.
Mamy 12 842 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem prawny i szukasz pomocy?
Kliknij TUTAJ i opisz nam swój problem w formularzu.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Prawo pierwokupu części gruntu przez drugiego współwłaściciela

Autor: Eliza Rumowska • Opublikowane: 15.07.2014

Jestem współwłaścicielem połowy działki (są to grunty orne) wraz z bratem. Brat zamierza sprzedać swoją połowę nieruchomości. Czy jako współwłaścicielowi przysługuje mi prawo pierwokupu części należącej do brata? Dodam, że ja zajmuję się całością terenu, tj. utrzymaniem działki – koszę, doglądam roślin itp.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Z opisu sprawy i przedstawionej dokumentacji wynika, że w Pana przypadku ma Pan prawo skorzystać z poniższego przepisu, mając na uwadze, że prowadzi Pan gospodarstwo rolne w oparciu o grunt pozostający we współwłasności, będąc jego faktycznym użytkownikiem. Jednakże gdybym zbyt pochopnie przyjęła, że zajęcie się działką nie jest w Pana przypadku równoznaczne z prowadzeniem gospodarstwa rolnego, wówczas proszę doprecyzować. Rozumiem też, że umów dzierżawy na tym gruncie nie zawierano ani też nie istnieją inni użytkownicy ponad stan wykazany w rejestrze gruntów.

 

Kodeks cywilny w tym względzie stanowi poniższą zasadę:

 

„Art. 166 § 1. W razie sprzedaży przez współwłaściciela nieruchomości rolnej udziału we współwłasności lub części tego udziału pozostałym współwłaścicielom przysługuje prawo pierwokupu, jeżeli prowadzą gospodarstwo rolne na gruncie wspólnym. Nie dotyczy to jednak wypadku, gdy współwłaściciel prowadzący jednocześnie gospodarstwo rolne sprzedaje swój udział we współwłasności wraz z tym gospodarstwem albo gdy nabywcą jest inny współwłaściciel lub osoba, która dziedziczyłaby gospodarstwo po sprzedawcy”.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Indywidualne porady prawne

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • V plus 10 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl