Mamy 10 803 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Problem z wykonawcą remontu domu

Autor: Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 21.02.2019

Mam problem z wykonawcą remontu domu. Remont rozpoczęłam rok temu, zrobiłam przelew zaliczki na prace budowlane i jeszcze kilka przelewów na kwotę ponad 100 tys. złotych, a ekipa budowlana jest nieuczciwa. Dom cały rozgrzebany, a oni przychodzą, kiedy chcą. Trwa to już rok. Nie dotrzymali żadnego terminu. Wszystko mam zapisane, ale umowa jest ustna. I co ja mam zrobić? Za całość mam jeszcze do dopłacenia 30 000 zł, to jest nic w porównaniu z tym, co wzięli w gotówce i przelewach.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Fot. Fotolia

Problem z wykonawcą remontu domu

W Pani sprawie najmniej dla Pani korzystny jest brak umowy. Nie jest ważne, co ma Pani zapisane, ale jaki termin umówiony na zakończenie prac może Pani udowodnić. Gdyby miała Pani potwierdzony termin, do kiedy wykonawca zobowiązał się zakończyć pracę, mogłaby Pani obecnie odstąpić od umowy. A skoro nie ma Pani żadnego wiążącego terminu na zakończenie prac – to w zasadzie nie ma Pani z czego rozliczać wykonawców.

 

Zgodnie z art. 644 Kodeksu cywilnego dopóki dzieło nie zostało ukończone, zamawiający może w każdej chwili od umowy odstąpić, ale musi zapłacić umówione wynagrodzenie. Jednakże w wypadku takim zamawiający może odliczyć to, co przyjmujący zamówienie oszczędził z powodu niewykonania dzieła. Jeżeli strony nie określiły w umowie terminu zgodnie z art. 455 Kodeksu cywilnego, świadczenie powinno być spełnione niezwłocznie po wezwaniu dłużnika do wykonania.

 

Nieoddanie dzieła w terminie, oznacza, że nie zostało ono wykonane zgodnie z umową. W takim przypadku zgodnie z art. 636 § 1 Kodeksu cywilnego zamawiający może wezwać przyjmującego zlecenie do zmiany sposobu wykonania i wyznaczyć mu w tym celu odpowiedni termin. Po bezskutecznym upływie wyznaczonego terminu zamawiający może od umowy odstąpić albo powierzyć poprawienie lub dalsze wykonanie dzieła innej osobie na koszt i niebezpieczeństwo przyjmującego zamówienie.

 

Powinna Pani obecnie spisać z wykonawcami rozliczenie dotychczasowych prac, rozliczenie zaliczek, spisać termin zakończenia prac. I dopiero od tego momentu ma Pani podstawy do rozliczania majstrów. To najbardziej optymalne rozwiązanie. Ewentualnie wezwać ich do zakończenia remontu w terminie miesiąca pod rygorem odstąpienia od umowy.

 

Jednak jakiekolwiek Pani posunięcia będą wiązały się z rozliczeniem dotychczas wpłaconej kwoty. Jeśli wyjdzie na to, że zapłaciła Pani więcej niż wart jest obecny etap prac, trzeba będzie skierować sprawę do sądu o zapłatę powołać biegłego, który określi stopień zaawansowania prac, rozliczy wpłacone kwoty.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • siedem minus siedem =

»Podobne materiały

Uciążliwa działalność współwłaściciela budynku mieszkalnego

Jestem współwłaścicielem dwurodzinnego domu, tzw. bliźniaka. Sąsiad od dawna próbuje rozbudować swą połowę, ale nadzór budowlany kilkakrotnie wstrzymywał już prace ze względu na uchybienia. Jakiś czas temu sąsiad zarejestrował działalność „pokoje gościnne” i prowadzi usługi hotelarskie.

Problem z nieuczciwym inwestorem, który nie chce zapłacić wykonawcy

Wykonywałem prace budowlane u pewnego inwestora. Jego typowym zachowaniem, jak się niestety okazało, jest zarzut źle wykonanej pracy i żądanie zwrotu ogromnych sum za popełnione błędy. Nie podpisałem umowy z tym inwestorem, podpisałem tylko potwierdzenie otrzymania (bez ostatniej raty) zapłaty za wy

Kara umowna a odsetki

Czy od kary umownej przewidzianej w umowie można naliczać odsetki ustawowe, jeśli tak, to od jakiego terminu (w umowie kwestia terminu uregulowania kary umownej nie jest uregulowana)?
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »