Mamy 10 755 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Prawo do spadku po rozwodzie

Autor: Anna Jędrzejczak • Opublikowane: 21.05.2008

Mój ojciec po swojej śmierci pozostawił w spadku dom. W testamencie, jako spadkobierców, wymienił mnie – jedyną córkę, i mojego męża. Teraz rozwodzimy się. Stąd moje pytanie: czy po rozwodzie mój były mąż będzie miał prawo do spadku?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Anna Jędrzejczak

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Jeżeli spadkodawca spisał ważny i skuteczny testament, w którym powołał do spadkobrania Panią i Pani męża, to na mocy tego testamentu dziedziczy po spadkodawcy w częściach równych zarówno Pani jak i mąż. Fakt, iż małżeństwo spadkobierców zostanie niebawem rozwiązane, nie ma żadnego wpływu na dziedziczenie.

 

Spadek nabywa się z chwilą jego otwarcia, zatem z chwilą śmierci spadkodawcy. Testament może być nieważny między innymi: jeśli sporządziła go osoba, która nie miała zdolności testowania (art. 944 Kodeksu cywilnego), jeśli został sporządzony pod wpływem wady oświadczenia woli (art. 945 K.c.), albo będzie zawierał rozporządzenia kilku spadkobierców (art. 942 K.c.), lub jeśli spadkobierca nie zachował rygorów co do formy (art. 958 K.c.).

 

Tylko spadkodawca osobiście może odwołać postanowienie testamentowe poprzez spisanie nowego testamentu, zniszczenie istniejącego, pozbawienie go cech, od których zależy jego ważność, bądź wreszcie w ten sposób, że dokona w testamencie zmian, z których będzie wynikać wola odwołania jego postanowień. W przypadku zniszczenia bądź odwołania testamentu dziedziczenie przebiegałoby zgodnie z ustawą.

 

Użycie w testamencie słowa „mąż” (lub np. „teściowa”, „synowa”) oznacza, że dziedziczy konkretna osoba, o ile da się ją zindywidualizować. W tym przypadku, w momencie spisywania testamentu spadkodawca miał tylko jedną córkę, która miała jednego męża, zatem nie ma problemów z identyfikacją osoby wskazanej w treści testamentu jako spadkobiercy.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dziewięć - osiem =

»Podobne materiały

Rodzice zmarli w tym samym czasie

Jeśli w jednym czasie giną rodzice, którzy nie mieli rozdzielności majątkowej, a mama posiadała nieruchomości w majątku osobistym, natomiast ojciec był zadłużony, to czy można odrzucić spadek po tylko jednym z rodziców?
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »