
Indywidualne Porady Prawne
Prawo umieszczania firm w KRDAutor: Łukasz Drzewiecki • Opublikowane: 21.12.2015 |
|
Prawo zamieszczania firm w tzw. „rejestrze długów” przysługuje osobom lub podmiotom, które zawarły odpowiednią umowę z wybranym biurem informacji gospodarczej. Do rejestru dłużników mogą być wpisane firmy, których zadłużenie wobec wierzyciela wynosi co najmniej 500 złotych lub też bez względu na wysokość zadłużenia, jeżeli stwierdzone ono zostało tytułem wykonawczym. |
|
|
|
Krajowy Rejestr Długów (w skrócie KRD) jest jednym z biur informacji gospodarczej działających na podstawie ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych1 (zwanej dalej „ustawą”). W tym miejscu należy zaznaczyć, że biura informacji gospodarczej nie są organami władzy publicznej lecz prywatnymi podmiotami, które podlegają nadzorowi Ministra Gospodarki. Jednym z przedmiotów działalności tych biur jest udostępnianie informacji o zaległościach firm w spłacie zobowiązań pieniężnych. Prawo zamieszczania firm w KRD mają jednak wyłącznie ci wierzyciele, którzy zawarli z wybranym biurem informacji gospodarczej umowę o udostępnianie informacji gospodarczych, która zgodnie z art. 12 ust. 2 ustawy powinna być sporządzona na piśmie pod rygorem nieważności.
Należy zaznaczyć, że w rozumieniu ustawy wierzycielem, a więc osobą, której może przysługiwać prawo zamieszczania firm w KRD, jest w szczególności osoba fizyczna, której wierzytelność została stwierdzona tytułem wykonawczym, osoba fizyczna wykonującą działalność gospodarczą oraz osoba prawna lub jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej, której w związku z wykonywaną działalnością gospodarczą lub stosunkiem prawnym przysługuje wierzytelność.
Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy wierzyciel może przekazać do biura informacje gospodarcze o zobowiązaniu dłużnika będącego przedsiębiorcą wyłącznie wówczas, gdy są spełnione łącznie następujące warunki:
Ponadto zgodnie z art. 16 ustawy, poza przypadkami określonymi w art. 15, wierzyciel może przekazać do biura informacje gospodarcze o zobowiązaniu dłużnika, gdy są spełnione łącznie następujące warunki:
We wskazanych wyżej przypadkach wierzyciel może przekazać do biura informacji gospodarczej informacje dotyczące między innymi:
W odniesieniu do zobowiązania w KRD powinny być zamieszczone w szczególności informacje dotyczące:
Należy pamiętać, że prawo zamieszczania firm w KRD skorelowane jest z pewnymi obowiązkami. W przypadku:
– wierzyciel jest obowiązany niezwłocznie, nie później niż w terminie 14 dni od dnia powzięcia tych informacji, wystąpić do biura, któremu przekazał dane o zobowiązaniu lub o posłużeniu się cudzym dokumentem, z żądaniem aktualizacji informacji gospodarczych, przekazując do biura aktualne dane.
Natomiast w przypadku stwierdzenia faktu nieistnienia zobowiązania wierzyciel jest obowiązany niezwłocznie, nie później niż w terminie 14 dni od dnia powzięcia tej informacji, wystąpić do biura, któremu przekazał dane o zobowiązaniu, z żądaniem usunięcia informacji gospodarczych dotyczących tego zobowiązania.
Zgodnie z art. 47 ustawy kto, będąc wierzycielem, w przypadku całkowitego wykonania zobowiązania albo jego wygaśnięcia, lub stwierdzenia faktu nieistnienia zobowiązania, niezwłocznie, nie później niż w terminie 14 dni, nie zażądał aktualizacji informacji od biura, któremu przekazał dane o zobowiązaniu, podlega grzywnie do 30 000 złotych. Takiej samej grzywnie podlega przekazywanie do KRD nieprawdziwych informacji.
______________________________ 1 Ustawa z dnia 9 kwietnia 2010 r. o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych (Dz. U. z 2014 r., poz. 1015, z późn. zm.) Stan prawny obowiązujący na dzień 21.12.2015 Indywidualne Porady Prawne
Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania. (zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
|
Zapytaj prawnika
Komentarze (0):
Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>