Mamy 7412 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Wpisz tutaj swoje pytanie, aby trafiło do naszego prawnika specjalisty.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Prezentowanie zdjęć i filmów z drona z licencją czy bez?

Autor: Monika Wycykał • Opublikowane: 14.04.2017

Jestem użytkownikiem drona. Robię zdjęcia i filmiki amatorsko, nie posiadam licencji. Chciałbym swoje zdjęcia i filmy zrealizowane z użyciem drona zaprezentować podczas wystawy w miejscowym ośrodku kultury. Za tę wystawę nic nie dostaję, sam ośrodek także nie uzyska żadnych środków finansowych z tego tytułu. Czy mogę je w taki sposób zaprezentować, nie narażając się na konsekwencje braku licencji?

Jakub Bonowicz

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek
Cóż ja mogę napisać. Jedynie chwalić w niebiosa, wszystkich Prawników którzy na łamach tego portalu, pomagają, za dość niską cenę, zwykłym „Kowalskim” w ich problemach Zwłaszcza wielkie dzięki dla Pani Elizy - PROFESJONALISTKA W PEŁENEJ KRASIE!!!
Stały klient Tomasz
Tak profesjonalnego portalu prawniczego nie spotkałam, mimo szuflowania w necie! Nie musicie się obawiać o dużą konkurencję bo wiarygodność Wasza pozwala w razie potrzeby tylko TUTAJ kliknąć! Sposób informowania klienta poprzez maile, to przykład jak serio podchodzicie do załatwienia sprawy, zaangażowanie się paru prawników do jednej kwestii problemu to również zasługuje na "piec z plusem". Jesteście WIELCY! nikt Wam do tej pory dorównać nie jest w stanie! Pozdrowienia dla całej ekipy tego portalu.
Iwona
Wspaniały serwis, wspaniali prawnicy. Szybka odpowiedź na pytanie i, co najważniejsze, wyczerpująca odpowiedź. Prawnicy są wspaniali, dostałam bardzo przejrzystą odpowiedź, zawierającą ważne szczegóły. Pani prawnik dokładnie doradziła mi, co mam robić, jak działać, jakie mam możliwości, co mam uwzględnić, pisząc wniosek, z jakiego paragrafu i co dla mnie ważne – napisała także od siebie, co najlepiej wypisać i na co zwracać uwagę. Gorąco polecam.
Agnieszka
Serdecznie dziękuję za szybką i wyczerpującą opinię. Szczerze mówiąc, korzystałam z porad kilku prawników. Zdecydowanie jesteście najbardziej solidni, widać w opinii, że przygotowana jest dla konkretnej sprawy, a przygotowujący ją prawnik wnikliwie przeanalizował konkretną sytuację, a nie tylko cytował fragmenty prawa autorskiego. Pozdrawiam i dziękuję.
Anna
Polecam ten serwis, ponieważ oprócz fachowej i wyczerpującej odpowiedzi na moje pytania potrafią zrozumieć ludzkie nieszczęście. Na pewno przy kolejnych sprawach prawnych zwrócę sie do waszego serwisu.
Krzysztof
Dziękuję za fachową poradę – bardzo mnie uspokoiła. Pani sędzia podczas rozprawy, uzasadniając swoje stanowisko w sprawie, również powołała się na cytowane przez Pana artykuły. Pozdrowienia dla Pana Lenowieckiego – od dziś polecam wszystkim EPORADY24.
Danuta
Fachowa porada bardzo dokładnie opisana szybko na temat miałem uczucie że rozmawiam z prawnikiem w cztery oczy - gorąco polecam.
Maciej
Super profesjonalna porada!!!! Polecam wszystkim fachowców którzy na łamach tego portalu pomagają zwykłym „Kowalskim” w sprawach dla Nich trudnych i niezrozumiałych. Starannie z wielką dokładnością opisany problem został wytłumaczony i zaproponowany tok załatwienia problemu za co, z całego serca DZIĘKUJE!!!!
Tomasz
Dziękuję za szybką i rzetelną pomoc. Do porad prawnych udzielanych internetowo podchodziłam raczej ostrożnie. Jednak po kilku wizytach w kancelariach prawnych, w których prawnik rezerwuje sobie czas ok. 15 min na klienta, a ponadto udziela odpowiedzi z głowy, bez żadnego wcześniejszego przygotowania, mówiąc: „prawdopodobnie”, z żalem stwierdziłam, że straciłam tylko czas i pieniądze. W związku z tym po przestudiowaniu kilku porad w interesującym mnie temacie postanowiłam spróbować skorzystać z serwisu ePorady24.pl. Opisałam jak najdokładniej zaistniałą sytuację i w ciągu 2 dni otrzymałam wyczerpującą i jasną odpowiedź. Byłam bardzo mile zaskoczona. Tutaj prawnik ma czas, aby przetrawić problem, zajrzeć gdzie trzeba, aby pomóc w rozwiązaniu sytuacji, i to jest WIELKI PLUS tego portalu. Polecam wszystkim taka formę!
Małgosia
Dziękuję za jasną, rzeczową i bardzo szybką odpowiedź. Dzięki waszej pomocy sprawę w sądzie wygrałam. Wszystkim będę polecać Wasz portal eporady24.
Joanna
Serdecznie dziękuję prawnikom tego portalu za pomoc. Odpowiedzi były naprawdę rzetelne i, co ważne, udzielane bardzo szybko. Wiem, „na czym stoję”. Wiedzy nigdy za wiele, w kancelarii bywało, że po opisaniu swojego problemu dowiadywałem się jedynie, że sprawa jest ciekawa i trudna, traciłem czas, pieniądze i wiedziałem tyle, co wiedziałem. W przypadku tego portalu tak się nie da – jest pytanie i jest wyczerpująca odpowiedź. Osobiście jestem bardzo zadowolony z porady.
Roman
BARDZO POLECAM. Sprawa z którą się zwróciłem wydawała się bez wyjścia. Wplątałem się w bardzo skomplikowany "układ" współpracy z dużym producentem materiałów budowlanych. Sądziłem, że mając gwarancję + aprobaty + deklaracje + faktury i wykonując usługi na wysokim poziomie mogę spać spokojnie. Myliłem się. Realia okazały się bardzo brutalne. Byłem załamany - wszystkie próby zainteresowania różnych instytucji były nieskuteczne. Pani Eliza wskazała mi sposób i czynnie POMOGŁA w jego wprowadzeniu. Wiem, że do ostatecznego rozstrzygnięcia minie jeszcze sporo czasu. Sprawa jest naprawdę bardzo trudna. Odzyskałem jednak wiarę w siebie i ludzi. Kontakt bardzo dobry - o wiele lepszy od kontaktów z innymi prawnikami. Jeszcze raz gorąco POLECAM.
Zbyszek
Panie, Panowie, nie marnujcie czasu na przeszukiwanie internetu i poszukiwanie właściwych rozwiązań co do waszych prywatnych spraw. Napiszcie zapytanie do „eporady24”, a szybko, konkretnie i na temat dostaniecie odpowiedź... Za niewielką opłatą uzyskałem nie „odpowiedź”, lecz „odpowiedzi”, bo było ich kilka i jestem w pełni usatysfakcjonowany.
Jarek
Jeżeli w poradach rozdawaliby Oskary, na pewno bym wysłał nominację do Oskara na eporady24.
Piotr
Dziękuję bardzo za rzetelną i wyczerpującą odpowiedź. Od jakiegoś czasu słyszałam różne sprzeczne opinie dotyczące mojego problemu i szczerze mówiąc, nie bardzo wiedziałam, do kogo się zwrócić, by uzyskać potrzebne informacje. W stosownym urzędzie nie dowiedziałam się niestety niczego konkretnego, a korzystanie z drogich usług biur doradczych nie wchodziło w grę. Państwa konkurencja w internecie wyceniła mój problem drożej. Pan Aleksander Słysz dokładnie przeanalizował moje pytania i rozwiał wątpliwości. Teraz wiem, jakie powinnam podjąć kroki w najbliższej przyszłości. Przyznam się, że obawiałam się krótkiej, lakonicznej odpowiedzi, niekoniecznie adekwatnej do wpłaconej kwoty, ale jestem pozytywnie zaskoczona. Duży plus za możliwość zadawania pytań dodatkowych.
Roksana
Chodziło o jedną sprawę - zadałem w sumie 5 pytań. Myślałem że odpowiedź to będzie kilka zdań tymczasem dostałem kilka stron naprawdę fachowej porady - każdy problem został dokładnie opisany. Teraz praktycznie nie muszą wynajmować prawnika - dostałem gotowe rozwiązanie. Mało tego prócz porady dosłałem kilkadziesiąt innych źródeł (książki internet) których znalezienie i zweryfikowanie zajęło by mi pewnie bardzo dużo czasu. A co do ceny to muszę bez wahania przyznać że usługa była za pól darmo w porównaniu do ilości wiedzy jaką dostałem.
Krzysztof

Generalnie należy oddzielić grubą kreską dwie sfery:

 

  1. sferę Prawa autorskiego oraz
  2. sferę Prawa lotniczego.

 

Na gruncie prawa autorskiego nie ma żadnego problemu z przekazaniem zdjęć na wystawę (chyba że na zdjęciach pojawiają się wizerunki osób – wtedy jest potrzebna zgoda na publiczną prezentację osoby uwiecznionej na zdjęciu zrobionym przez drona). Zrobił Pan zdjęcia, posiada Pan wszystkie autorskie prawa majątkowe i autorskie prawa osobiste, więc może Pan dysponować zdjęciami, jak się Panu podoba.

 

Gorzej, gdy chodzi o Prawo lotnicze. Ustawa przewiduje, że bezzałogowym statkiem powietrzym (dronem) można zarówno sterować bez uprawnień, jak i z uprawnieniami. Uprawnienia są wymagane w przypadku wskazanym w art. 95 ust. 2 pkt 5a Prawa lotniczego: „Świadectwa kwalifikacji wydawane są dla następujących specjalności personelu lotniczego: (…) 5a) operator bezzałogowego statku powietrznego używanego w celach innych niż rekreacyjne lub sportowe”.

 

Tym samym obowiązek posiadania świadectwa kwalifikacji jest uzależniony od tego, w jakim celu wykonuje się loty – jeżeli służą one wyłącznie celom rekreacyjnym lub sportowym, to wówczas nie trzeba zdawać egzaminu i ubiegać się o wydanie dokumentu. We wszystkich innych celach – trzeba. Co ważne, te „inne cele” wcale nie muszą mieć charakteru zarobkowego, gdyż w tym zbiorze mieszczą się wszystkie cele niebędące reakreacyjnymi lub sportowymi, bez względu na odpłatność lub nieodpłatność.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Fot. Fotolia

Prezentowanie zdjęć i filmów z drona z licencją czy bez?

 

W konsekwencji trzeba zadać sobie pytanie: czy wykonywanie zdjęć w celu zaprezentowania ich na wystawie mieści się w pojęciu rekreacji lub sportu? Osobiście wątpię. Raczej skłaniam się ku myśli, że jest to właśnie „inny cel”. To oznacza, że powinien Pan posiadać świadectwo kwalifikacji na potrzeby wykonywania lotów, ponieważ efekty na to wskazują.

 

Brak odpowiedniego świadectwa kwalifikacji może wiązać się dla Pana z odpowiedzialnością z art. 211 ust. 1 pkt 5 Prawa lotniczego: „Kto wbrew art. 97 ustawy wykonuje lot lub inne czynności lotnicze, nie mając ważnej licencji lub świadectwa kwalifikacji lub niezgodnie z ich treścią i warunkami, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do roku”.

 

Wystawienie zdjęć, o których wiadomo, że są robione dronem, z Pańskim imieniem i nazwiskiem może stać się źródłem kłopotów w tym sensie, że komuś może przyjść do głowy zawiadomienie odpowiednich organów o wykonywaniu przez Pana lotów bez odpowiednich uprawnień. Brzmi absurdalnie, ale nie takie rzeczy się w życiu zdarzają, proszę wierzyć.

 

Zatem samo przekazanie zdjęć na wystawę jest w całości regulowane Prawem autorskim i nie jest uzależnione od spełnienia jakichkolwiek warunków przewidzianych w Prawie lotniczym. Jednak musi Pan mieć świadomość, że na gruncie samego Prawa lotniczego Pańska sytuacja nie wypada zbyt dobrze, więc potencjalnie może Pan ponieść odpowiedzialność karną, gdy upubliczni Pan swoje prace i ktoś się zainteresuje, czy wykonuje Pan loty dronem legalnie.

 

Podkreślam, że liczy się tylko to, jaki jest cel wykonywania lotów: rekreacyjny, sportowy czy inny. I to na celu trzeba zawsze się koncentrować. Niestety, w żadnych przepisach nie znajdzie Pan definicji „celu rekreacyjnego”, dlatego jest to pojęcie niedookreślone, które każdy może interpretować w sposób, jaki uzna za stosowny. W encyklopedii PWN można znaleźć następującą definicję rekreacji: „rekreacja [łac.], forma działania wybrana dobrowolnie przez człowieka ze względu na osobiste zainteresowania i dla odpoczynku, rozrywki lub rozwoju własnej osobowości; podejmowana poza obowiązkami zawodowymi, społ. i domowymi, w czasie wolnym od pracy”. A zatem wykonywanie zdjęć dronem wyłącznie na własne potrzeby, w celu rozrywki i odpoczynku, zasadniczo można podciągnąć pod to pojęcie, nawet jeżeli efekty będą prezentowane w Internecie np. na stronach internetowych. Oczywiście, wszystko zależy od interpretacji.

 

Jednakże wykonywanie zdjęć na potrzeby organizacji wystawy w moim subiektywnym przekonaniu wykracza poza prostą rozrywkę i odpoczynek z użyciem drona. Prezentacja prac wiąże się bowiem z twórczością artystyczną oraz pewnego rodzaju aktywnością społeczną. Mimo że nie otrzyma Pan wynagrodzenia za prezentację zdjęć, to jednak dzięki tej wystawie będzie Pan mógł np. „zaistnieć”, spopularyzuje Pan swoje nazwisko, być może uzyska Pan dzięki niej zaproszenia do innych przedsięwzięć lub zlecenia na określone usługi – nie wiadomo.

 

Osobiście jestem zwolenniczką rygorystycznej wykładni przepisów, jednak nie można wykluczyć, że znajdą się również tacy prawnicy, którzy będą wykładać przepisy prawa lotniczego w sposób bardziej liberalny. Jak wspomniałam, nie ma definicji „celu rekreacyjnego”, więc jest to kwestia czysto uznaniowa – osoba A uzna, że w dalszym ciągu wykonuje Pan loty w celach rekreacyjnych, a osoba B, że Pana działalność wykracza poza cele rekreacyjne. Moim zadaniem jako prawnika jest przestrzec Pana przed wszelkimi niebezpieczeństwami, które pojawiają się zwłaszcza w przypadku pojęć bez ostrych granic używanych w przepisach. Nie przesądzam więc, że na 100% potrzebuje Pan albo nie potrzebuje świadectwa kwalifikacji, bo tego zrobić nie mogę, ale podzieliłam się z Panem własną oceną prawną, wedle której dla „świętego spokoju” powinien Pan uzyskać świadectwo kwalifikacji i korzystać z drona bez strachu, że urząd będzie sobie rościł wobec Pana jakieś pretensje.

 

W sposób wiążący na chwilę obecną nikt Panu nie rozstrzygnie tej kwestii. Może się Pan zwrócić np. przez e-maila do Urzędu Lotnictwa Cywilnego z pytaniem, czy robienie zdjęć dronem na potrzeby wystawy jest objęte wymogiem uzyskania uprawnień. Niestety, nawet odpowiedź udzielona przez urząd nie będzie Pana chroniła bezwarunkowo, ponieważ to tylko opinia, bez mocy urzędowej.

 

O tym, czy podlega Pan odpowiedzialności z tytułu naruszenia przepisów o uprawnieniach, może w sposób wiążący rozstrzygnąć policja, prokuratura i sąd. W razie ewentualnego złożenia zawiadomienia o podejrzenia popełnienia przestępstwa organy będą usiłowały ustalić, czy Pańska działalność odpowiada celom rekreacyjnym, czy też nie. Myślę jednak, że raczej wolałby Pan uniknąć uzyskania takiej interpretacji.

 

 

 

 

Stan prawny z marca 2017 r.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Indywidualne Porady Prawne

Wpisz tutaj swoje pytanie, aby trafiło do naszego prawnika specjalisty.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Hałaśliwe, natrętne reklamy w internecie – czy są legalne?

Chcę się dowiedzieć, czy nowy rodzaj reklam w internecie, polegający na tym, że gdzieś w treści strony puszczany jest długi film reklamowy wraz z dźwiękiem, jest zgodny z prawem? Taki rodzaj reklam w przeciwieństwie do zwykłych banerów jest natarczywy i zmusza mnie do pewnych działań, tj. przyciszenia lub wyłączenia głośnika albo przeszukiwania treści strony, żeby wyłączyć dźwięk. Do tego dochodzi także dodatkowy transfer, ponieważ taka forma reklamy wczytuje się dłużej! Czy te reklamy są legalne?

Szykanowanie na forum internetowym a odpowiedzialność administratora forum za wypowiedzi użytkowników

Pewna kobieta na jednym z portali internetowych o tematyce artystycznej jest szykanowana przez trzy osoby. Osoby te udostępniły ponadto dane osobowe tej kobiety, chociaż ona chciała być anonimowa. Ponadto wyzywają ją, nazywają oszustką i naciągaczem itd. Administrator forum został powiadomiony o zajściu, ale nie zareagował. Co możemy zrobić? Czy mamy podstawy, żeby iść na policję? Szykanowana osoba odbiera też głuche telefony. Spośród tych trzech osób znamy imiona, nazwiska i miejsce zamieszkania dwojga, w przypadku trzeciej – nie mamy danych. Jak dalej postępować?

Odpowiedzialność administratora forum za wypowiedzi w shoutboksie

Do sądu wpłynął na mnie donos w sprawie forum, które prowadzę, dotyczący wpisów zamieszczonych w shutboksie. Podobno były one niecenzuralne i obrażały inne osoby. Czy jako właściciel strony faktycznie odpowiadam za to, co inni piszą w shoutboksie? Zarzucono mi m.in., że powiedziałem, iż nie będę stale sprawdzał treści forum i kontrolował go.

wizytówka Szukamy prawników »