.
Mamy 12 627 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Prezenty z zagranicy i wezwanie z urzędu celnego do wyjaśnienia przeznaczenia przesyłek

Autor: Arkadiusz Dudkiewicz • Opublikowane: 26.10.2011

Dość często otrzymuję przesyłki z zagranicy (prezenty) na mój prywatny adres w Polsce. Głównie są to prezenty z krajów poza obszarem UE. Niestety, ostatnio spotkały mnie nieprzyjemności ze strony urzędu celnego. Sprawa dotyczy przesyłek z Chin. Otrzymałem pismo wzywające do wyjaśnienia, do czego potrzebne są produkty zawarte w tych przesyłkach. Nie bardzo wiem, co mam zrobić. Co może mi grozić?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Przepisy wspólnotowego prawa celnego* wskazują, że zasadniczo zwolnienia od cła i innych należności celnych wymaganych między innymi z tytułu dopuszczenia do swobodnego obrotu towarów o statusie celnym towarów niewspólnotowych (jak w analizowanym przypadku) dotyczą osób nieprowadzących działalności. Wynika to z treści rozporządzenia Rady (WE) nr 1186/2009 z dnia 11 listopada 2009 roku ustanawiającego wspólnotowy system zwolnień celnych (wersja ujednolicona – Dz. U. UE L.09.324.23, dalej zwanego: „rozporządzeniem w sprawie zwolnień”).

 

W mojej ocenie zachowanie właściwego naczelnika urzędu celnego, opisane w stanie faktycznym niniejszej opinii, prowadzi do wniosku o możliwym badaniu przez ten organ celny kwestii wykorzystywania nabytych towarów do prowadzenia działalności gospodarczej. Jeżeliby się tak okazało, właściwy organ celny odmówi zastosowania zwolnienia od należności przywozowych, obliczy te należności oraz zaksięguje je. Innymi słowy, może się okazać, że od przesyłki zostaną naliczone należności przywozowe.

 

Rozporządzenie w sprawie zwolnień wskazuje także, że nawet osoby nieprowadzące działalności gospodarczej, które nabywają towary w ilościach wskazujących na ich przeznaczenie do działalności handlowej, nie są objęte wspólnotowym systemem zwolnień celnych.

 

Reasumując, jedyne, co może być w tym stanie faktycznym niepokojące, to konieczność zapłaty należności przywozowych. Zwolnieniu od należności przywozowych podlega dopuszczenie do swobodnego obrotu towarów przez osoby nieprowadzące działalności gospodarczej, ale tylko przy udowodnieniu, że nabyte towary zostały zaimportowane dla celów niehandlowych.

 

 

 

* Stan prawny z 28.02.11 r.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dziewięć + IX =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »