.
Mamy 13 183 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Problem z transportem samochodu kupionego za granicą

Autor: Paulina Olejniczak-Suchodolska • Opublikowane: 27.04.2022 • Zaktualizowane: 27.04.2022

Kupiłam samochód przez internet z zagranicy. Ofertę znalazłam na aukcji Allegro. Auto kupiłam od Polaka mieszkającego za granicą, w Wielkiej Brytanii, skąd przedmiot miał przybyć do mnie poprzez wynajętą profesjonalną firmę transportową. Samochód miał dotrzeć do mnie 22 września. Do dzisiaj nie dotarł, ja wpłaciłam całą kwotę na konto depozytowe, z którego sprzedający miał otrzymać wpłatę po podpisaniu umowy kupna–sprzedaży. Od firmy transportowej otrzymałam wszelkie niezbędne dokumenty, w tym list przewozowy, na podstawie którego mogę śledzić przesyłkę. Wynika z niego, że auto utknęło w Hamburgu 14 września. Od 19 września nie otrzymałam żadnej odpowiedzi na pytania mailowe zarówno od firmy transportowej, jak i od sprzedającego. Co mam zrobić? Jak sobie poradzić z problemami z transportem samochodu?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Problem z transportem samochodu kupionego za granicą

Dostarczenie samochodu z Wielkiej Brytanii

Na wstępie zaznaczę, że niniejsza opinia sporządzona jest wyłącznie w oparciu o polskie prawo. Muszę bowiem wyraźnie podkreślić, że według umowy prawem właściwym jest brytyjski Kodeks cywilny, a nie można zapominać, że wiąże także tzw. konwencja CMR, a co więcej (na niedomiar złego) Wielka Brytania wystąpiła z UE, zatem jeśli nie dostarczą Pani auta, to niestety ale powstanie bardzo duży problem prawny (ustalenie prawa właściwego i dochodzenie roszczeń będzie olbrzymim wyzwaniem).

Kłopoty z transportem samochodu

Przechodząc jednak do obecnego stanu, jak wynika z trackingu przesyłki, samochód obecnie znajduje się „w transporcie”, zaś w dniu 14 września znajdował się na terenie Niemiec w Hamburgu. Tracking nie zawiera informacji, czy pojazd faktycznie tam „utknął” na kolejne dni, czy wyruszył w dalszy transport. W chwili obecnej ze względu na fakt, że pojazd jest „w transporcie”, zalecam cierpliwość. Pragnę zauważyć, że po pierwsze transport zagraniczny obarczony jest dużym ryzykiem czasowym, w szczególności ze względu na epidemię COVID. Przepisy wprowadzające wielodniowe kwarantanny, w tym także dla kierowców międzynarodowych, zmieniają się nieraz w kilkudniowych odstępach nie tylko w Polsce ale i w całej Unii. Dodatkowo, każdy land niemiecki ma szerokie uprawnienia w regulacji covidowych obostrzeń. Być może opóźnienie związane jest właśnie z taką sytuacją. Proszę także zważyć, że z uwagi na wystąpienie Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej transport nie odbywa się na uproszczonych zasadach unijnych. Ponadto pojazd mógł zostać zatrzymany do kontroli celnej, a która to procedura również może potrwać.

 

Uważam, że na obecnym etapie powinna się Pani skontaktować pisemnie (mailowo również – wysyłając wiadomość o tożsamej treści) zarówno ze sprzedawcą, jak i firmą transportową, żądając wyjaśnień, pod rygorem odstąpienia od umowy, wyznaczając kilkudniowy termin na odpowiedź.

 

Uważam jednak, że auto dotrze, tyle że z mocnym opóźnieniem związanym z obecną sytuacją epidemiologiczną oraz regulacjami poszczególnych krajów.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • siedem plus VIII =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl