Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Sprzedaż mieszkania podczas konkubinatu i przeznaczenie pieniędzy na rodzinę

Autor: Łukasz Poczyński • Opublikowane: 10.12.2009

Od 12 lat żyję z partnerką w konkubinacie w jej mieszkaniu (mieszkanie jest jej własnością), w którym jestem zameldowany. Mamy dwoje dzieci. W trakcie trwania naszego związku sprzedałem swoje mieszkanie, a pieniądze przeznaczyłem na nasze rodzinne potrzeby. Teraz okazało się, że partnerka chce sobie ułożyć życie z kimś innym i kazała mi opuścić mieszkanie. Co mogę zrobić w tej sytuacji? Czy coś mi się należy, jak dochodzić swoich praw?

Łukasz Poczyński

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Sprawa jest o tyle trudna, że kwestia konkubinatu nie jest w polskim prawie uregulowana. Niestety, stawia to osoby żyjące w takim nieformalnym związku w dość skomplikowanej sytuacji, szczególnie gdy dojdzie do jego zakończenia. Wiąże się to najczęściej z koniecznością przeprowadzenia rozliczeń majątkowych między dawnymi konkubentami.

 

Zacznijmy od kwestii mieszkania. Z pytania wynika, że mieszkanie, w którym Pan mieszkał, formalnie stanowi majątek Pana partnerki, w związku z czym Panu nie przysługuje żadne prawo do tego lokalu.

 

Przez samo zameldowanie nie nabywa się żadnych praw do lokalu mieszkalnego stanowiącego czyjąś własność. Jeżeli z zameldowaniem nie jest powiązane nabycie jakiegoś tytułu do lokalu, np. na podstawie umowy najmu, właściciel może w każdej chwili zażądać wyprowadzki, a przy bezskuteczności swego żądania ma prawo wystąpić na drogę sądową z pozwem o eksmisję.

 

Przejdźmy teraz do kwestii ewentualnych rozliczeń. Prawdopodobnie w okresie 12 lat trwania konkubinatu poczynił Pan jakieś nakłady na majątek partnerki, np. sfinansował remont mieszkania, kupił wspólnie z partnerka jakieś ruchomości. Tak jak wspomniałem na początku, kwestia rozliczeń majątkowych po ustaniu związku faktycznego, jakim jest konkubinat, nie została uregulowana w ustawie. Zawarte w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym przepisy dotyczące stosunków majątkowych małżeńskich, w tym rozliczeń następujących po ustaniu wspólności, nie znajdują zastosowania do rozliczeń po ustaniu trwałego związku faktycznego. Jednak konieczność dokonania takich rozliczeń nie budzi wątpliwości.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

W doktrynie i orzecznictwie prezentowane są w tym względzie różne poglądy. Wskazuje się m.in. następujące możliwości: zastosowanie przepisów o współwłasności w częściach ułamkowych i znoszeniu tej współwłasności, zastosowanie przepisów o spółce cywilnej czy też zastosowanie przepisów o bezpodstawnym wzbogaceniu.

 

Może się więc Pan domagać zwrotu nakładów poczynionych na przykład na mieszkanie partnerki. Wybór konkretnej metody rozliczeń może być uzależniony od okoliczności danej sprawy oraz od przedmiotu rozliczeń. Co do nabytych wspólnie rzeczy ruchomych, jak również z tytułu nakładów dokonanych na te przedmioty, należy stosować przepisy o zniesieniu współwłasności, natomiast co do nakładów dokonanych przez jednego z konkubentów na mieszkanie drugiego konkubenta zastosowanie znaleźć powinny przepisy o bezpodstawnym wzbogaceniu.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 6 plus II =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Zniesienie współwłasności nieruchomości, na którą został zaciągnięty kredyt hipoteczny

Wraz z partnerem kupiliśmy na połowę mieszkanie, które jest naszą współwłasnością. Zaciągnęliśmy na zakup kredyt hipoteczny. Niestety rozstaliśmy się, ja zostałam w mieszkaniu i spłacam kredyt. Jak przepisać to mieszkanie tylko na mnie? Jakie wiążą się z tym koszty?
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »