Mamy 10 894 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Prawo dziadka do widywania własnych wnucząt

Autor: Krzysztof Tyła • Opublikowane: 05.04.2012

Z powodu różnych nieporozumień zięć przestał się ze mną kontaktować i odsunął ode mnie całą swoją rodzinę. Ja jednak bardzo kocham dzieci mojej córki, brałem czynny udział w ich wychowywaniu i dlatego zależy mi na tym, aby móc się z nimi spotykać. Czy dziadek ma prawo domagać się widywania własnych wnucząt?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Kodeks rodzinny i opiekuńczy (a dokładnie art. 1136 tego kodeksu) rozciąga prawo do kontaktów z dzieckiem na bliskie mu osoby, do których z mocy ustawy zaliczono:

 

  • rodzeństwo,
  • dziadków,
  • powinowatych w linii prostej,
  • inne osoby, które sprawowały przez dłuższy czas pieczę nad dzieckiem.

 

Kontakty z osobami bliskimi występują więc nie tylko w zależności od stopnia pokrewieństwa, lecz również od rzeczywistej osobistej bliskości kontaktujących się osób.

 

W kwestii kontaktów dziadków z wnukami wypowiedział się Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 14 czerwca 1988 r. (sygn. akt III CZP 42/88), stwierdzając, iż dziadkowie mogą żądać uregulowania osobistych kontaktów z wnukami, jeżeli leży to w interesie dzieci. Sąd Najwyższy w uzasadnieniu powyższej uchwały wskazał w szczególności, że zakres władzy rodzicielskiej nie oznacza wyłączności rodziców w stosunku do dziecka i powinna być ona wykonywana tak, jak tego wymaga dobro i interes dziecka.

 

Jak wyjaśnił Sąd Najwyższy:

 

„Rodzice, jak to wyżej wywiedziono, mają obowiązek dbałości o rozwój dziecka w imię jego dobra. Powinni zatem dla pełnego rozwoju jego osobowości umożliwić dziecku kontaktowanie się z jego krewnymi (dziadkami) przy właściwej ich postawie i korzystnym wpływie na dziecko. Kontakty te, wynikające często z silnych więzów emocjonalnych, zwłaszcza dziadków z wnukami, wychowujących je od niemowlęcia, mogą wpływać na lepsze wychowanie i rozwój duchowy dziecka oraz sprzyjają kontynuowaniu więzów wielopokoleniowej rodziny. Takie zachowanie dziadków, okazywanie przywiązania i dbałości o wnuki nie tylko nie kłóci się z interesem dziecka, ale jest ono dla jego dobra”.

 

Uregulowanie tej kwestii na drodze sądowej nie ingeruje w zakres władzy rodzicielskiej, gdyż prawo do osobistej styczności z dzieckiem nie jest elementem władzy rodzicielskiej.

 

Powyższe oznacza, iż Pan jako dziadek może domagać się sądowego ustalenia kontaktów z wnukami, jeżeli rodzice ograniczają lub bezpodstawnie zakazują takich kontaktów. Należy jednocześnie wskazać, iż przy ustalaniu kontaktów z dzieckiem sąd każdorazowo kieruje się dobrem dziecka.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • osiem minus cztery =

»Podobne materiały

Prawo do kontaktów z wnuczką

Kilka lat temu córka i zięć bez uzasadnienia zerwali ze mną kontakty. Czy mam prawo do widywania wnuczki? Jak o to walczyć? Jakie przepisy regulują tę sprawę?

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »