Mamy 10 894 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Problem z kominem w zakupionym domu

Autor: Katarzyna Siwiec • Opublikowane: 31.01.2017

Kilka miesięcy temu kupiłam dom na rynku wtórnym. W domu mam kominek, którego do tej pory nie odpalałam i chciałam najpierw wykonać kontrolę przez kominiarza. Kominiarz stwierdził, że komin został naruszony przez firmę, która 6 lat temu zakładała piec gazowy. Kable elektryczne, wodę oraz rurę gazową (!) puściła przez komin. Po kominiarskiej próbie zadymienia dym wydobywał się z instalacji pieca gazowego. Dodatkowo firma zakładająca piec gazowy nie zadbała o wentylację. Krótko mówiąc kupiliśmy tykającą bombę. Czy poprzednią właścicielkę i wykonawcę prac dotyczących montowania piecyka gazowego można pociągnąć do odpowiedzialności za taki stan rzeczy? Został nam sprzedany dom, którego użytkowania naraża nas na utratę zdrowia i życia.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Jeśli chodzi o wykonawcę, to nie bardzo widzę tu podstawę do odpowiedzialności, z pewnością odpowiada on wobec poprzedniej właścicielki za nienależyte wykonanie umowy, ale z Panią nie wiąże go żaden stosunek zobowiązaniowy, teoretycznie gdyby coś się Pani stało, mogłaby Pani domagać się odszkodowania na podstawie art. 415 Kodeksu cywilnego, który mówi, że kto z winy swojej wyrządził drugiemu szkodę, jest zobowiązany do jej naprawienia. Szkody takiej na chwilę obecną nie ma, jest tylko usterka piecyka, czyli tzw. wada.

 

Z tytułu wad zakupionego domu odpowiada natomiast była właścicielka, jest to odpowiedzialność z rękojmi, niezależna od jej winy czy wiedzy. Jeśli istnieje wada rzeczy to sprzedawca zawsze jest za nią odpowiedzialny.

 

Prawo do roszczenia z rękojmi, wynika z treści art. 556 i następnych Kodeksu cywilnego, które przewiduję odpowiedzialność za wady fizyczne rzeczy sprzedanej, w tym także budynku.

 

Jeśli są to wady, które można usunąć niejako samodzielnie, a sprzedająca nie zgodzi się na inne rozwiązania, tj. zwrot części ceny zakupu domu, o czym napiszę niżej, to chyba najprostszym sposobem byłoby tu po prostu zlecenie odpowiedniej firmie dokonania tych naprawa zamiast dewelopera, następnie można by tych należności dochodzić od sprzedawcy – zaraz wytłumaczę jak można to zrobić.

 

Proszę jednak zadbać o dokumentację fotograficzną wad, o kosztorys ich usunięcia celem dowodowym – przed sądem bowiem będzie Pani musiała wykazać, że wady rzeczywiście istniały i jaki był koszt ich usunięcia.

 

Początkowo koszt tych prac będzie Pani musiała pokryć sama a potem poprzez roszczenie z rękojmi mogłaby Pani spróbować odzyskać ich równowartość od sprzedawcy.

 

Jak stanowi art. 560 § 1 Kodeksu cywilnego jeżeli rzecz sprzedana ma wadę, kupujący może złożyć oświadczenie o obniżeniu ceny albo odstąpieniu od umowy, chyba że sprzedawca niezwłocznie i bez nadmiernych niedogodności dla kupującego wymieni rzecz wadliwą na wolną od wad albo wadę usunie. Ograniczenie to nie ma zastosowania, jeżeli rzecz była już wymieniona lub naprawiana przez sprzedawcę albo sprzedawca nie uczynił zadość obowiązkowi wymiany rzeczy na wolną od wad lub usunięcia wady.

 

Przepis ten daje Pani uprawnienie do żądania obniżenia ceny domu w zasadzie o koszt usunięcia wad tego piecyka i całej reszty instalacji. Jak przyjmuje się bowiem w orzecznictwie, obniżenie ceny winno uwzględniać koszt nakładów i starań niezbędnych do doprowadzenia rzeczy, poprzez usunięcie wad do wymaganej sprawności (tak m.in. uchwała Sądu Najwyższego z dnia 30 grudnia 1988 r., wydana w sprawie o sygn. akt III CZP 48/88 – „obniżenie ceny musi być określone w takim stosunku, aby nabywca sam mógł rzecz naprawić we własnym zakresie”).

 

Tak więc jeśli koszt usunięcia wad to np. 20 tysięcy zł, to o tyle może Pani żądać obniżenia ceny domu.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 5 - dwa =

»Podobne materiały

Pozorna darowizna i umowa kupna-sprzedaży

Dwa lata temu kupiłem od krewnego działkę, ale w akcie notarialnym wpisaliśmy, że była to darowizna. Niedawno dostałem pismo, w którym „darczyńca” wzywa mnie do zwrotu nieruchomości z powodu rażącej niewdzięczności. Złożył też pozew do sądu. Są świadkowie na to, że płaciłem za działkę, a

 

Forma umowy

Zawarliśmy umowę z zespołem dotyczącą grania na naszym weselu. Uroczystość miała odbyć się w lipcu. Wpłaciliśmy zaliczkę. Później okazało się, że ze względu na rodzinne problemy ślub musimy przesunąć na wrzesień. Ustaliliśmy nowy termin przez e-maila. Kolejne zmiany spowodowały trzecią zmianę t

 

Obecność przy spisywaniu aktu notarialnego

Moja mama chce podarować mi mieszkanie własnościowe. Czy ja musze być obecny u notariusza przy przepisywaniu, czy mama może to załatwić sama?  

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »