Mamy 10 452 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Prawo dziedziczenia – jak zrzec się spadku?

Autor: Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 01.03.2012

Brat mojego ojca, człowiek samotny i chory, postanowił zapisać mi swój dom, w zamian oczekuje ode mnie opieki. Z różnych przyczyn ani ja, ani moi rodzice nie jesteśmy w stanie się tego podjąć. Chciałbym, aby dom odziedziczyła osoba, która już teraz mogłaby zaopiekować się wujem. Wuj jednak obstaje przy swoim, czy mogę więc już teraz zrzec się ewentualnego spadku?

Izabela Nowacka-Marzeion

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Przepisy Kodeksu cywilnego (w skrócie K.c.) przewidują formę zrzeczenia się spadku. Zgodnie z art. 1048 K.c. „spadkobierca ustawowy może przez umowę z przyszłym spadkodawcą zrzec się dziedziczenia po nim. Umowa taka powinna być zawarta w formie aktu notarialnego”.

 

Należy jednak ustalić, czy jest Pan spadkobiercą ustawowym po wuju. Z treści pytania wynika, że żyje Pana ojciec, co wyklucza Pana z grona spadkobierców ustawowych.

 

Nie będzie Pan mógł zawrzeć wspomnianej umowy i zrzec się spadku przed śmiercią wuja.

 

Jeśli wuj spisze testament, w którym ustanowi Pana spadkobiercą, to po jego śmierci będzie możliwość odrzucenia spadku. Wówczas do dziedziczenia zostanie powołany Pana ojciec – jako spadkobierca po swoim bracie.

 

Takiego zabiegu przed otwarciem spadku (czyli przed śmiercią wuja) nie można przeprowadzić.

 

Sądzę, że rozmowa z wujem rozwiązałaby problem. Proszę wyraźnie powiedzieć mu, iż nie jest Pan zainteresowany spadkiem.

 

Wuj może obecnie przekazać prawo własności nieruchomości w zamian za dożywocie osobie, która będzie utrzymywała go do śmierci.

 

Zgodnie z art. 908 § 1 K.c. „jeżeli w zamian za przeniesienie własności nieruchomości nabywca zobowiązał się zapewnić zbywcy [dożywotnikowi] dożywotnie utrzymanie (umowa o dożywocie), powinien on, w braku odmiennej umowy, przyjąć zbywcę jako domownika, dostarczać mu wyżywienia, ubrania, mieszkania, światła i opału, zapewnić mu odpowiednią pomoc i pielęgnowanie w chorobie oraz sprawić mu własnym kosztem pogrzeb odpowiadający zwyczajom miejscowym”.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Ponadto zgodnie z art. 908 § 2 K.c. „jeżeli w umowie o dożywocie nabywca nieruchomości zobowiązał się obciążyć ją na rzecz zbywcy użytkowaniem, którego wykonywanie jest ograniczone do części nieruchomości, służebnością mieszkania lub inną służebnością osobistą albo spełniać powtarzające się świadczenia w pieniądzach lub w rzeczach oznaczonych co do gatunku, użytkowanie, służebność osobista oraz uprawnienie do powtarzających się świadczeń należą do treści prawa dożywocia”.

 

Co więcej, zgodnie z art. 908 § 3 K.c. „dożywocie można zastrzec także na rzecz osoby bliskiej zbywcy nieruchomości”.

 

Nabywca nieruchomości zobowiązany jest do zapewnienia zbywcy dożywotniego utrzymania. Warto podkreślić, że świadczenia przypadające dożywotnikowi z tytułu umowy dożywocia określa zwykle – i to często w sposób bardzo szczegółowy – właśnie umowa dożywocia. Co ważne, w razie braku odpowiednich postanowień umownych nabywca powinien przyjąć dożywotnika jako domownika, dostarczyć mu wyżywienia, ubrania, mieszkania, światła i opału, zapewnić mu odpowiednią pomoc i pielęgnowanie w chorobie oraz sprawić mu własnym kosztem pogrzeb odpowiadający zwyczajom miejscowym (art. 908 § 1 K.c.). Powyższe świadczenia zostały określone przepisem względnie obowiązującym.

 

Kodeks cywilny nie przewiduje żadnych maksymalnych rozmiarów świadczeń przypadających dożywotnikowi, pozostawiając to wolnej woli umawiających się stron. Treść obowiązków nabywcy nieruchomości tworzy zobowiązanie o charakterze trwałym, obejmującym m.in. obowiązek świadczeń periodycznych.

 

Może to być:

 

  1. comiesięczna renta,
  2. dożywotnie prawo do korzystania z mieszkania (przysługujące osobie uprawnionej aż do jej śmierci),
  3. inne świadczenia, zależne od potrzeb wuja.

 

Należy znaleźć odpowiednią osobę, która będzie wywiązywała się ze świadczenia. W międzyczasie, jeśli jest taka potrzeba, warto zwrócić się do ośrodka pomocy społecznej, aby zapewnić pomoc wujowi.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 2 + zero =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Zrzeczenie się spadku po siostrze babci

Wraz z siostrą odziedziczyłyśmy po połowie nieruchomość (działka – ponad 400 m2, budynek mieszkalny i budynki gospodarcze). Spadkodawcą była siostra naszej babci. Docelowo siostra ma się zrzec swojej części spadku na moją korzyść. Czy może to zrobić przed zapłatą podatku od spadku (żebym tylko ja ten podatek płaciła), czy najpierw musimy obie zapłacić podatek od swoich części spadku (w moim przypadku ma zastosowanie ulga mieszkaniowa)? A może siostra mogłaby się najpierw zrzec swojej części spadku i wtedy zgłosiłabym do urzędu skarbowego całość nieruchomości? Jakie opłaty notarialne wchodzą w grę?

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »