Mamy 10 803 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Problem z przedstawieniem świadków w sprawie o rozwód

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 07.09.2019

Od lat mieszkam za granicą. Wysłałam pozew o rozwód do sądu w Polsce, bo nadal tam jestem zameldowana. Sąd nakazał przedstawienie świadków, z czym może być problem, większość mieszka za granicą. Jedynym świadkiem może być moja koleżanka, która 17 lat temu widziała zachowanie męża wobec mnie. Czy jeśli nie zgłoszę świadków, otrzymam zwrot pieniędzy, a sprawa się nie odbędzie?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Fot. Fotolia

Problem z przedstawieniem świadków w sprawie o rozwód

W pierwszej kolejności wyraźnie podkreślić należy, iż wysokość opłaty, którą Pani uiściła (600 zł opłata sądowa od pozwu o rozwód) jest opłatą stałą. Prócz jednaj sytuacji (rozwodu za porozumieniem strona na pierwszej rozprawie, kiedy sąd zwraca 300 zł) nie ulega ona zmianie i nie rośnie wraz ze wzrostem ilości rozpraw. O ile wezwano Panią do wskazania świadków pod rygorem zwrotu pozwu, wskazać należy, iż w przypadku ich niewskazania sąd jest zobowiązany z urzędu do zwrotu wpłaconej przez Panią kwoty, na skutek zwrotu pozwu.  

 

Podobnie sąd zobowiązany jest do zwrotu wpłaconej przez Panią opłaty sądowej, jeżeli zdecydowałaby się Pani wycofać pozew o rozwód. Jeżeli do rozwodu dojdzie na pierwszej rozprawie i będzie to rozwód za porozumienie stron, wówczas sąd winien zwrócić Pani tytułem zwrotu połowy opłaty sądowej kwotę 300 zł, a pozostałe 300 zł rozłożyć na strony, wówczas to mąż byłby zobowiązany zwrócić Pani kwotę 150 zł.

 

O ile Pani świadkowie nie mogą się stawić na rozprawę, może Pani spróbować wnosić o ich przesłuchanie przed konsulem.

 

Zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 25 czerwca 2015 r. Prawo konsularne na wniosek organu administracji publicznej w Rzeczypospolitej Polskiej, sądu lub prokuratora konsul przesłuchuje strony, uczestników postępowania, świadków i podejrzanych.

 

Zwrotu wpłaconych środków nie otrzyma Pani wówczas, gdy sąd rozpozna merytorycznie sprawę i powództwo oddali. Zwrot pozwu na skutek nieuzupełnionych braków formalnych powoduje natomiast, że sprawa nie jest rozpatrzona merytorycznie – następuje bowiem zwrotu pozwu – co z kolei powoduje konieczność zwrotu wniesionej opłaty sądowej.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • II - 9 =

»Podobne materiały

Jak zabezpieczyć majątek na wypadek rozwodu?

Jakiś czas temu dowiedziałem się, że żona mnie zdradziła. Jesteśmy małżeństwem od 11 lat i mamy dzieci. Na razie nie chcę się rozwodzić, ale kto wie, co będzie w przyszłości. Ja i żona mamy wspólny majątek (dom, oszczędności). Poza tym prowadzę własną firmę. Jak mogę zabezpieczyć swój mają

Zdrada żony – wniesienie pozwu rozwodowego przez męża

Dowiedziałem się, że żona mnie od dawna zdradza. Chcę się rozwieść. Co mam złożyć i do jakiego sądu? Czy mam przedłożyć dowody zdrady? Czy możliwe jest orzeczenie rozwodu bez wskazywania winnego? Jak napisać pozew? Czy potrzebny jest adwokat?

Rozwód i kurator

Rok temu wystąpiłam o rozwód, ale mąż wyjechał za granicę i nie sposób ustalić miejsca jego pobytu. Sąd zdecydował o wyznaczeniu, spośród członków jego rodziny, osoby, która wystąpi w imieniu męża. Kłopot w tym, że ludzie ci są do mnie wrogo nastawieni. Czy muszą uczestniczyć w tym procesie? Wołałab
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »