.
Mamy 12 627 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Problemy po wypadku ze skutkiem śmiertelnym

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 17.03.2017

Mój mąż jest kierowcą busa. Kilka tygodni temu uczestniczył w kolizji drogowej. Młoda dziewczyna wyjechała z drogi podporządkowanej (ze swojego podwórka) centralnie pod busa (zeznała zaraz po wezwaniu policji, że ruszała pod górkę, nie mogła sobie poradzić, bo jej auto „uciekło” do tyłu, więc przygazowała i już nie rozglądając się, wyjechała na drogę, pod busa). Policjanci na miejscu potwierdzili, że wina leży ewidentnie po stronie dziewczyny. Pasażer dziewczyny ranny został przewieziony do szpitala. Niestety trzy dni później zmarł (nie wybudził się po narkozie). Teraz to już nie kolizja, a wypadek ze skutkiem śmiertelnym. Mój mąż już kilkakrotnie był przesłuchiwany, to dla niego duży stres. Na policji zasugerowano mu, że może być współwinnym (!) wypadku, bo być może jechał za szybko. Mąż jest załamany. Teraz czekamy na opinię biegłego, ale podobno to właśnie biegły zasugerował policjantom winę męża. Proszę o radę, co w tej sytuacji mogę zrobić? Jak pomóc mężowi? Jak to jest, że niewinny człowiek jedzie zgodnie z przepisami, sam jest poszkodowany w wypadku i z poszkodowanego nagle staje się winnym? Czy można odwołać się od decyzji biegłego?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Problemy po wypadku ze skutkiem śmiertelnym

Fot. Fotolia

Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu karnego zwanego dalej K.k. oraz przepisy Kodeksu postępowania karnego – K.p.k.

 

W pierwszej kolejności zasadne jest ustalenie, czy Pani mąż jest stroną postępowania, czy też nie. W postępowaniu karnym stroną jest pokrzywdzony, podejrzany. Nie wynika z opisu, by Pani mężowi postawiono jakikolwiek zarzut, a to z kolei powoduje, że nie może się on zapoznać się z treścią akt postępowania. Z uwagi na powyższe nie ma możliwości ustalić, jaka była treść opinii. Należałoby się jednak zastanowić, jaką szkodę poniósł Pani mąż lub też jaki uszczerbek na zdrowiu. Z treści Pani pytania wynika, że mąż „sam jest poszkodowany”. Zachodzi zatem pytanie, czy ma dzień dzisiejszy ma status pokrzywdzonego w sprawie, czy jedynie świadka. Jeżeli mąż posiada status pokrzywdzonego bez względu na okoliczności, to zasadne jest w poniedziałek, po uprzednim telefonicznym ustaleniu, gdzie są akta sprawy, zapoznanie się z nimi celem poznania treści opinii biegłego. Dysponując treścią opinii biegłego, będziecie Państwo mieli możliwość przyrównania jej do treści notatek policjantów sporządzanych na miejsce zdarzenia. Z miejsca zdarzenia powinny być bowiem sporządzone protokoły szkody pojazdów, drogi hamowania itp.

 

Jeżeli opinia będzie dla Pani męża niekorzystna, to zapewne prokuratura zechce postawić Pani mężowi zarzut spowodowania wypieku ze skutkiem śmiertelnym. Wówczas, niestety, ale mąż stawnie się stroną postępowania, nie jako pokrzywdzony, lecz jako sprawca zdarzenia.

 

Jeżeli wydana na potrzeby sprawy opinia będzie wskazywała współwinę Pani męża, wówczas po pierwsze Pani mąż jako strona (zakładam, że będzie mu przedstawiony zarzut) będzie miał prawo wnosić o dopuszczenie dowodu z opinii innego biegłego celem weryfikacji poprawności twierdzeń pierwszego biegłego, a po drugie będzie mógł sam, dysponując dokumentacją z akt sprawy, zlecić sporządzenie opinii przez osobę zajmującą się rekonstrukcją wypadków na potrzeby niniejszego postępowania. Drugi krok należy podjąć dopiero wówczas, gdy sąd lub organy ścigania oddalą wniosek o dopuszczenie dowodu z opinii drugiego biegłego. Należy jednak wyraźnie podkreślić, że wydana na zlecenie Pani męża opinia i następnie złożona do akt postępowania będzie traktowana nie jako opinia biegłego sądowego, choćby była sporządzana przez taką osobę, lecz jako dokument prywatny, który może jedynie zmienić wcześniejsze postanowienie sądu o oddaleniu wniosku o dopuszczenie dowodu z opinii biegłego na jego dopuszczenie.

 

W chwili obecnej bez wątpienia Pani mąż winien wykazywać się cierpliwością, a z chwilą przedstawienia mu zarzutów aktywnością. Osobiście uważam, że nie powinien na ten moment aktywnie uczestniczyć w sprawie, bowiem wówczas policja mogłaby uznać, że jako świadek czuje się winny, a zatem teza biegłego (zakładając, że występuje) jest słuszna. Dopiero z chwilą przedstawienia zarzutu mąż powinien aktywnie zacząć się bronić.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 6 minus siedem =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »