.
Mamy 12 842 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem prawny i szukasz pomocy?
Kliknij TUTAJ i opisz nam swój problem w formularzu.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Prawo do urlopu w Wielkiej Brytanii – odmowa pracodawcy, urlop na żądanie

Autor: Katarzyna Brzezińska • Opublikowane: 16.12.2010

Pracuję od 4 lat w Anglii na full time. Zależało mi bardzo na spędzeniu w tym roku Wigilii z najbliższymi w Polsce, więc zgłosiłam, że na 24 grudnia biorę dzień wolny, aby polecieć do Polski i spędzić tam święta. Jednak, jak co roku, dyrekcja ogłosiła wszystkim, że na ten dzień urlopy nie będą udzielane. Powoływałam się na swoje pochodzenie, polskie tradycje i religię: że dla mnie ten dzień jest bardzo ważny i chcę go spędzić z rodziną. Nic to nie dało, usłyszałam: „nie będzie wyjątków”, więc oświadczyłam szefostwu, że biorę urlop na żądanie. W odpowiedzi usłyszałam, że jeśli to zrobię, wyciągną wobec mnie konsekwencje dyscyplinarne ze zwolnieniem z pracy włącznie. Muszę dodać, że urlopy mamy ustalone z góry – cała firma ma w jednym czasie. Proszę mi wyjaśnić, czy rzeczywiście grożą mi tak poważne konsekwencje z powodu nieobecności tego dnia w pracy? Jakie jest prawo do urlopu w Wielkiej Brytanii?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Prawo do urlopu w Wielkiej Brytanii ma każdy pracownik i może on swobodnie decydować o terminie swojego urlopu, o ile został zachowany odpowiedni termin poinformowania pracodawcy o planowanym jego terminie lub jeżeli nie wynika nic innego z umowy miedzy pracownikiem i pracodawca (np. pracodawca zastrzegł, że w konkretnych terminach urlop jest niemożliwy). Pracodawcę należy poinformować o planowanym terminie na co najmniej dwukrotnie więcej dni wcześniej niż sam urlop ma trwać. Zatem jeżeli pracownik wybiera sie na 5-dniowy urlop, pracodawca powinien być poinformowany o tym co najmniej 10 dni wcześniej.

 

Pracodawca ma prawo odmówić pracownikowi prawa do urlopu w konkretnym terminie, ale takie ograniczenie jest możliwe jedynie pod warunkiem, że poinformował pracownika o niemożliwości podjęcia urlopu co najmniej tyle dni wcześniej, ile miałby trwać urlop. Również, jak już wspomniałam, umowa miedzy pracodawcą i pracownikiem reguluje kwestie dotyczące dopuszczalnych terminów urlopu.

 

Zatem nawiązując do powyższego kazusu, pracodawca działa w granicach dopuszczalnych i ma prawo zastrzec w odpowiednio wcześniejszym terminie, że urlopy nie mogą być realizowane w konkretnych okresach, tj. w okresie przedświątecznym czy wakacyjnym. Reasumując, pracodawca ma prawo odmówić pracownikowi udzielenia urlopu w określonym terminie, a pracownik nie może odrzucić instrukcji (nakazu) pracodawcy. W sytuacji gdy pracownik wyjeżdża na urlop bez zgody pracodawcy, musi się liczyć z poważnymi konsekwencjami łącznie ze zwolnieniem (dismissal).

 

Jeśli pracownik czuje się poszkodowany lub niesprawiedliwie potraktowany przez pracodawcę, a wszelkie nieformalne rozmowy i pertraktacje z szefostwem nie przynoszą efektu, pracownik może wnieść skargę, zażalenie (greviance) w trzech etapach:

 

  • 1 etap – pisemne poinformowanie pracodawcy o przyczynach skargi;
  • 2 etap – spotkanie z pracodawcą i omówienie problemu; ten etap kończy się podjęciem decyzji przez pracodawcę (pozytywna decyzja może w znaczny sposób ułatwić uzyskanie urlopu w podobnym terminie w razie pojawienia się podobnego problemu);
  • 3 etap – apelacyjne spotkanie w razie negatywnej decyzji pracodawcy w drugim etapie; jeżeli na tym etapie (tj. 3) decyzja pracodawcy wciąż nie satysfakcjonuje pracownika, może on odwołać się do Trybunału Pracowniczego (Industrial Tribunal).

 

Warto również zauważyć, że generalnie w prawie angielskim nie istnieje jako taka instytucja „urlopu na żądanie”. Jedynie w sporadycznych wypadkach można odwołać się do „compassionate leave” policy, które pozwala na podjęcie natychmiastowego urlopu w konkretnym przypadku np. pogrzebu.

 

Na koniec należy podkreślić, że wszelkie zasady wspomniane powyżej dotyczą tylko pracowników (employees), a nie osób samozatrudnionych (self employed).

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (1):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 3 minus dwa =

29.12.2016

trochę późno, bo już po świętach ale rozwiązanie jest proste - weź zwolnienie lekarskie albo zmień pracę

franca

.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl