Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Problem z aukcją telefonu na Allegro

Autor: Katarzyna Siwiec • Opublikowane: 13.01.2017

Tydzień temu wystawiłem na Allegro telefon. Mimo że ustawiłem cenę minimalną, jakoś nie została zapisana i telefon zakupiła (wygrała aukcję) jedna osoba za 500 zł. Nie mogę go za tyle wydać, bo taki model kosztuje ok. 2000 zł. Teraz niedoszły kupujący chce ode mnie albo telefonu, albo kwoty 1600 zł. Grozi sądem. Co mam zrobić? Jaka jest moja sytuacja?

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

W odpowiedzi na Pana pytanie postaram się jak najszczegółowiej wyjaśnić Panu konsekwencje prawne transakcji zawartej na Allegro. Niestety nie będę miała dla Pana szczególnie optymistycznych informacji, ale z pewnością, znając stan prawny, będzie Panu łatwiej podjąć decyzję.

 

W opisanym przez Pana stanie faktycznym uważam, że doszło do zawarcia umowy sprzedaży wspomnianego telefonu. Wyjaśnię dlaczego, otóż zgodnie z treścią art. 701 § 1 Kodeksu cywilnego umowa może być zawarta w drodze aukcji albo przetargu. Na serwisie Allegro dochodzi do transakcji w tamach aukcji właśnie.

 

Art. 702 Kodeksu stanowi o chwili zawarcia umowy, dlatego poniżej w całości go Panu zacytuję:

 

„§ 1. Oferta złożona w toku aukcji przestaje wiązać, gdy inny uczestnik aukcji (licytant) złożył ofertę korzystniejszą, chyba że w warunkach aukcji zastrzeżono inaczej.

 

§ 2. Zawarcie umowy w wyniku aukcji następuje z chwilą udzielenia przybicia.

 

§ 3. Jeżeli ważność umowy zależy od spełnienia szczególnych wymagań przewidzianych w ustawie, zarówno organizator aukcji, jak i jej uczestnik, którego oferta została przyjęta, mogą dochodzić zawarcia umowy”.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Fot. Fotolia

Problem z aukcją telefonu na Allegro

 

O tym, kiedy i w jaki sposób następuje zawarcie umowy, decyduje po części ustawa i po części regulamin serwisu Allegro. Regulamin serwisu przesądza te kwestie w artykule 7, który poniżej Pani cytuję:

 

„7.1. Jeżeli w chwili zakończenia Transakcji licytacyjnej ustalony jest, zgodnie z zasadami przewidzianymi w Regulaminie, zwycięzca, następuje przybicie poprzez umieszczenie w odpowiednich zakładkach na Kontach Sprzedającego i Kupującego informacji o jej zakończeniu uzupełnionej o wskazanie zwycięzcy (chwila przybicia). Potwierdzenia o zakończeniu Transakcji wysyłane drogą e-mail (lub opcjonalnie poprzez inne środki komunikacji elektronicznej) mają charakter wyłącznie informacyjny. Natomiast zakończenie Transakcji ani przybicie nie następują, gdy informacje, o których mowa w zdaniachpoprzednich wygenerowane zostaną w trakcie lub wskutek awarii lub błędu technicznego.

 

7.2. Z wyjątkiem przypadków opisanych w art. 7.3. zawarcie umowy pomiędzy Sprzedającym a zwycięzcą licytacji następuje z chwilą przybicia, natomiast umowy pomiędzy Sprzedającym a Kupującym, korzystającym z opcji Kup Teraz, następuje z chwilą potwierdzenia przez Kupującego skorzystania z tej opcji, o czym Sprzedający jest automatycznie powiadamiany. Po zawarciu umowy dalszy tok postępowania kontrahentów wynika z obowiązujących przepisów prawa.

 

7.3. Jeżeli ważność umowy zależy od spełnienia szczególnych wymagań przewidzianych przepisami prawa, np. zawarcie umowy wymaga formy pisemnej bądź innej formy szczególnej, zarówno Kupujący, jak i Sprzedający, po przybiciu albo po potwierdzeniu przez Kupującego skorzystania z opcji Kup Teraz, może dochodzić zawarcia tej umowy”.

 

Zgodność tych regulacji regulaminowych z ustawą potwierdza wyrok Sądu Apelacyjnego w Lublinie z dnia 7 lipca 2010 r., sygn. akt I ACa 295/10, gdzie sąd ten wypowiedział się w następujący sposób: „w aukcji »kup teraz« w ramach której sprzedający wystawia towar oferując jego sprzedaż po stałej, z góry określonej cenie zawarcie umowy między sprzedającym a kupującym następuje z chwilą potwierdzenia przez kupującego skorzystania z tej opcji, o czym sprzedający jest automatycznie zawiadamiany. W przypadku takiej aukcji warunki transakcji zawarte w jej opisie nie mogą ulec zmianie w stosunku do kupujących, którzy złożyli ofertę przed dokonaniem omawianej zmiany”.

 

Tak więc nie umieszczając tę cenę minimalną, zawarł Pan skutecznie umowę sprzedaży telefonu za kwotę 500 zł, a to oznacza, że kupujący może się domagać wydania od Pana wydania mu przedmiotu sprzedaży, czyli owego telefonu. Zgodnie bowiem z treścią art. 535 § 1 Kodeksu cywilnego przez umowę sprzedaży sprzedawca zobowiązuje się przenieść na kupującego własność rzeczy i wydać mu rzecz, a kupujący zobowiązuje się rzecz odebrać i zapłacić sprzedawcy cenę. Podstawowym obowiązkiem sprzedawcy jest – w odniesieniu do sprzedaży rzeczy – wydać ją kupującemu.

 

Kupujący może w tym przypadku wystąpić do sądu z powództwem o wydanie rzeczy, czy to zrobi, to oczywiście inna kwestia, ale możliwość taką ma.

 

Najpewniej sformułuje on roszczenie w taki sposób, że ewentualnie w przypadku niemożności wydania telefonu (Pan wspomina, że już go Pan nie ma) zażąda zapłaty sumy odpowiadającej jego rynkowej wartości, czyli ok. 1600 zł wg kupującego (Pan pisze o kwocie 2000 zł).

 

Wyjaśnię jeszcze Panu w tym miejscu, że roszczenie ewentualne to roszczenie zgłoszone w pozwie obok głównego, na wypadek jego nieuwzględnienia. Sąd rozpoznaje żądanie ewentualne i orzeka o nim dopiero po oddaleniu głównego żądania pozwu. Jeżeli żądanie główne – wydania przedmiotu umowy zostanie oddalone bo np. Pan jako sprzedawca udowodni, że go nie ma, sąd rozpoznaje żądanie ewentualne o zapłatę równowartości telefonu.

 

Jest też możliwość żądania odszkodowania, jeśli sprzedawca umowy nie wykona, tj. przedmiotu umowy nie wyda, ale to bardziej teoria, więc się proszę nie przerażać. Zawsze bowiem niewykonanie umowy pociąga za sobą ewentualny obowiązek odszkodowawczy ale tu niestety sprawa się komplikuje nieco dowodowo bo trzeba udowodnić niewykonanie umowy – to będzie akurat bardzo proste, związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy niewykonaniem umowy a szkodą, a więc tu kupujący będzie musiał udowodnić, że poniósł jakąś tam szkodę, co jest co najmniej wątpliwe.

 

Takie zatem mogę być konsekwencje tej transakcji. Oczywiście to, czy one nastąpią, zależy od zachowania się kupującego. Często kupujący tylko straszą postępowaniem sądowym, a następnie nic nie robią, ale tego, rzecz jasna, nie mogę gwarantować także i w Pana przypadku.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dziesięć + 2 =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Wydanie towaru niezgodnego z opisem

Zakupiłem na Allegro przez opcję „Kup teraz” traktor. Zgodnie z opisem aukcji i z dodatkowymi zapewnieniami sprzedającego, pojazd miał nowe ogumienie (o wartości kilku tysięcy złotych). Po dokonaniu zakupu sprzedający poinformował mnie, że traktor czeka na odbiór, ale bez nowy

Brak kontaktu ze zwycięzcą aukcji „Allegro”

Jestem osobą fizyczną, wystawiłem przedmiot na Allegro . Aukcję (licytację) wygrał pewien pan (nie firma), z którym teraz nie mogę się skontaktować. W opisie aukcji zaznaczone było, że wysyłka przedmiotu nastąpi dopiero po wpłacie należności na konto (licytacja doszła do 900 zł

Sprzedaż uszkodzonego laptopa na Allegro

Jestem sprzedającym w serwisie Allegro. Jakiś czas temu sprzedałem na aukcji internetowej laptopa z uszkodzoną matrycą – wystawiłem go na aukcję w kategorii „uszkodzone”. Po krótkim czasie od doręczenia przesyłki otrzymałem e-maila od nabywcy z informacją, że laptop ni
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »