Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem podatkowym? Opisz swój
problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Problem z urzędem skarbowym

Nikt nie lubi problemów, szczególnie gdy chodzi o problem z urzędem skarbowym. Należy jednak pamiętać, że nie jesteśmy bezsilni wobec urzędu – jako podatnicy mamy prawo do obrony swoich interesów poprzez złożenie odwołania od decyzji wydanej przez organ podatkowy. Od takiej decyzji wydanej w pierwszej instancji służy odwołanie tylko do jednej instancji, a właściwy do rozpatrzenia odwołania jest organ podatkowy wyższego stopnia. Gdy otrzymamy decyzję, w stosunku do której może zostać wniesione powództwo do sądu powszechnego lub skarga do sądu administracyjnego, decyzja ta zawierać winna pouczenie o możliwości wniesienia powództwa lub skargi.

 Mam problem z urzędem skarbowym, chodzi o zaległości w płaceniu podatku VAT – wpłacam go po terminie, bo zamknęłam swoją firmę i obecnie pracuję za bardzo niewielką pensję. Jak się bronić przed urzędem skarbowym, który odwołał się od uniewinniającej decyzji sądu?

Pani problem z urzędem skarbowym jest poważny, gdyż czyn, który jest Pani zarzucany, zagrożony jest karą grzywny za wykroczenie skarbowe, kara ta może być wymierzona w granicach od jednej dziesiątej do dwudziestokrotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia.

Kodeks karny skarbowy w artykule 57 § 1 stanowi, że „podatnik, który uporczywie nie wpłaca w terminie podatku, podlega karze grzywny za wykroczenie skarbowe”.

Przypomnę, iż wykroczenie skarbowe można popełnić umyślnie, nieumyślnie tylko gdy kodeks tak stanowi. Ponadto, sprawcą wykroczenia skarbowego może być wyłącznie podatnik.

Zarzut, który jest Pani stawiany, tj. uporczywe niewpłacanie w terminie podatku, dotyczy sytuacji, gdy poprawnie zgłoszony został już przedmiot opodatkowania, a Pani uchyla się (zdaniem organu) od wpłacania w terminie tego podatku lub wpłaceniu go w ogóle.

Podstawą odpowiedzialności jest „uporczywość” –przyjmuje się, że owa „uporczywość” niewpłacania podatku to taki stan faktyczny, gdy podatnik ma obiektywną, finansową, możliwość wykonania zobowiązania podatkowego, tj. zapłacenia podatku, a mimo wszystko nie czyni tego, będąc jednocześnie świadomym, iż ma taki obowiązek. (...) By się bronić przed stawianym Pani zarzutem, musi Pani wykazać, iż podatek chce Pani zapłacić, lecz nie ma takiej finansowej możliwości.    Przeczytaj pełną treść

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Izabela Nowacka-Marzeion

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

 Mój brat z początkiem 2008 r. założył działalność gospodarczą, uzyskał wpis do ewidencji, NIP, REGON. Nie zgłosił się tylko do ZUS. Do tej pory nie osiągnął z niej żadnych dochodów, nie opłacał żadnych składek ZUS-owskich. W połowie ubiegłego roku podjął pracę, więc automatycznie ma odprowadzane składki. Jednakże do tej pory nie złożył ani jednego zeznania całorocznego do urzędu skarbowego. Zakładając działalność określił, że będzie miał pełną księgowość i podlegać będzie podatkowi progresywnemu od dochodów. Nie jest płatnikiem VAT. W ostatnich dniach dostał wezwanie do urzędu skarbowego w celu stawienia się i wyjaśnienia przyczyn nieskładania zeznań podatkowych. Wiem, że za takie uchybienia grożą kary, wiem też, że gdyby brat wyraził czynny żal zanim otrzymał wezwanie, może dałoby się uniknąć konsekwencji przynajmniej częściowo. Teraz jest już na to za późno. Jak więc brat może tę sprawę załatwić, aby uniknąć kary albo przynajmniej aby była ona mniej dla niego dotkliwa? Brat chce zamknąć działalność, bo tak naprawdę nie prowadzi jej, została założona i na tym koniec. (...) (...) Problemem będzie wybrnięcie z opisanej sytuacji w porozumieniu z organem podatkowym. Niepodjęcie działalności po jej zgłoszeniu w urzędzie skarbowym nie jest problemem, o ile składa się stosowne deklaracje, Pani brat, będąc podatnikiem (ze źródła pozarolnicza działalność gospodarcza) po rejestracji, jeżeli nawet nie osiągał dochodów, obowiązany był do złożenia zeznania rocznego, w którym winien wykazać brak dochodów. W 2009 r. brat uzyskiwał dochód ze stosunku pracy, który również winien rozliczyć w zeznaniu rocznym. (...) Zatem wydaje się, iż Pani bratu za niedopełnienie obowiązków grozi grzywna za wykroczenie skarbowe.

Skorzystanie z czynnego żalu w momencie, gdy to organ zawiadamia o nieprawidłowości i wzywa do ich wyjaśnienia, jest w zasadzie niemożliwe.

Co zatem winien zrobić Pani brat? Moim zdaniem powinien złożyć, w porozumieniu z organem zaległe zeznania, tłumaczyć, iż zaistniała sytuacja jest efektem „nieporozumienia”, gdyż działalności nigdy nie rozpoczął prowadzić (trudno wyjaśnić jednak z jakich powodów nie rozliczył się ze stosunku pracy). Oczywiście może podjąć próbę złożenia czynnego żalu, nie niesie to ze sobą ryzyka, lecz należy zdawać sobie sprawę, że szanse na uznanie tego żalu w świetle Kodeksu karnego skarbowego są niewielkie.

Na ogół, w analogicznych sytuacjach podatnicy „otrzymują” mandat karny, którego wysokość po przeliczeniu może wynieść od 127,60 do 2552 zł. Prawdą jest, że podatnicy mogą „troszkę” negocjować wysokość tego mandatu z urzędnikiem, który nakłada go w kwocie wynikającej z wyżej wymienionych „widełek” i własnego uznania.    Przeczytaj pełną treść

 

 Rok temu kupiłem samochód w komisie za kwotę 15 000 zł, jednak faktura (typu VAT marża) została wystawiona na 5000 zł. Obecnie dostałem wezwanie z urzędu skarbowego, który przeprowadza kontrolę w tym komisie. Jakie konsekwencje mi grożą, jeśli przyznam się do podpisania faktury z zaniżoną wartością? Czy mogę ewentualnie nie odpowiadać na zadawane pytania? Jak rozwiązać ten problem z urzędem skarbowym?

Jeśli został Pan wezwany w charakterze świadka (a nie strony), odmowa złożenia zeznań wiąże się z możliwością nałożenia na Pana kary porządkowej w wysokości do 2500 zł (art. 262 ust. 1 Ordynacji podatkowej), zatem w opisanych przez Pana okolicznościach, nie może uchylić się Pan od odpowiedzi na zadane pytania.

Ciężko stwierdzić, jak może Pan wybrnąć poprzez swoje zeznania z tej kłopotliwej sytuacji, w której jako nabywca nie jest Pan niczemu winny. Podejrzanym jest oczywiście właściciel komisu, który poprzez zaniżenie podstawy opodatkowania może podlegać odpowiedzialności karno-skarbowej. A więc problem z urzędem skarbowym głównie jego dotyczy.

Generalnie również Panu mogą grozić określone konsekwencje karne, jeśli złoży Pan fałszywe zeznania przed organem podatkowym. Grozi za to kara pozbawienia wolności do lat 3. Dyskusyjne jest jednak w tej sytuacji, jak można Panu udowodnić składanie fałszywych zeznań, gdy nie było innych świadków dokonanej transakcji. Może Pan przed urzędem skarbowym stwierdzić, że po wpłacie ceny za zakupiony samochód otrzymał Pan fakturę zakupu, której się Pan w ogóle nie przyjrzał i udał się z nią do wydziału komunikacji w celu zarejestrowania pojazdu. Późniejsze wykrycie tej nieprawidłowości na fakturze potraktował Pan jako oczywistą pomyłkę wystawcy faktury. Może jednak pojawić się większy problem z urzędem skarbowym, jeśli uczestnikami transakcji były inne osoby, które stwierdzą przed urzędem skarbowym zupełnie coś innego.    Przeczytaj pełną treść

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

 

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem podatkowym? Opisz swój
problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

 

Treści powiązane

Dropshipping a rozliczenia ze skarbówką – jak uniknąć problemu z urzędem skarbowym?

Przeczytałem na Państwa stronie artykuł o dropshippingu

Dropshipping z Chin - czy dropshipping to dobre rozwiązanie dla sklepu internetowego. Chciałbym spróbować takiej formy handlu, jednak obawiam się problemów z urzędem skarbowym – nie wiem, jak powinienem się rozliczać z urzędem skarbowym? Wystarczy określić się jako pośrednik w zawarciu umowy i odprowadzać podatek od opłaty za pośredniczenie?Kara za niezgłoszenie wynajmu mieszkania w urzędzie skarbowym

Przez rok wynajmowałem dwóm studentkom mieszkanie (wykupiłem to mieszkanie od spółdzielni 20 lat temu). Umowa zawarta była jednak tylko pomiędzy mną a jedną z wynajmujących (opłaty dziewczęta dzieliły między sobą). We wrześniu zadzwonili do mnie rodzicie tej drugiej studentki z żądaniem zwrotu pieniędzy uiszczonych za mieszkanie w miesiącach wakacyjnych, kiedy ich córka rzekomo nie mieszkała w moim lokalu. Straszą mnie donosem na policję i do urzędu skarbowego. Niestety, nie zgłosiłem wynajmu w urzędzie skarbowym. Czy mogę mieć problem z urzędem skarbowym? Jaka kara mi grozi i co mogę zrobić w opisanej sytuacji?Kontrola podatkowa i zniszczone dokumenty – czy będę miał problem z urzędem skarbowym?

Prowadzę działalność gospodarczą. Niedawno została przeprowadzona kontrola skarbowa przez urząd skarbowy za okres od stycznia 2008 r. do grudnia 2009 r. Przedstawiliśmy dokumenty od stycznia do grudnia 2008 r., ponieważ pozostałe dokumenty, tj. z roku 2009, zostały zniszczone z powodu nieszczelnego dachu (dowodem mogą być jedynie zeznania pracowników budowlanych, nie zgłosiłem szkody ubezpieczycielowi), ale oświadczenie o tym złożyliśmy dopiero podczas kontroli. Co powinienem zrobić po otrzymaniu protokołu z kontroli?Wycofanie oświadczenia złożonego w urzędzie skarbowym

Mam problem z urzędem skarbowym: Kupiłem samochód w jednym z krajów UE. Otrzymałem wszystkie dokumenty, opłaciłem akcyzę, przetłumaczyłem dokumenty i złożyłem w urzędzie wniosek VAT-24. Przy odbiorze wezwał mnie do siebie kierownik i w stresujący sposób zaczął wypytywać mnie o szczegóły transakcji. Właściwie zmusił mnie do wycofania wniosku i stwierdzenia, że kupiłem pojazd od pośrednika. W domu przemyślałem sytuację i stwierdzam, że działałem pod wpływem emocji. Czy mogę wycofać się z oświadczenia i ponownie złożyć wniosek do urzędu skarbowego?Zaległe należności dla urzędu skarbowego i ZUS z tytułu prowadzenia firmy

W 2007 r. wyjechałem za granicę, nie likwidując firmy (działalność osoby fizycznej). Nie płaciłem należności ani urzędowi skarbowemu, ani ZUS. Czy w tym przypadku możliwe jest przedawnienie wierzytelności? Czy mogę reaktywować swoją działalność? Czy długi będę mógł spłacać na raty?Wybrane opinie naszych klientów:

Chciałam bardzo podziękować panu Karolowi Jokielowi za wyczerpującą poradę w mojej sprawie. To naprawdę godny polecenia portal. Odpowiedzi są szybkie, tanie i naprawdę proste w odbiorze. Każdy zrozumie polskie prawo, jeśli zwróci się do tego portalu o pomoc :)

Izabela

Z tego rodzaju usługi korzystałam pierwszy raz. Zadałam pytanie w nocy, rano miałam wycenę, a po południu już odpowiedź. Bardzo czytelną i jasną. Po pytaniach dodatkowych też odpowiedzi były szybkie i zrozumiałe nawet dla laika.

Małgorzata

Wydawałoby się, że taka forma porady jest wątpliwa. Jednak bez wątpienia dokładna, wyczerpująca i za niewielką opłatę. Jeśli ktokolwiek ma jeszcze jakieś wątpliwości to zapewniam, że należy je wykluczyć. Tutaj mamy szybkość, dokładność, rzetelność połączoną z fachowością i przystępną cenę. Serdecznie dziękuję Panu Łukaszowi Poczyńskiemu.

Z poważaniem

Zenon

Serdecznie dziękuję za szybką i wyczerpującą opinię. Szczerze mówiąc, korzystałam z porad kilku prawników. Zdecydowanie jesteście najbardziej solidni, widać w opinii, że przygotowana jest dla konkretnej sprawy, a przygotowujący ją prawnik wnikliwie przeanalizował konkretną sytuację, a nie tylko cytował fragmenty prawa autorskiego. Pozdrawiam i dziękuję.

Anna

Wygrałam. Sąd przyznał mi rację. Spółdzielnia ma prawo się odwołać od decyzji sądu. Wyznaczony czas jeszcze nie minął. Bez względu na wynik oczekiwania wyślę wiadomość albo poproszę o dalszą pomoc. Dziękuję, pozdrawiam.

Wiesława

Super, proste, bez niepotrzebnego „biegania” i wielogodzinnego szukania odpowiedzi. Po prostu zadajesz pytanie i czekasz na odpowiedź. Rewelacja. Otrzymałam to, co chciałam. Bardzo dziękuję i polecam.

Kasia

Najlepsze z waszego serwisu jest ta opcja z pytaniem dodatkowym, ponieważ mi akurat najbardziej szczegółowe pytania przyszły do głowy po zadaniu pytania ogólnego. Pytaniem ogólnym chciałam zorientować się jaka jest moja sytuacja, a pytania szczegółowe pozwoliły mi uzyskać odpowiedzi na dręczące mnie zagadnienia.

Dziękuję za odp.

Monika

Znakomita współpraca: niemal natychmiastowa reakcja, odpowiedź z podaniem źródeł prawnych. Nawet propozycja zmiany sposobu płatności (bo z zagranicy) została natychmiast zaakceptowana. Dziękuję firmie ePorady24 i gorąco polecam usługi!

Bozena

Wszystkim, którzy szukają fachowej porady prawniczej szczerze polecam serwis ePorady24. Nie bójcie się, nie zawiedziecie się na pewno! Ja jestem bardzo zadowolona z obsługi, chociaż na początku miałam opory przed skorzystaniem z tej formy porady. A tu proszę: szybko, fachowo, rzetelnie, bez wychodzenia z domu i bez stresu.
Dziękuję mojemu prawnikowi za cierpliwość. Mogłam się zastanowić, przeanalizować odpowiedź i w razie wątpliwości zadać kolejne dodatkowe pytanie. Korzystałam wcześniej z porad w kancelariach prawnych i wychodziłam niedoinformowana i niezadowolona. Jeżeli będę jeszcze kiedyś potrzebowała porady prawnej, na pewno skorzystam z tego serwisu.

Grażyna

Superportal i zadowalająca obsługa... Rewelacja.

Małgosia

Przeczytaj wszystkie opinie »
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »