Mamy 10 755 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Prawo do odsetek

Autor: Hanna Żurowska • Opublikowane: 14.11.2013

Ponad miesiąc temu odbyła się rozprawa w sądzie okręgowym. Chodziło o przyznanie wcześniejszej emerytury. Rozprawa zakończyła się pomyślnie dla mnie. ZUS przysłał decyzję z wyliczeniem wysokości emerytury. Kwotę policzono od maja 2013 r. Jak rozumiem, mam prawo do odsetek. W decyzji ZUS-u nie ma żadnej informacji na temat odsetek. Czy powinny być one naliczone automatycznie, czy może powinienem wystąpić z tą sprawą do sądu? Na dzień dzisiejszy nie posiadam orzeczenia sądu w sprawie przyznania mi prawa do emerytury.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Hanna Żurowska

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Brak orzeczenia organu odwoławczego o odpowiedzialności organu rentowego za nieustalenie ostatniej okoliczności niezbędnej do wydania decyzji, o którym mowa w art. 118 ust. 1a ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jednolity: Dz. U. z 2009 r. Nr 153, poz. 1227 ze zm.), nie pozbawia ubezpieczonego prawa do odsetek za opóźnienie w wypłacie świadczenia.

 

Jeśli sąd w wyroku zasądzającym wypłatę emerytury nieprzyznanej wcześniej przez ZUS przemilczał kwestię zaległych odsetek, strona w ciągu 14 dni ma prawo wystąpić o uzupełnienie orzeczenia. Mówi o tym uchwała Sądu Najwyższego z 24 marca 2011 r. (sygn. akt I UZP 2/11).

 

Sąd Najwyższy w podjętej uchwale jednoznacznie stwierdził, że sąd rozpatrujący odwołanie od decyzji ZUS-u ma obowiązek z urzędu rozstrzygnąć kwestię przyznania świadczeniobiorcy odsetek od zaległego świadczenia.

Jeżeli w wydanym wyroku sąd nie rozstrzygnie kwestii zaległych odsetek, emeryt lub rencista nie musi składać kolejnego pozwu. Może natomiast w terminie dwóch tygodni złożyć wniosek o uzupełnienie wyroku.

 

Dalej Sąd Najwyższy stwierdził:

 

W sytuacji, gdy organ rentowy z zachowaniem wszelkich wymagań proceduralnych skompletował cały materiał dowodowy i wyjaśnił wszystkie okoliczności sprawy tak, że w razie sporu sądowego nie zachodzi potrzeba prowadzenia dodatkowego postępowania w tym zakresie, zaś wydanie niezgodnej z prawem decyzji odmawiającej przyznania świadczenia jest skutkiem niewłaściwej subsumcji ustalonego prawidłowo stanu faktycznego, skorygowanej dopiero przez sąd rozpoznający odwołanie od zaskarżonej decyzji, należy przyjąć, iż możliwe było terminowe ustalenie uprawnień wnioskodawcy do świadczenia, a opóźnienie w tym względzie nastąpiło z przyczyn, za które organ ten ponosi odpowiedzialność, nawet jeśli nie można mu zarzucić braku należytej staranności w wykładni i stosowaniu prawa (wyroki Sądu Najwyższego z dnia 27 września 2002 r., II UK 214/2002, OSNP 2004/5, poz. 89; z dnia 22 kwietnia 2004 r., III UA 1/2004, OSNP 2004/23, poz. 406; z dnia 25 stycznia 2005 r., I UK 159/2004, OSNP 2005/19, poz. 308 i z dnia 14 września 2007 r., III UK 37/2007, OSNP 2008/21-22, poz. 326).

 

Jednak w Pana przypadku termin 14 dni już minął. Dlatego też, powołując się na powyższą uchwałę Sądu Najwyższego oraz na art. 118 wyżej wymienionej ustawy, zwróciłabym się z takim roszczeniem do ZUS-u.

 

Jeśli ZUS odmówi, wniosłabym pozew o odsetki do sądu.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dwa - VIII =

»Podobne materiały

Dochodzenie odsetek od dłużnika

Dwa lata temu dłużnik został zobowiązany do naprawienia szkody mi wyrządzonej przez zapłatę zasądzonej sumy. Do tej pory pieniędzy nie dostałem, czy mogę więc starać się również o dochodzenie odsetek od dłużnika od tej kwoty? Jak to przeprowadzić, czy to kosztuje?

Czy jest szansa na umorzenie odsetek za zaległości w czesnym?

W roku 2005 uczyłem się w Centrum Nauki i Biznesu. Trwało to ledwie pół roku po czym wyjechałem za granicę gdzie przebywam do tej pory. Po trzech latach dostałem (na polski adres) pismo z firmy windykacyjnej, informujące, że mam względem szkoły dług w wysokości 2633 zł (500 zł zaleg
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »