Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Prezenty dla klientów a VAT

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 16.09.2013

Chciałbym wręczać klientom drobne prezenty (np. długopisy, notesy). Takie darmowe gadżety dawałbym klientom kupującym w sklepie stacjonarnym oraz dołączałbym je do przesyłek przygotowywanych dla klientów sklepu internetowego. Nabycie tych prezentów kosztowałoby mnie od 2 do 20 zł. Czy będę zobowiązany do prowadzenia jakiegoś rejestru? Co będzie z podatkiem VAT?

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Poniżej wyjaśniam Pana wątpliwości związane z prezentami dla klientów.

 

Art. 7 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług zmieniony został przez art. 1 pkt 4 lit. b) ustawy z dnia 7 grudnia 2012 r. (Dz. U. z 2013 r., poz. 35) zmieniającej niniejszą ustawę z dniem 1 kwietnia 2013 r. Obecnie zatem nie jest dostawą towarów przekazanie nieodpłatnie prezentów o małej wartości i próbek, jeżeli przekazanie to następuje na cele związane z działalnością gospodarczą podatnika. Ust. 4 art. 7 doprecyzowuje, że przez prezenty o małej wartości, o których mowa powyżej, rozumieć należy przekazywane przez podatnika jednej osobie towary:

 

  1. o łącznej wartości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 100 zł, jeżeli podatnik prowadzi ewidencję pozwalającą na ustalenie tożsamości tych osób;
  2. których przekazania nie ujęto w ewidencji, o której mowa w pkt 1, jeżeli jednostkowa cena nabycia towaru (bez podatku), a gdy nie ma ceny nabycia, jednostkowy koszt wytworzenia, określone w momencie przekazywania towaru, nie przekraczają 10 zł.

 

Widać zatem wyraźnie, że aby z ww. ułatwienia korzystać, dla prezentów o wartości powyżej 10 zł należy prowadzić ewidencję pozwalającą na ustalenie tożsamości obdarowanych.

 

Utrzymane jest tu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego – prawo to przewiduje wprost art. 86 ust. 8 pkt 2 ustawy o VAT jako prawo związane z zakupem towarów, które stanowią prezenty o małej wartości, a które przekazane zostaną na cele związane z działalnością gospodarczą podatnika.

 

Reasumując, przekazania prezentów o małej wartości na cele związane z działalnością gospodarczą nie opodatkowuje Pan VAT, zachowując jednocześnie prawo do odliczenia VAT od zakupu (tj. obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego). Tu należy pamiętać, aby dla prezentów o wartości powyżej 10 zł (limit do 100 zł dotyczy całego roku, a nie jednego prezentu) prowadzić ewidencję pozwalającą na ustalenie tożsamości obdarowanych (klientów).

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dziesięć plus cztery =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Zakup prezentów w ramach programu lojalnościowego a koszty firmy

Prowadzę program lojalnościowy w serwisie internetowym. Klienci przy zakupach otrzymują punkty, które mogą później wymienić na różne prezenty. Czy zakup tych nagród można uznać za koszty firmy? Wydaje nam się, że program pozytywnie wpływa na wyniki sprzedaży, co przekłada się na wzrost przychodu.

Prezenty z zagranicy i wezwanie z urzędu celnego do wyjaśnienia przeznaczenia przesyłek

Dość często otrzymuję przesyłki z zagranicy (prezenty) na mój prywatny adres w Polsce. Głównie są to prezenty z krajów poza obszarem UE. Niestety, ostatnio spotkały mnie nieprzyjemności ze strony urzędu celnego. Sprawa dotyczy przesyłek z Chin. Otrzymałem pismo wzywające do wyjaśnienia, do czego potrzebne są produkty zawarte w tych przesyłkach. Nie bardzo wiem, co mam zrobić. Co może mi grozić?

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »