Mamy 10 755 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Problem z wynagrodzeniem dla zleceniobiorcy

Autor: Bogusław Nowakowski • Opublikowane: 13.09.2019

Mam problem z wynagrodzeniem dla zleceniobiorcy. Prowadzę firmę usług pośrednictwa kredytowego, współpracuję bez umów ze zleceniobiorcami. W ubiegłym miesiącu wykonałam usługę pośrednictwa kredytowego, za którą zleceniobiorca chce więcej pieniędzy – nie podpisywałam żadnej umowy współpracy, wysłałam do firmy kwotę do wystawienia faktury, ale zleceniobiorca stwierdził, że to za mało i żąda, żebym zapłaciła więcej, strasząc mnie sądem i wpisem do KRD. Czy rzeczywiście firma może wymusić na mnie wyższą kwotę faktury, bo uważa, że należy się jej więcej?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Pisze Pani o zleceniobiorcach, a potem o tych samych osobach jako firmach, a nadto o fakturach jakie oni Pani wystawiają. Mniemam zatem, że tak jak Pani, zleceniobiorcy są podmiotami gospodarczymi.

 

Nie ma Pani zawartych z nimi umów pisemnych, ale to nie znaczy, że w ogóle nie ma zawartych umów. Czyniła Pani z nimi jakieś ustalenia, co do zasad współpracy oraz zasad wynagradzania (bez wątpienia), albowiem inaczej zleceniobiorca nic by nie robił, a Pani nie uznawałaby, że należy mu się jakieś wynagrodzenie.

 

Problem jest z ustaleniem wynagrodzenia dla zleceniobiorcy lub podstaw jego ustalania. Co do zasady – jeżeli ani z umowy, ani z okoliczności nie wynika, że przyjmujący zlecenie zobowiązał się wykonać je bez wynagrodzenia, za wykonanie zlecenia należy się wynagrodzenie.

 

Wysyłając zlecenie – zleceniobiorca składał Pani ofertę, na określonych warunkach. W chwili jej składania raczej był świadom wysokości swego wynagrodzenia. Oświadczenie drugiej stronie woli zawarcia umowy stanowi ofertę, jeżeli określa istotne postanowienia tej umowy. Jeżeli oferent nie oznaczył w ofercie terminu, w ciągu którego oczekiwać będzie odpowiedzi, oferta złożona w obecności drugiej strony albo za pomocą środka bezpośredniego porozumiewania się na odległość przestaje wiązać, gdy nie zostanie przyjęta niezwłocznie; złożona w inny sposób przestaje wiązać z upływem czasu, w którym składający ofertę mógł w zwykłym toku czynności otrzymać odpowiedź wysłaną bez nieuzasadnionego opóźnienia. A skoro Pani potwierdziła przyjęcie do realizacji umowa została zawarta.

 

Przy zleceniu, jeżeli nie ma obowiązującej taryfy, a nie umówiono się o wysokość wynagrodzenia, należy się wynagrodzenie odpowiadające wykonanej pracy.

 

W świetle powyższego można uznać, że w dotychczasowej praktyce zleceniobiorca otrzymywał wynagrodzenie odpowiednie do nakładu jego pracy. W chwili obecnej uznał, że jest ono za małe – czyli nie odpowiada nakładowi jego pracy.

 

Realnie – zleceniobiorca może:

1) wystawić Pani wyższą niż to wynika z umowy fakturę i żądać zapłacenia wskazanej w niej kwoty, wysłać wezwanie do zapłaty, a przy braku zapłaty starać się o wpis do KRD (sądowego lub prywatnego),

2) wystąpić do sądu z pozwem o zapłatę wyższego wynagrodzenia, licząc, że wygra proces.

 

Zleceniobiorca nie jest raczej w stanie wymusić na Pani wyższego wynagrodzenia na drodze polubownej. Pani po prostu nie zgadza się na wyższe wynagrodzenie. Ale na drodze sądowej być może jest to możliwe. Zależałoby to od okoliczności faktycznych udzielenia przez bank konkretnego kredytu, a w zasadzie od okoliczności związanych z obsługą kredytobiorcy przez Panią oraz zleceniobiorcę; od tego, co każde z Państwa czyniło w tym zakresie.

 

Samo twierdzenie zleceniobiorcy, że należy mu się wyższe wynagrodzenie to za mało. W ostateczności w ramach procesu sądowego – w ramach dowodu z opinii biegłego ustalone byłoby jakie to wynagrodzenie powinno być w okolicznościach sprawy.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dwa - 9 =

»Podobne materiały

Upoważnienie do podpisu pod aktem darowizny

Mieszkam za granicą. Mam otrzymać w darowiźnie nieruchomość od taty. Czy mogę upoważnić kogoś w Polsce, aby w moim imieniu podpisał się pod aktem darowizny? Jak to zrobić?

Przedawnienie długu paletowego

Pracuję w firmie handlowej – w hurtowni. Towar od dostawców otrzymujemy na paletach euro, które nie są fakturowane. Większość naszych kontrahentów nie monitoruje na bieżąco stanu zadłużenia paletowego i obecnie zdarza się, że jesteśmy wzywani do zwrotu palet za ba

Weksel in blanco a wynajmowanie mieszkania

Zamierzam wynająć mieszkanie studentom, ale obawiam się ewentualnych szkód przez nich wyrządzonych. Chciałbym się przed tym jakoś zabezpieczyć, dlatego zastanawiam się, czy możliwe jest podpisanie weksla in blanco na 4000 zł, wystawionego na mnie? Czy to ma sens w świetle prawa, skoro d
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »