Mamy 10 708 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Prawo do urlopu w Wielkiej Brytanii – odmowa pracodawcy, urlop na żądanie

Autor: Katarzyna Brzezińska • Opublikowane: 16.12.2010

Pracuję od 4 lat w Anglii na full time. Zależało mi bardzo na spędzeniu w tym roku Wigilii z najbliższymi w Polsce, więc zgłosiłam, że na 24 grudnia biorę dzień wolny, aby polecieć do Polski i spędzić tam święta. Jednak, jak co roku, dyrekcja ogłosiła wszystkim, że na ten dzień urlopy nie będą udzielane. Powoływałam się na swoje pochodzenie, polskie tradycje i religię: że dla mnie ten dzień jest bardzo ważny i chcę go spędzić z rodziną. Nic to nie dało, usłyszałam: „nie będzie wyjątków”, więc oświadczyłam szefostwu, że biorę urlop na żądanie. W odpowiedzi usłyszałam, że jeśli to zrobię, wyciągną wobec mnie konsekwencje dyscyplinarne ze zwolnieniem z pracy włącznie. Muszę dodać, że urlopy mamy ustalone z góry – cała firma ma w jednym czasie. Proszę mi wyjaśnić, czy rzeczywiście grożą mi tak poważne konsekwencje z powodu nieobecności tego dnia w pracy? Jakie jest prawo do urlopu w Wielkiej Brytanii?

Katarzyna Brzezińska

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Prawo do urlopu w Wielkiej Brytanii ma każdy pracownik i może on swobodnie decydować o terminie swojego urlopu, o ile został zachowany odpowiedni termin poinformowania pracodawcy o planowanym jego terminie lub jeżeli nie wynika nic innego z umowy miedzy pracownikiem i pracodawca (np. pracodawca zastrzegł, że w konkretnych terminach urlop jest niemożliwy). Pracodawcę należy poinformować o planowanym terminie na co najmniej dwukrotnie więcej dni wcześniej niż sam urlop ma trwać. Zatem jeżeli pracownik wybiera sie na 5-dniowy urlop, pracodawca powinien być poinformowany o tym co najmniej 10 dni wcześniej.

 

Pracodawca ma prawo odmówić pracownikowi prawa do urlopu w konkretnym terminie, ale takie ograniczenie jest możliwe jedynie pod warunkiem, że poinformował pracownika o niemożliwości podjęcia urlopu co najmniej tyle dni wcześniej, ile miałby trwać urlop. Również, jak już wspomniałam, umowa miedzy pracodawcą i pracownikiem reguluje kwestie dotyczące dopuszczalnych terminów urlopu.

 

Zatem nawiązując do powyższego kazusu, pracodawca działa w granicach dopuszczalnych i ma prawo zastrzec w odpowiednio wcześniejszym terminie, że urlopy nie mogą być realizowane w konkretnych okresach, tj. w okresie przedświątecznym czy wakacyjnym. Reasumując, pracodawca ma prawo odmówić pracownikowi udzielenia urlopu w określonym terminie, a pracownik nie może odrzucić instrukcji (nakazu) pracodawcy. W sytuacji gdy pracownik wyjeżdża na urlop bez zgody pracodawcy, musi się liczyć z poważnymi konsekwencjami łącznie ze zwolnieniem (dismissal).


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Jeśli pracownik czuje się poszkodowany lub niesprawiedliwie potraktowany przez pracodawcę, a wszelkie nieformalne rozmowy i pertraktacje z szefostwem nie przynoszą efektu, pracownik może wnieść skargę, zażalenie (greviance) w trzech etapach:

 

  • 1 etap – pisemne poinformowanie pracodawcy o przyczynach skargi;
  • 2 etap – spotkanie z pracodawcą i omówienie problemu; ten etap kończy się podjęciem decyzji przez pracodawcę (pozytywna decyzja może w znaczny sposób ułatwić uzyskanie urlopu w podobnym terminie w razie pojawienia się podobnego problemu);
  • 3 etap – apelacyjne spotkanie w razie negatywnej decyzji pracodawcy w drugim etapie; jeżeli na tym etapie (tj. 3) decyzja pracodawcy wciąż nie satysfakcjonuje pracownika, może on odwołać się do Trybunału Pracowniczego (Industrial Tribunal).

 

Warto również zauważyć, że generalnie w prawie angielskim nie istnieje jako taka instytucja „urlopu na żądanie”. Jedynie w sporadycznych wypadkach można odwołać się do „compassionate leave” policy, które pozwala na podjęcie natychmiastowego urlopu w konkretnym przypadku np. pogrzebu.

 

Na koniec należy podkreślić, że wszelkie zasady wspomniane powyżej dotyczą tylko pracowników (employees), a nie osób samozatrudnionych (self employed).

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (1):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 7 minus II =

29.12.2016

trochę późno, bo już po świętach ale rozwiązanie jest proste - weź zwolnienie lekarskie albo zmień pracę

franca

»Podobne materiały

Czy pracodawca musi zatwierdzić urlop na żądanie?

Napisałam maila do przełożonej, że przez dwa kolejne dni nie mogę zjawić się w pracy, w związku z czym proszę o urlop na żądanie. Nie otrzymałam żadnej odpowiedzi. Czy pracodawca musi zatwierdzić urlop na żądanie, by można było go wykorzystać? Czy może raczej milczenie nale

Czy poker online w Wielkiej Brytanii jest legalny?

Mam zamiar wyjechać do Wielkiej Brytanii i utrzymywać się z gry w pokera online. Chciałbym się dowiedzieć, jak wygląda tam sytuacja podatkowa w tym aspekcie (jakie podatki musiałbym uiszczać, czy musiałbym uiszczać również podatki w Polsce z osiąganych zysków, kiedy mógłbym starać

Możliwości wyegzekwowania rekompensaty za niedotrzymanie warunków umowy od przedsiębiorcy z Anglii

Przed rokiem zakupiliśmy w angielskim komisie pojazd rolniczy. Niedawno okazało się, że sprzęt ma inny numer VIN na ramie, a inny w dokumentacji (różnica jednej cyfry). Komis angielski – mimo że obiecał dokumenty „wyprostować” – nic nie zrobił. Jako że nie mogliś

Środki pieniężne z CSA a alimenty zasądzone w Polsce

Zarówno ja, jak i mój były chłopak mieszkamy w Anglii. Sąd polski zasądził niewysokie alimenty na nasze wspólne dziecko. Chciałabym oddać sprawę do CSA, które ma obliczyć nową kwotę świadczenia. Co się jednak stanie, jeśli ojciec dziecka straci tu pracę i wróci do Polski? Cz

Wyrok w Anglii a wpis w centralnym rejestrze skazanych

Dwa lata temu zostałem skazany w Anglii na grzywnę i zakaz prowadzenia pojazdów (na 15 miesięcy) za jazdę po alkoholu. Obecnie figuruję w centralnym rejestrze skazanych. Czy mogę ubiegać się o zatarcie skazania (ponieważ staram się o nową pracę)? Dodam, że mam polskie prawo jazdy. &nb

Odszkodowanie po wypadku – czy mogę je zapisać w testamencie żonie?

Toczy się sprawa o odszkodowanie z powodu wypadku, któremu uległem. Boję się, że umrę, zanim dostanę to odszkodowanie, dlatego chciałem zapytać, czy mogę je zapisać w testamencie mojej żonie (i ewentualnie dzieciom)? Jak sporządzić taki testament? Dodam, że mieszkam w UK i tu pr

Prawa rodzica w UK

Mam dziecko w wieku 2 lat, jestem po rozwodzie. Obecnie ustaliłem z byłą żoną, że co drugi tydzień dziecko będzie mieszkać u mnie. W związku z tym zamierzam przestać płacić alimenty – czy mogę? Jak uzyskać pełną opiekę nad dzieckiem? Jakie są jeszcze prawa rodzica w UK &ndas

Wykroczenie drogowe w Anglii a wymiana prawa jazdy na polskie

Kilka tygodni temu zostałem zatrzymany w Wielkiej Brytanii za naruszenie przepisów. Posiadam brytyjskie prawo jazdy (dawniej miałem polskie, ale je wymieniłem), na nim mam 8 punktów karnych, a niedługo odbędzie się sprawa w związku z moim przewinieniem. Czy mógłbym wymienić prawo jazdy n
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »