Mamy 11 279 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Sprzedaż mieszkania podczas konkubinatu i przeznaczenie pieniędzy na rodzinę

Autor: Łukasz Poczyński • Opublikowane: 10.12.2009

Od 12 lat żyję z partnerką w konkubinacie w jej mieszkaniu (mieszkanie jest jej własnością), w którym jestem zameldowany. Mamy dwoje dzieci. W trakcie trwania naszego związku sprzedałem swoje mieszkanie, a pieniądze przeznaczyłem na nasze rodzinne potrzeby. Teraz okazało się, że partnerka chce sobie ułożyć życie z kimś innym i kazała mi opuścić mieszkanie. Co mogę zrobić w tej sytuacji? Czy coś mi się należy, jak dochodzić swoich praw?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Sprawa jest o tyle trudna, że kwestia konkubinatu nie jest w polskim prawie uregulowana. Niestety, stawia to osoby żyjące w takim nieformalnym związku w dość skomplikowanej sytuacji, szczególnie gdy dojdzie do jego zakończenia. Wiąże się to najczęściej z koniecznością przeprowadzenia rozliczeń majątkowych między dawnymi konkubentami.

 

Zacznijmy od kwestii mieszkania. Z pytania wynika, że mieszkanie, w którym Pan mieszkał, formalnie stanowi majątek Pana partnerki, w związku z czym Panu nie przysługuje żadne prawo do tego lokalu.

 

Przez samo zameldowanie nie nabywa się żadnych praw do lokalu mieszkalnego stanowiącego czyjąś własność. Jeżeli z zameldowaniem nie jest powiązane nabycie jakiegoś tytułu do lokalu, np. na podstawie umowy najmu, właściciel może w każdej chwili zażądać wyprowadzki, a przy bezskuteczności swego żądania ma prawo wystąpić na drogę sądową z pozwem o eksmisję.

 

Przejdźmy teraz do kwestii ewentualnych rozliczeń. Prawdopodobnie w okresie 12 lat trwania konkubinatu poczynił Pan jakieś nakłady na majątek partnerki, np. sfinansował remont mieszkania, kupił wspólnie z partnerka jakieś ruchomości. Tak jak wspomniałem na początku, kwestia rozliczeń majątkowych po ustaniu związku faktycznego, jakim jest konkubinat, nie została uregulowana w ustawie. Zawarte w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym przepisy dotyczące stosunków majątkowych małżeńskich, w tym rozliczeń następujących po ustaniu wspólności, nie znajdują zastosowania do rozliczeń po ustaniu trwałego związku faktycznego. Jednak konieczność dokonania takich rozliczeń nie budzi wątpliwości.

 

W doktrynie i orzecznictwie prezentowane są w tym względzie różne poglądy. Wskazuje się m.in. następujące możliwości: zastosowanie przepisów o współwłasności w częściach ułamkowych i znoszeniu tej współwłasności, zastosowanie przepisów o spółce cywilnej czy też zastosowanie przepisów o bezpodstawnym wzbogaceniu.

 

Może się więc Pan domagać zwrotu nakładów poczynionych na przykład na mieszkanie partnerki. Wybór konkretnej metody rozliczeń może być uzależniony od okoliczności danej sprawy oraz od przedmiotu rozliczeń. Co do nabytych wspólnie rzeczy ruchomych, jak również z tytułu nakładów dokonanych na te przedmioty, należy stosować przepisy o zniesieniu współwłasności, natomiast co do nakładów dokonanych przez jednego z konkubentów na mieszkanie drugiego konkubenta zastosowanie znaleźć powinny przepisy o bezpodstawnym wzbogaceniu.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • sześć minus 10 =

»Podobne materiały

Zniesienie współwłasności nieruchomości, na którą został zaciągnięty kredyt hipoteczny

Wraz z partnerem kupiliśmy na połowę mieszkanie, które jest naszą współwłasnością. Zaciągnęliśmy na zakup kredyt hipoteczny. Niestety rozstaliśmy się, ja zostałam w mieszkaniu i spłacam kredyt. Jak przepisać to mieszkanie tylko na mnie? Jakie wiążą się z tym koszty?

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »