.
Mamy 12 627 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy Polski Związek Działkowców może ustanowić prawo wieczystego użytkowania?

Autor: Irena Sawa • Opublikowane: 12.03.2010

Czy prawdą jest, że Polski Związek Działkowców może na mój wniosek ustanowić prawo wieczystego użytkowania działki na moją rzecz? Moja działka znajduje się na terenie przekazanym przez gminę Polskiemu Związkowi Działkowców w wieczyste użytkowanie.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Polski Związek Działkowców ustanawia w drodze uchwały na rzecz swojego członka bezpłatne i bezterminowe prawo używania działki i pobierania z niej pożytków (użytkowanie działki).

 

Podstawą prawną jest art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 8 lipca 2005 r. o rodzinnych ogrodach działkowych (Dz. U z 2005 r. Nr 169, poz. 1419 z późn. zm.).

 

Na wniosek działkowca Polski Związek Działkowców ustanawia na jego rzecz prawo użytkowania działki – w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego w drodze umowy cywilnoprawnej zawartej w formie aktu notarialnego, jeżeli grunty wchodzące w skład rodzinnego ogrodu działkowego znajdują się w użytkowaniu wieczystym Polskiego Związku Działkowców lub stanowią jego własność (art. 14 ust. 2 wymienionej ustawy).

 

Możliwe jest ustanowienie użytkowania działki na wniosek złożony przez działkowca.

 

Użytkowanie – to ograniczone prawo rzeczowe regulowane przez przepisy Kodeksu cywilnego (art. 252-284 Kodeksu cywilnego).

 

Reasumując, pragnę podkreślić, że przepisy obowiązującego obecnie prawa nie przewidują możliwości ustanowienia na wniosek działkowca użytkowania wieczystego.

 

W związku z powyższym w mojej ocenie brak jest jakichkolwiek podstaw prawnych do złożenia wniosku, o którym Pan pisze, do Polskiego Związku Działkowców.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • VI plus siedem =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »