Mamy 10 452 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Problemy finansowe pracodawcy - lepiej rozwiązać umowę, czy poczekać na upadłość?

Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 11.09.2018

Zakończyłam urlop macierzyński i od tego czasu przebywam na urlopie wypoczynkowym, który kończy się w połowie grudnia. Później chciałam wystąpić z wnioskiem o urlop wychowawczy. Ostatnio dowiedziałam się, że mój pracodawca ma problemy finansowe i nie wiadomo, czy wkrótce nie zlikwiduje firmy bądź ogłosi upadłości. Czy lepiej jest zwolnić się teraz za porozumieniem stron i uzyskać ekwiwalent za zaległy urlop, czy lepiej poczekać na ogłoszenie upadłości? Boję się, że jeśli poczekam, a firma ogłosi upadłość, to nie dostanę żadnych pieniędzy (ale, szczerze mówiąc, wolałabym iść na urlop wychowawczy i w tym czasie spokojnie poszukać pracy).
wiem też, że jeśli rozwiążę umowę za porozumieniem stron, to nie mogę liczyć na zasiłek dla bezrobotnych. Na tym terenie trudno o pracę i może się okazać, że przez kolejne pół roku będę tylko na pensji męża, a to niewiele. Czy jeśli firma upadnie w listopadzie, to na pewno dostanę należną mi podstawę i ekwiwalent za urlop z funduszu marszałka województwa? Dodam, że pracodawca podpisał już umowę na inną firmę z osobami, które pracują tam na bieżąco. Tylko ja i kilka innych osób przebywających na urlopie bądź w ciąży zostaliśmy pominięci. Przypuszczam, że podpisując z nimi umowę na nową firmę, chce uciec od wypłacenia odpraw. Firma zatrudniała więcej niż 20 pracowników. W tej chwili nie wiem, ilu zostało w zadłużonej firmie.

Marta Handzlik-Rosuł

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 13 lipca 2006 r. o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy (Dz. U. z 2006 r. Nr 158, poz. 1121 z późn. zm.) w przypadku niewypłacalności pracodawcy niezaspokojone roszczenia pracownicze podlegają zaspokojeniu ze środków FGŚP.

 

Z funduszu tego pracownik może otrzymać wynagrodzenie za pracę, wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy wskutek choroby, za czas urlopu wypoczynkowego czy innej usprawiedliwionej nieobecności i innych. Art. 11 komentowanej ustawy stanowi, że w razie niewypłacalności pracodawcy są zaspakajane roszczenia nie tylko pracowników, ale także byłych pracowników oraz uprawnionych do renty rodzinnej członków rodziny zmarłego pracownika lub zmarłego byłego pracownika.

 

Pracownik może otrzymać zaległe wynagrodzenie jedynie za okres nie dłuższy niż trzy miesiące poprzedzające datę wystąpienia niewypłacalności pracodawcy albo za okres nie dłuży niż trzy miesiące poprzedzające ustanie stosunku pracy, jeżeli ustanie tego stosunku przypada w czasie nie dłuższym niż 9 miesięcy poprzedzających datę wystąpienia niewypłacalności pracodawcy. O wypłatę zaległego wynagrodzenia może wystąpić m.in. sam zainteresowany poprzez złożenie stosownego wniosku kierownikowi Biura Terenowego Funduszu Gwarantowanych Świadczeń pracowniczych.

 

Wniosek taki można składać dopiero, gdy pracodawca stanie się niewypłacalny (czyli np. dopiero po ogłoszeniu upadłości firmy przez sąd).

 

Podsumowując – jeśli pracodawca rzeczywiście ogłosi upadłość (i zostanie to potwierdzone wyrokiem sądowym, co zwykle dość długo trwa), to może Pani otrzymać niewypłacony przez pracodawcę ekwiwalent. Oczywiście warunkiem tutaj jest, aby od rozwiązania przez Panią stosunku pracy do wystąpienia niewypłacalności (czyli de facto do wyroku sądu) nie upłynęło więcej niż 9 miesięcy.

 

Dlatego dla Pani lepszym rozwiązaniem – przynajmniej póki pracodawca wypłaca Pani wynagrodzenie za czas urlopu – jest wykorzystanie urlopu do końca, stawienie się do pracy i otrzymanie wypowiedzenia – wówczas może Pani otrzymać zasiłek dla bezrobotnych.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • osiem plus dziesięć =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Wynagrodzenie za nadgodziny a zasiłek chorobowy

Czy wynagrodzenie za nadgodzinny zostanie uwzględnione przy wypłacaniu zasiłku chorobowego?

Komisja dyscyplinarna

Jakie wynagrodzenie przysługuje poszczególnym członkom komisji dyscyplinarnej służby cywilnej? Jak rozliczyć takie wynagrodzenie? Proszę o podanie odpowiednich przepisów. W załączniku przesyłam dokumenty.

 

Regulaminowy charakter premii – ruchomego składnika wynagrodzenia

Mam umowę o pracę na pełny etat, na czas nieokreślony. Wynagrodzenie składa się z części stałej i zmiennej w proporcji 60:40. Część zmienna wypłacana jest w zależności od realizacji celów sprzedażowych. W 2008 r. realizacja celów była na poziomie kilkuset procent. W 2009 r. podniesiono mi cele o ponad 600%. Realizacja była na poziomie 90%. Mimo że mamy już połowę lutego, do tej pory nie postawiono mi celów. Jaka jest moja sytuacja i szanse na wypłatę części zmiennej wynagrodzenia?

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »