Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Problem z nazwą apteki internetowej

Autor: Katarzyna Siwiec • Opublikowane: 13.07.2017

Czy w nazwie (nazwie domeny, logotypie, głównym haśle reklamowym) strony internetowej można używać słów „apteka internetowa”? Strona, która ma być nazywana „apteką internetową”, ma oferować do sprzedaży wyłącznie suplementy diety, żadnych leków. Właściciel strony nie posiada koncesji na prowadzenie apteki.

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Kwestie związane z użyciem słowa „apteka” reguluje ustawa z dnia z dnia 6 września 2001 roku Prawo farmaceutyczne. Szczegółowo mówi o tym art. 86 tej ustawy, stanowiąc, iż po pierwsze apteka jest placówką ochrony zdrowia publicznego, w której osoby uprawnione świadczą w szczególności usługi farmaceutyczne.

 

Po drugie natomiast w ustępie 2 ustawodawca wyraźnie wskazał, iż „nazwa apteka zastrzeżona jest wyłącznie dla miejsca świadczenia usług farmaceutycznych obejmujących:

 

1) wydawanie produktów leczniczych i wyrobów medycznych, określonych w odrębnych przepisach;

2) sporządzanie leków recepturowych, w terminie nie dłuższym niż 48 godzin od złożenia recepty przez pacjenta, a w przypadku recepty na lek recepturowy zawierający środki odurzające lub oznaczonej »wydać natychmiast« – w ciągu 4 godzin;

3) sporządzenie leków aptecznych;

4) udzielanie informacji o produktach leczniczych i wyrobach medycznych”.

 

Jak wynika z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, wydanego w dniu 14 czerwca 2006 r. w sprawie o sygn. akt VII SA/Wa 576/06, „nazwa apteki musi być uwzględniona w treści zezwolenia, a jeżeli przedsiębiorca zamierza nadać nazwę aptece już po uzyskaniu zezwolenia, to winien wystąpić z wnioskiem o dokonanie stosownej zmiany”.

 

Jednakże, co bardzo istotne, sprawa dotyczyła tego, że apteka miała pozwolenie na używanie nazwy „Apteka” a dodatkowo wyraz „M.” umieszczony został na szyldzie apteki. Apteka broniła się, że wyraz „M” jest tylko opatentowanym znakiem usługowym dla celów oznaczenia usług farmaceutycznych, ale niestety sąd był zdania, że to nazwa i dodatek ten wymaga uzyskania pozwolenia. Piszę Panu o tym dlatego żeby wskazać, że bardzo rygorystycznie pojmowana jest tu nazwa apteki, stąd dodatek „internetowa” niewiele zmieni.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Fot. Fotolia

Problem z nazwą apteki internetowej

 

Tak więc nazwa „apteka” jest zastrzeżona wyłącznie dla miejsca świadczenia usług farmaceutycznych. Ustawodawca sformułował zatem wyraźny zakaz posługiwania się wyrazem „apteka” dla celów innych niż oznaczenie miejsca świadczenia usług farmaceutycznych. Podkreśla się, że „nazwa »apteka« jest zastrzeżona i chroniona prawnie, w szczególności na podstawie przepisów karnych prawa farmaceutycznego oraz prawa o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji” (M. Krekora, E. Traple, M. Świerczyński, Prawo farmaceutyczne, Warszawa 2008, s. 362). Należy uznać, że na mocy ochrony przysługującej nazwie „apteka” brak jest możliwości oznaczania tą nazwą lub nazwą o podobnym brzmieniu (np. apthecus lub aptecus) punktów aptecznych czy też innych placówek obrotu pozaaptecznego (M. Kondrat, Słowo apteka w nazwie sklepu zielarskiego, „Serwis Prawo i Zdrowie” nr 18241).

 

Dodam jeszcze, że w nauce prawa podkreśla się, że ograniczenie możliwości używania nazwy „apteka” jest jednym z argumentów przeciwników internetowej sprzedaży leków. Początkowo sądy stwierdzały, że „art. 86 ust. 2 ustawy uniemożliwia prowadzenie pod nazwą apteka serwisów internetowych i oferowanie w ich ramach produktów leczniczych on-line. Wskazywano, że "przedsiębiorca nieprowadzący apteki nie może posługiwać się w witrynie internetowej nazwą apteka, nawet jeżeli jest ona uzupełniona dodatkowym oznaczeniem, np. internetowa, elektroniczna” (wyrok WSA w Warszawie z dnia 4 kwietnia 2007 r., sygn. akt VII SA/Wa 2215/06 M. Krekora, E. Traple, M. Świerczyński, Prawo farmaceutyczne , Warszawa 2008, s. 373). Powyższa interpretacja pozostawała jednak sprzeczna z orzecznictwem Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (wyrok ETS, DocMorris), który uznał zakaz wysyłkowej sprzedaży leków bez recepty za niezgodny z art. 30 TWE. Jednocześnie wskazał, że ograniczenie zamawiania leków przez Internet jest dopuszczalne jedynie w takim zakresie, w jakim jest to niezbędne dla skutecznej ochrony zdrowia i życia pacjentów - może zatem odnosić się do produktów leczniczych Rp (zob. M. Krekora, E. Traple, M. Świerczyński, Prawo farmaceutyczne, Warszawa 2008, s. 375). Z chwilą przystąpienia Polski do Unii Europejskiej zarówno sądy, jak i organy administracyjne są zobowiązane do stosowania prawa wspólnotowego zgodnie z zasadą prymaty prawa wspólnotowego. Na jej podstawie w przypadku sprzeczności prawa krajowego z prawem wspólnotowym organ stosujący prawo ma obowiązek zastosowania prawa wspólnotowego i niestosowania sprzecznego z nim prawa krajowego (orzeczenie ETS z dnia 15 lipca 1964 r., 6/64, Flaminio Costa p. ENEL, ECR 1964/00585; oraz z dnia 22 czerwca 1989 r., C-103/88, Fratelli Costanzo SpA p. Comune di Milano, ECR 1989/6/01839). Dodatkowo prawo wspólnotowe wprowadza tzw. zasadę bezpośredniego skutku. Zgodnie z nią jednostki mają możliwość dochodzenia swoich praw przed sądami krajowymi na podstawie tych norm prawa wspólnotowego, które obowiązują lub są stosowane wprost (orzeczenie ETS z dnia 5 lutego 1963 r., C-26/62, Van Gend & Loos p. Holenderska Administracja Finansowa, ECR 1963/00001). W konsekwencji przyjmuje się, że od daty przystąpienia Polski do Unii Europejskiej sprzedaż internetowa leków OTC jest dopuszczalna, a jej ograniczenie powinno być ocenione jako sprzeczne z art. 30 TWE (wyrok WSA w Warszawie z dnia 14 sierpnia 2007 r., sygn. akt VII SA/Wa 870/07)  – fragment pochodzi z Komentarza do ustawy autorstwa M. Koremby.

 

Możliwość prowadzenia apteki przez Internet została potwierdzona po raz pierwszy w orzeczeniu Sądu Okręgowego w Katowicach z 2006 r., sygn. akt XIII GC 189/2006/M. Sąd jednak wyraźnie powiedział, że nazwa ”apteka” może być stosowana wyłącznie przez portale internetowe, które jednocześnie mają też zwykłe, a nie wirtualne oddziały.

 

W myśl natomiast wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 13 sierpnia 2009 r., sygn. akt VI SA/Wa 1039/2009, usługi farmaceutyczne wykonywane są w miejscu określonym jako „apteka” przez osoby do tego uprawnione, a nie przez „aptekę” jako podmiot.

 

Tak więc, mając na uwadze powyższe, w mojej ocenie nie może Pan użyć nazwy „apteka internetowa” w opisanym przez Pana przypadku.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 4 - VI =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Składki członkowskie do izby aptekarskiej

O 10 lat nie płacę składek członkowskich do izby aptekarskiej. Otrzymałam tytuł wykonawczy z urzędu skarbowego na egzekucję składek z mojego konta. Czy jednak część należności nie jest przedawniona? Jak się odwołać od decyzji?

Sprzedaż wyrobów medycznych

Moje pytanie dotyczy sprzedaży wyrobów medycznych. Chciałabym wiedzieć, czy hurtownia farmaceutyczna może nabyć od apteki lub sklepu medycznego wyrób medyczny – np. paski do pomiaru cukru. Czy właściciel hurtowni farmaceutycznej lub apteki może być też właścicielem sklepu medycznego?

 

Zezwolenie na prowadzenie apteki

Razem z mamą (jako spółka cywilna) prowadzę aptekę typu B; oprócz tego mama prowadzi sama drugą aptekę (też typu B), jako jednoosobowa działalność gospodarcza. W związku z nowym prawem farmaceutycznym z 2007 r. apteka typu B nie spełnia wymogów lokalowych oraz nie ma możliwości dostosowania do nich. Zachowując prawa nabyte, mogę prowadzić aptekę nadal, ale art. 104 ustawy przewiduje wygaśnięcie zezwolenia na prowadzenie apteki w przypadku: śmierci, rezygnacji z działalności gospodarczej i likwidacji osoby prawnej. Mama chce przekazać mi swoją aptekę. Czy mogę połączyć dwie apteki w jeden NIP? Czy istnieje możliwość kupna jednej apteki przez drugą?

Nowa ustawa farmaceutyczna a przejecie spółki jawnej przez spółkę z o.o.?

Jestem udziałowcem w spółce jawnej (51% udziałów) oraz w spółce z o.o. (51% udziałów) Jak wygląda ze strony prawnej według nowej ustawy farmaceutycznej przejecie spółki jawnej przez spółkę z o.o.? Czy wiąże się to z wydaniem nowego zezwolenia na prowadzenie apteki?

Darowizna apteki córce z pozwoleniem na jej prowadzenie

Posiadam dwie apteki. Jedną z nich chciałbym przekazać córce, która jest farmaceutką. Czy można przekazania części zorganizowanego przedsiębiorstwa łącznie z pozwoleniem na prowadzenie apteki? Czy nowelizacja prawa farmaceutycznego na to zezwala?

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »