.
Mamy 12 435 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Prawo spadkowe – odrzucenie spadku przez dziecko

Autor: Lech Stawicki • Opublikowane: 09.11.2011

Moja matka zmarła 1,5 roku temu. Zostawiła liczne długi, więc odrzuciłem spadek. Dwa miesiące temu urodził się mój syn – czy muszę w jego imieniu także złożyć pismo o odrzuceniu tego spadku?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

W przedstawionej sytuacji nie jest Pan zobowiązany do składania oświadczenia o odrzuceniu spadku w imieniu Pańskiego syna. Jeżeli Pańska matka zmarła półtora roku temu, a syn urodził się dwa miesiące temu, to wskazać należy, iż w chwili śmierci Pańskiej matki, Pański syn nie był jeszcze poczęty. Zgodnie bowiem z art. 927 § 2 Kodeksu cywilnego „dziecko w chwili otwarcia spadku już poczęte może być spadkobiercą jeżeli urodzi się żywe, przy czym domniemywa się, że przyszło ono na świat żywe”. W związku z powyższym, ponieważ w chwili otwarcia spadku, tzn. w chwili śmierci Pańskiej matki, Pański syn nie był poczęty, nie zalicza się on do grona spadkobierców.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • jeden plus II =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »