Mamy 10 970 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Prawo do spadku po rozwodzie

Autor: Anna Jędrzejczak • Opublikowane: 21.05.2008

Mój ojciec po swojej śmierci pozostawił w spadku dom. W testamencie, jako spadkobierców, wymienił mnie – jedyną córkę, i mojego męża. Teraz rozwodzimy się. Stąd moje pytanie: czy po rozwodzie mój były mąż będzie miał prawo do spadku?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Jeżeli spadkodawca spisał ważny i skuteczny testament, w którym powołał do spadkobrania Panią i Pani męża, to na mocy tego testamentu dziedziczy po spadkodawcy w częściach równych zarówno Pani jak i mąż. Fakt, iż małżeństwo spadkobierców zostanie niebawem rozwiązane, nie ma żadnego wpływu na dziedziczenie.

 

Spadek nabywa się z chwilą jego otwarcia, zatem z chwilą śmierci spadkodawcy. Testament może być nieważny między innymi: jeśli sporządziła go osoba, która nie miała zdolności testowania (art. 944 Kodeksu cywilnego), jeśli został sporządzony pod wpływem wady oświadczenia woli (art. 945 K.c.), albo będzie zawierał rozporządzenia kilku spadkobierców (art. 942 K.c.), lub jeśli spadkobierca nie zachował rygorów co do formy (art. 958 K.c.).

 

Tylko spadkodawca osobiście może odwołać postanowienie testamentowe poprzez spisanie nowego testamentu, zniszczenie istniejącego, pozbawienie go cech, od których zależy jego ważność, bądź wreszcie w ten sposób, że dokona w testamencie zmian, z których będzie wynikać wola odwołania jego postanowień. W przypadku zniszczenia bądź odwołania testamentu dziedziczenie przebiegałoby zgodnie z ustawą.

 

Użycie w testamencie słowa „mąż” (lub np. „teściowa”, „synowa”) oznacza, że dziedziczy konkretna osoba, o ile da się ją zindywidualizować. W tym przypadku, w momencie spisywania testamentu spadkodawca miał tylko jedną córkę, która miała jednego męża, zatem nie ma problemów z identyfikacją osoby wskazanej w treści testamentu jako spadkobiercy.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dwa minus trzy =
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »