Mamy 10 452 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Prawo do lokalu spółdzielczego po ustaniu małżeństwa

Autor: Łukasz Obrał • Opublikowane: 14.02.2008

Artykuł omawia zagadnienia związane z prawem do spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu po ustaniu małżeństwa np. w skutek rozwodu.

Łukasz Obrał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Lokatorskie spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego może należeć do jednej osoby lub do małżonków. W przypadku rozwodu małżonków, którym wspólnie przysługiwało spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego pojawia się problem, któremu z nich po rozwodzie przypadnie to prawo. Taki sam problem powstaje w przypadku unieważnienia małżeństwa. Bowiem spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego nie może przysługiwać byłym małżonkom równocześnie.

 

Po rozwodzie lub unieważnieniu małżeństwa powstaje obowiązek podziału spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego. Zgodnie z art. 13 ust. 1 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (j.t. Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1116) po ustaniu małżeństwa wskutek rozwodu lub po unieważnieniu małżeństwa, w terminie jednego roku byli małżonkowie powinni zawiadomić spółdzielnię, któremu z nich przypadło spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego, albo przedstawić dowód wszczęcia postępowania sądowego o podział tego prawa.

 

Jeżeli byli małżonkowie nie są w stanie dojść do porozumienia odnośnie tego, do kogo będzie należeć spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego, muszą skierować sprawę na drogę postępowania sądowego. Sprawa o podział lokatorskiego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego może być elementem sprawy o podział całego majątku wspólnego małżonków, a może też dotyczyć tylko tej części majątku wspólnego.

 


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

W sprawie o podział majątku wspólnego wartość spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu będzie odpowiadać wartości zwaloryzowanego wkładu mieszkaniowego w dacie orzekania przez sąd lub umownego podziału tego prawa.

 

Zniesienie przez sąd wspólności spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego polega na tym, że sąd przyznaje to prawo jednemu z byłych małżonków. Na rzecz drugiego sąd może nakazać stosowną spłatę.

 

To, komu sąd przyzna prawo do lokalu, będzie zależało od wielu okoliczności. Regułą jest przyznanie prawa do lokalu spółdzielczego temu małżonkowi, któremu na mocy wyroku rozwodowego powierzono wykonywanie władzy rodzicielskiej. Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 20 listopada 1974 r. (sygn. akt. III CZP 1/74) regułę tą należy rozumieć w ten sposób, że będzie ona miała zastosowanie, jeżeli okoliczności konkretnej sprawy nie przemawiają za przyznaniem lokalu mieszkalnego drugiemu z małżonków. Fakt posiadania przez jednego z małżonków innego tytułu prawnego do lokalu mieszkalnego również zostanie wzięty pod uwagę przez sąd.

 

Zniesienie przez sąd wspólności spółdzielczego prawa do lokalu pozostaje bez wpływu na solidarną odpowiedzialność obojga małżonków za zapłatę należności związanych z używaniem lokalu. Tak więc za zapłatę tych należności będzie również odpowiedzialny małżonek, któremu sąd nie przyznał spółdzielczego prawa do lokalu. Spółdzielnia będzie mogła dochodzić należności związanych z używaniem lokalu od obojga byłych małżonków.

 

Jeżeli małżonkowie nie dokonają czynności zachowawczych, o których mowa w art. 13 ust. 1 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, tj. nie wskażą, komu będzie przysługiwało prawo do lokalu lub nie przedstawią dowodu wszczęcia postępowania sądowego o podział tego prawa, spółdzielnia wyznaczy im w tym celu dodatkowy termin, nie krótszy niż 6 miesięcy, uprzedzając o skutkach, jakie może spowodować jego niezachowanie. Po bezskutecznym upływie tego terminu spółdzielnia może podjąć uchwałę o wygaśnięciu spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu. Podjęcie takiej uchwały jest fakultatywne i nie jest obowiązkiem spółdzielni. W przypadku podjęcia uchwały o wygaśnięciu prawa do lokalu, każdy z małżonków może wnieść pozew do sądu o uchylenie uchwały o wygaśnięciu prawa do lokalu.

 

Przyznanie prawa do lokalu spółdzielczego nie jest uzależnione od tego, czy małżonek uzyskujący to prawo jest członkiem spółdzielni. Były małżonek niebędący członkiem spółdzielni, któremu przypadło prawo do lokalu, powinien złożyć deklarację członkowską w terminie 3 miesięcy od dnia, w którym przypadło mu to prawo, zgodnie z umową małżonków lub na podstawie orzeczenia sądu. Byłemu małżonkowi przysługuje roszczenie o przyjęcie w poczet członków spółdzielni.

 

W wypadku wygaśnięcia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego w następstwie niedokonania czynności, o których mowa w art. 13 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, roszczenia o przyjęcie do spółdzielni i zawarcie umowy o ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego przysługują dzieciom i innym osobom bliskim.

 

Należy podkreślić, iż przepisy dotyczące podziału spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego po ustaniu małżeństwa nie mają zastosowania do małżonków, wobec których sąd orzekł separację. Orzeczenie separacji, mimo że wywołuje skutki takie same jak orzeczenie rozwodu, nie powoduje bowiem ustania małżeństwa.Stan prawny obowiązujący na dzień 14.02.2008

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dziewięć plus sześć =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

 

 

»Podobne materiały

Źródła nieważności małżeństwa kościelnego

Artykuł omawia główne źródła nieważności małżeństwa kościelnego według Kodeksu prawa kanonicznego. Również małżeństwo kościelne można próbować podważyć!

Konsekwencje orzeczenia winy w rozwodzie

Orzekając rozwód sąd orzeka także, czy i który z małżonków ponosi winę zupełnego i trwałego rozkładu pożycia, chyba że małżonkowie zgodnie zażądają, aby sąd orzekł rozwód bez orzekania o winie. Orzeczenie o winie ma znaczenie w szczególności w zakresie obowiązku alimentacyjnego względem współmałżonka.

Dopuszczalność dowodu z podsłuchu i nagrań w postępowaniu cywilnym

Artykuł omawia praktyczne zagadnienia związane z możliwością przeprowadzenia w postępowaniu cywilnym przed sądem dowodów z założonego podsłuchu, zapisów nagranych bez zgody zainteresowanego, rozmów telefonicznych czy uzyskanej bez zgody adresata (nadawcy) korespondencji e-mailowej, monitoringu oraz innych podobnych dowodów.

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »