Mamy 11 676 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Problem z rodzeństwem po odziedziczeniu gospodarstwa rolnego po rodzicach

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 16.09.2017

Sprawa dotyczy problemu z rodzeństwem po odziedziczeniu gospodarstwa rolnego po rodzicach. Moi rodzice zmarli w odstępie kilku lat, najpierw tata, później mama. Mam 3 rodzeństwa. Mama przed śmiercią zrobiła testament, w którym powołała mnie do całości spadku po niej. Przeprowadziłem sprawę o stwierdzenie nabycia spadku: mój udział w spadku po rodzicach wynosi 3/4; rodzeństwo posiada 1/4. Rodzice posiadali grunty orne, dom, budynki gospodarcze, oborę i stodołę. Prowadzę na tym terenie gospodarstwo rolne. W domu rodzinnym mieszka siostra. Jestem w głębokim konflikcie z rodzeństwem, które utrudnia mi wszelką działalność. Proszę mi poradzić, co najlepiej w tej sytuacji zrobić. Czy mogę na przykład zmienić dach na oborze bez ich zgody?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Problem z rodzeństwem po odziedziczeniu gospodarstwa rolnego po rodzicach

Fot. Fotolia

Podstawę prawną opinii stanowią przepisy Kodeksu cywilnego (K.c.) oraz Kodeksu postępowania cywilnego (K.p.c.).

 

Dla potrzeb opinii przyjmuję, że rodzice pozostawali we wspólności majątkowej małżeńskiej, a opisany przez Pana majątek był objęty tą wspólnością.

 

Zastanawia się Pan, czy może np. przeprowadzić remont dachu na oborze, bez zgody rodzeństwa, albowiem porozumienie z rodzeństwem nie jest możliwe.

 

Zgodnie z art. 206 K.c. – każdy ze współwłaścicieli jest uprawniony do współposiadania rzeczy wspólnej oraz do korzystania z niej w takim zakresie, jaki daje się pogodzić ze współposiadaniem i korzystaniem z rzeczy przez pozostałych współwłaścicieli. Pożytki i inne przychody z rzeczy wspólnej przypadają współwłaścicielom w stosunku do wielkości udziałów; w takim samym stosunku współwłaściciele ponoszą wydatki i ciężary związane z rzeczą wspólną.

 

Zachodzi pytanie, jak traktować czynność zmierzającą do zmiany dachu na oborze. Zgodnie z treścią art. 199 K.c. – do rozporządzania rzeczą wspólną oraz do innych czynności, które przekraczają zakres zwykłego zarządu, potrzebna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli. W braku takiej zgody współwłaściciele, których udziały wynoszą co najmniej połowę, mogą żądać rozstrzygnięcia przez sąd, który orzeknie, mając na względzie cel zamierzonej czynności oraz interesy wszystkich współwłaścicieli. W mojej ocenie zmiana dachu może być traktowana jako czynność przekraczająca zwykły zarząd, jednak istnieje możliwość, by bez zgody rodzeństwa dach został przez Pana zmieniony. Podstawą takiego zachowania jest przepis art. 209 K.c., zgodnie z którym – każdy ze współwłaścicieli może wykonywać wszelkie czynności i dochodzić wszelkich roszczeń, które zmierzają do zachowania wspólnego prawa.

 

Mając to na uwadze, należy sobie odpowiedzieć na pytanie, czy wymiana dachu na oborze ma na celu jej zachowanie, tj. jeżeli Pan nie wymieni dachu to wcześniej czy później dach zacznie przeciekać, być może mury zaczną wilgotnieć? Jeżeli tak, to taką czynność może Pan przeprowadzić bez zgody rodzeństwa, powołując się na treść art. 209 K.c.

 

Pragnę także zauważyć, że każdy z Państwa jest współwłaścicielem nieruchomości. Każdy ze współwłaścicieli jest uprawniony do współposiadania rzeczy wspólnej oraz do korzystania z niej w takim zakresie, jaki daje się pogodzić ze współposiadaniem i korzystaniem z rzeczy przez pozostałych współwłaścicieli. Najobszerniej wypowiedział się w tej kwestii Sąd Najwyższy w uzasadnieniu wyroku z dnia 25 października 1973 r., III CRN 247/73, stwierdzając, że jednym z uprawnień wynikających ze współwłasności jest prawo do bezpośredniego korzystania z rzeczy wspólnej, a jego charakterystyczną cechą jest to, że współwłaścicielowi nie przysługuje prawo do określonej części rzeczy wspólnej, np. do jednego z lokali we wspólnym domu, lecz prawo do posiadania całej rzeczy. Każdemu współwłaścicielowi przysługuje takie samo uprawnienie, zatem każde z tych uprawnień doznaje ograniczenia w sposobie jego wykonywania przez takie same uprawnienia pozostałych współwłaścicieli. Prowadzi to do tego, że współwłaściciele mogą współposiadać rzecz wspólną i korzystać z niej w takim tylko zakresie, jaki daje się pogodzić ze współposiadaniem i korzystaniem z rzeczy przez pozostałych współwłaścicieli.

 

Zasadnym byłoby zatem jak najszybsze wystąpienie z wnioskiem o dział spadku. W postępowaniu o dział spadku zapewne będzie Pan chciał, aby całość gospodarstwa przypadła Panu, jednak musi się Pan liczyć z koniecznością spłaty rodzeństwa, które być może będzie także chciało dochodzić od Pana zachowku po mamie.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • IX minus sześć =

»Podobne materiały

Jak wziąć rozwód, jeżeli żona nie zgadza się na rozwód?

Jesteśmy bezdzietnym małżeństwem od 20 lat. Żona nie chce się zgodzić na rozwód. Co mogę zrobić? Jak wziąć rozwód w takiej sytuacji? Czy rozwód jest w ogóle możliwy?

 

Zastrzeżenie, że nieruchomość została zakupiona ze środków jednego z małżonków

Czy mogę wystąpić o podział majątku, jeśli w akcie notarialnym kupna nieruchomości widnieje zastrzeżenie, że została ona zakupiona z własnych środków byłego męża, ale nie mieliśmy rozdzielności majątkowej?

 

Wygaśnięcie obowiązku alimentacyjnego

Mam dwóch dorosłych synów (jeden 25, drugi 26 lat). Płacę na nich alimenty w wysokości 1000 zł. Ta kwota została orzeczona podczas rozwodu. Na ostatniej sprawie, która miała miejsce kilka lat temu, synowie oświadczyli, iż zamierzają iść na studia. Nie utrzymuję z nimi kontaktów, bo tego nie chc

 

Wezwanie do złożenia wniosków dowodowych podczas rozwodu

Rozwodzę się z mężem bez orzekania o winie. Mamy trzyletniego syna. Otrzymałam wezwanie na pierwszą rozprawę i zobowiązanie „do złożenia wniosków dowodowych w celu ustalenia sytuacji bytowej małoletniego dziecka”. Wspólnie z mężem uzgodniliśmy, że syn zostanie ze mną oraz ile będą wynosi

 

Kradzież dokonana przez pracownika

Mam firmę transportową. Jakiś czas temu zatrudniłem nowego kierowcę. Pojechał w pierwszą trasę i niestety okradł mnie (całe paliwo, gotówkę, wyposażenie samochodu itd. oraz wypis z licencji na transport międzynarodowy). Ciężarówkę porzucił na parkingu. Straty wyceniam na ok. 60 tys. zł. To

 

Dzierżawa powierzchni reklamowej we wspólnocie mieszkaniowej

Jesteśmy małą wspólnotą mieszkaniową. Zawarliśmy umowę o dzierżawę powierzchni wspólnej jako miejsca na reklamę. W umowie nie określono możliwości wcześniejszego jej rozwiązania, co próbuje teraz uczynić dzierżawca. Jego pełnomocnik odmawia zapłaty za czynsz za kolejne miesiące. Czy powinniśmy się d

 

Wniosek o umorzenie kary za brak OC

Jak napisać wniosek w sprawie umorzenia części lub całości kary za brak OC? Termin płatność polisy miałam w październiku. Z powodu trudnej sytuacji zapłaciłam dopiero w styczniu. Myślałam, że mam ważne OC. Dostałam jednak zwrot składki i pismo od ubezpieczyciela. Co robić?

 

Jak bronić się przed wymeldowaniem?

Otrzymałam pismo z urzędu, że zostało wszczęte postępowanie w sprawie wymeldowania mnie z mojego domu rodzinnego. Wniosek złożyła moja siostra. Ja obecnie pomieszkuję w nieukończonym domu, oczywiście tymczasowo, bo dom jeszcze nie jest oddany do użytku. Może się tak zdarzyć, że nie uda mi się w najb

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »