Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Prawo do urlopu macierzyńskiego po poronieniu

Autor: Marcin Górecki • Opublikowane: 23.05.2013

Czy mam prawo do urlopu macierzyńskiego po poronieniu w 12. tygodniu ciąży? Jeśli tak, to czy mam obowiązek z niego skorzystać i w jakim czasie muszę to zrobić? Czy po powrocie do pracy po zwolnieniu lekarskim muszę sama zgłosić się do pracodawcy, przedstawić akt urodzenia dziecka i wniosek o urlop? 

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

W Pani sprawie należy zwrócić uwagę na przepis art. 1801 Kodeksu pracy (dalej: K.p.), zgodnie z którym:

 

§ 1. W razie urodzenia martwego dziecka lub zgonu dziecka przed upływem 8 tygodni życia, pracownicy przysługuje urlop macierzyński w wymiarze 8 tygodni po porodzie, nie krócej jednak niż przez okres 7 dni od dnia zgonu dziecka. Pracownicy, która urodziła więcej niż jedno dziecko przy jednym porodzie, przysługuje w takim przypadku urlop macierzyński w wymiarze stosownym do liczby dzieci pozostałych przy życiu.

§ 2. W razie zgonu dziecka po upływie 8 tygodni życia, pracownica zachowuje prawo do urlopu macierzyńskiego przez okres 7 dni od dnia zgonu dziecka. Przepis § 1 zdanie drugie stosuje się.

 

Ustawodawca posługuje się w powyższym przepisie zwrotami „urodzenie martwego dziecka” i „zgon dziecka”. Powszechnie natomiast używa się zwrotu „poronienie”. Należy zatem ustalić definicje tzw. martwego urodzenia i poronienia.

 

Odpowiedzi szukać należy w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 21 grudnia 2010 r. w sprawie rodzajów i zakresu dokumentacji medycznej oraz sposobu jej przetwarzania (Dz. U. z dnia 29 grudnia 2010 r.), w załączniku nr 1 pt „Kryteria oceny stosowane przy dokonywaniu wpisów w dokumentacji dotyczących czasu trwania ciąży, poronień, urodzeń żywych i martwych”.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Zgodnie z pkt 4 powyższego załącznika urodzeniem martwym określa się całkowite wydalenie lub wydobycie z ustroju matki płodu, o ile nastąpiło po upływie 22. tygodnia ciąży, który po takim wydaleniu lub wydobyciu nie oddycha ani nie wykazuje żadnego innego znaku życia, jak czynność serca, tętnienie pępowiny lub wyraźne skurcze mięśni zależnych od woli.

 

Poronieniem określa się natomiast wydalenie lub wydobycie z ustroju matki płodu, który nie oddycha ani nie wykazuje żadnego innego znaku życia, jak czynność serca, tętnienie pępowiny lub wyraźne skurcze mięśni zależnych od woli, o ile nastąpiło to przed upływem 22. tygodnia ciąży (21 tygodni i 6 dni; pkt 1).

 

Z treści Pani pytania wynika, że uzyskała Pani akt urodzenia dziecka. Mniemam, że umieszczono w nim adnotację, że dziecko urodziło się martwe.

 

W powyżej sytuacji należy zatem udać się do pracodawcy z aktem urodzenia i wnioskiem o udzielenie urlopu macierzyńskiego. Należy jednak wyraźnie podkreślić, że pracodawca nie ma prawa wymagać od Pani żadnych innych dokumentów, takich jak dokumentacja lekarska, zaświadczenie od lekarza itp. Gdyby pracodawca próbował podważać prawdziwość aktu urodzenia, wówczas należy mu wskazać, że taka droga istnieje, ale w ramach postępowania sądowego. Pracodawca ma obowiązek skierowania Panią na urlop macierzyński po poronieniu. W sytuacji jednak braku takiego działania ze strony pracodawcy powinna zatem Pani sama wystąpić z takim wnioskiem. Jedynie dodatkowy urlop macierzyński jest ustanawiany na wniosek pracownicy.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 1 + dwa =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Chcąc pomóc pracownicy w ciąży, dałem fikcyjną umowę o pracę

Kilka lat temu zatrudniłem pracownicę, umowę miała na pół roku, jednak zaszła w ciążę i poprosiła mnie o jej przedłużenie – zgodziła się przez ten czas pokrywać wszystkie koszty, czyli ewentualne koszty ZUS, US. Oczywiście skończyło się tylko na obietnicy, zaszła w kolejną ciążę... Obecnie dostałem od niej wypowiedzenie umowy o pracę, ponieważ kończy się jej urlop wychowawczy. Wymaga ode mnie dodatkowej zapłaty za wszystkie przysługujące jej 49 dni zaległego urlopu oraz dochodzi koszt opłacenia ZUS-u. Czy ja mogę coś w tej sprawie zrobić? Chciałem pomóc pracownicy w ciąży, dlatego dałem fikcyjną umowę o pracę, czy teraz muszę płacić? Co grozi mi jako pracodawcy za wypisanie fikcyjnej umowy, której tak naprawdę by nie było, gdyby nie ciąża pracownicy i jej prośba?

Skuteczne zawiadomienie pracodawcy

Przebywam na urlopie wychowawczym. Złożyłam wniosek o jego skrócenie i za kilka dni powinnam przystąpić do pracy. Pracodawca wysłał mnie na badania kontrolne – czy to zgodne z prawem? Poza tym jestem w drugiej ciąży i wiem, że lekarz od razu wypisze mi zwolnienie chorobowe. Czy powinnam się stawić w pracy, czy wystarczy, że prześlę pracodawcy zwolnienie (kiedy i w jaki sposób?)? Jeśli tak – czy mogę uniknąć badań kontrolnych? Jak dokonać skutecznego zawiadomienia pracodawcy o moim obecnym stanie, żeby nie narazić się na zwolnienie z pracy?

L4 i macierzyński z 2 źródeł

Obecnie przebywam na urlopie wypoczynkowym po urlopie macierzyńskim u pracodawcy A. Ponieważ jestem w kolejnej ciąży, chciałabym tym razem otrzymywać L4 i macierzyński z 2 źródeł. Firma B chciałaby mnie zatrudnić w najbliższym czasie. Czy to musi być na urlopie wychowawczym w firmie A, czy może być już teraz? Jak długo muszę przepracować w firmie B, aby mieć możliwość otrzymywania ewentualnego L4 i macierzyńskiego też z firmy B? Czy trzeba się liczyć z tym, że ZUS się „doczepi” do 2 stosunków pracy?

Wypłata za urlop niewykorzystany z powodu choroby

Sprawa dotyczy wypłaty za urlop niewykorzystany z powodu choroby. Jestem wychowawcą placówki oświatowej nieferyjnej, zatrudnionym przez mianowanie. Po wylewie przebywałem na zasiłku chorobowym, a po wykorzystaniu wszystkich 182 dni zasiłku – przebywałem na świadczeniu rehabilitacyjnym. Po uznaniu przez lekarz medycyny pracy za niezdolnego do pracy na zajmowanym stanowisku otrzymałem wypowiedzenie z końcem czerwca. W dniu zachorowania do wykorzystania miałem 31 dni kalendarzowych urlopu za 2015 r. Dyrektor placówki twierdzi, że ekwiwalent za niewykorzystany urlop należny jest tylko za 35 dni roboczych, powołuje się na zapis art. 66 ust. 2 Karty Nauczyciela. Czy tak jest rzeczywiście, skoro za czas zasiłku chorobowego oraz świadczenia rehabilitacyjnego również należy się urlop? Czy zapis art. 66 ust. 2 dotyczy tylko konkretnego roku szkolnego, czy całego okresu, za który nie wykorzystano urlopu wypoczynkowego?

Odrzucenie wniosku o urlop dla poratowania zdrowia

Jestem nauczycielem z 20-letnim stażem pracy. Zwróciłam się do lekarza rodzinnego z wydaniem zaświadczenia o konieczności odbycia urlopu dla poratowania zdrowia. Mój dyrektor odwołał się od decyzji lekarza i zostałam skierowana dol lekarza medycyny pracy. Lekarz medycyny pracy wystawił orzeczenie również odmawiające mi możliwości skorzystania z urlopu. Przedstawiłam dokumentację medyczną z trzech klinik, w których byłam leczona. Pech chciał, że zawsze magistrala się poddawać diagnostyce i leczeniu podczas wakacji i tym samym nie korzystałam ze zwolnię lekarskich podczas roku szkolnego. Lekarz medycyny pracy zasugerował wykorzystanie pół roku zwolnienia lekarskiego L4. Czy mogę udać się do sądu pracy? Czy mam jakąś szansę na otrzymanie takiego urlopu mimo odrzucenia wniosku?

Urlop okolicznościowy z tytułu urodzenia dziecka

Na jakiej podstawie udziela się urlopu okolicznościowego z tytułu urodzenia się dziecka? Pracownik złożył już wniosek o taki urlop oraz akt urodzenia dziecka. Czy wspomniany pracownik ma dostarczyć jakieś dodatkowe dokumenty (np. potwierdzenie, że załatwiał sprawy urzędowe związane z narodzinami dziecka)?

Wykorzystanie urlopu wypoczynkowego po macierzyńskim

Czy pracodawca może mi odmówić wykorzystania urlopu wypoczynkowego po macierzyńskim, a przed urlopem wychowawczym?

Korekta etatu nauczyciela a wpływ na wysokość urlopu

Jestem nauczycielem zatrudnionym w placówce nieferyjnej. W poprzednim roku szkolnym byłam zatrudniona na 20,5/25 etatu, tj. w przeliczeniu 0,82 etatu. Przysługiwało mi wtedy 29 dni urlopu. Jednakże w tym roku dokonano korekty wyżej wymienionego etatu na 20,5/24, tj. 0,854 etatu. Przeliczając to na urlop, powinnam mieć 30 dni wolnego. Czy mogę ubiegać się o jeden zaległy dzień urlopu z poprzedniego roku, skoro etat po korekcie jest wyższy, a ma on wpływ na wysokość udzielanego urlopu?

Świadczenie z ZUS przysługujące rodzicom po poronieniu w 8. tygodniu ciąży

Czy po poronieniu w ósmym tygodniu ciąży można otrzymać jakieś świadczenie z ZUS-u? Czy potrzebne jest zaświadczenie ze szpitala (nie otrzymałam go do tej pory)? Czy jeśli poroniłam rok temu, to nie jest jeszcze za późno, żeby starać się o takie świadczenie?

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »