z dnia 4 czerwca 2001 r., sygn. akt V KKN 94/99: „»Porzucenie« […] oznacza działanie polegające na opuszczeniu dziecka lub osoby nieporadnej, połączone z zaprzestaniem troszczenia się o nią, bez zapewnienia jej opieki ze strony innych osób. Do istoty »porzucenia« należy więc pozostawienie osoby, nad którą miałaby być roztoczona opieka, własnemu losowi, przy czym chodzi tu nie tylko o zaniechanie opieki nad osobą małoletnią lub nieporadną, lecz także o uniemożliwienie takiej osobie udzielenia natychmiastowego wsparcia«. Kubicki podkreśla, iż porzucenie może polegać na »kombinacji działania z zaniechaniem, a więc zarówno na działaniu, jak i na samym zaniechaniu« (Kubicki, Przestępstwo…, s. 45)”.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Fot. Fotolia

Problemy z opieką nad babcią

 

Babcia partnerki syna w mojej ocenie winna być traktowana jako osoba nieporadna, a zatem brak opieki nad babcią skutkować może w skrajnej sytuacji odpowiedzialnością karną. Odpowiedzialność taka nie obarcza Pani przyszłej synowej, bowiem jej nie można przypisać umyślności. Pisze Pani, że przyszła synowa jest w ciąży, a zatem z obiektywnego punktu widzenia nie może opiekować się babcią, albowiem sama będzie takiej opieki potrzebowała. W chwili obecnej, moim zdaniem, partnerka syna winna skierować pismo do dzieci babci ze wskazanie, iż babcia wymaga opieki. List taki winien być wysłany listem poleconym za zwrotnym potwierdzeniem odbioru.

 

Innej możliwości nie ma, bowiem żaden z przepisów nie wskazuje, czy dorosłe dzieci mają opiekować się rodzicami w chorobie i jakie z tego tytułu będą ponosić konsekwencje w razie niespełnienia obowiązku. Obowiązek ten ma bardziej charakter społeczny wynikający z zasad współżycia społecznego. Rodzice mają natomiast prawo dochodzić wsparcia materialnego do swoich dzieci.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 10 minus 1 =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Odzyskanie pieniędzy zainwestowanych w mieszkanie – darowizna, która nie doszła do skutku

Mieszkam od 30 lat z ojcem alkoholikiem. Umówiliśmy się, że ojciec przepisze na mnie mieszkanie, gdy spłacę za nie wszystkie raty (zostały trzy, a jest to lokal wykupiony od Wojskowej Agencji Mieszkaniowej) oraz będę dokładać się do kosztów i wykonywać remonty (robię to od wielu lat).

Nęka nas była żona partnera – czy to stalking?

Była żona mojego partnera prześladuje go, wykorzystując do tego ich syna. Jednocześnie utrudnia mojemu partnerowi kontakt z dzieckiem (nie prosi dziecka do telefonu, znajduje wymówki) oraz zarzuca mu, że nie interesuje się synem (sugeruje nawet, że ja zabraniam takiego kontaktu). Nęka nas

Zakup nieruchomości bez zgody współmałżonka

Czy mąż bez mojej wiedzy (zgody) może kupić nieruchomość (wspólność majątkową) i czy akt notarialny zakupu jest ważny?
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »