.
Mamy 12 290 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Prawo do lokalu spółdzielczego i wspólnego domu byłych małżonków

Autor: Tomasz Krupiński • Opublikowane: 15.02.2011

Jestem po rozwodzie. Mieszkam obecnie w lokalu spółdzielczym. Chciałabym wykupić to mieszkanie, ale blokuje mnie mąż, który nie chce się wymeldować. Mamy także wspólny dom (działkę kupiliśmy po rozwodzie, ale mieszkaliśmy razem jeszcze 10 lat). Były mąż dał mi warunek – wymelduje się z mieszkania, jeśli swój udział w domu przepiszę na niego lub na naszą córkę (uważa, że dom mi się nie należy, bo mało zarabiałam). Co mam robić?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Sprawa jest skomplikowana. W pierwszym rzędzie należy wyjaśnić, iż między Państwem istnieją dwa stosunki majątkowe, które doprowadziły do powstania dość zawiłych relacji majątkowych.

 

Z chwilą rozwodu została zniesiona wspólność ustawowa i powstał między Państwem ustrój rozdzielności majątkowej. Staliście się Państwo właścicielami majątku wspólnego w częściach ułamkowych, powstała tzw. wspólność udziałowa. Przy czym co do zasady przyjmuje się, iż udziały byłych małżonków w majątku wspólnym są równe.

 

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że w skład majątku wspólnego wchodziło spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego, a ściślej wkład mieszkaniowy. W terminie 6 miesięcy od orzeczenia rozwodu powinniście Państwo powiadomić spółdzielnię, komu prawo zostało przyznane.

 

Prawo lokatorskie może przysługiwać tylko jednej osobie (wyjątek stanowią małżonkowie). Powinna Pani skierować sprawę na drogę postępowania sądowego. Sądowy podział majątku jest jedynym racjonalnym rozwiązaniem.

 

Zupełnie odmiennie wygląda sytuacja prawna domu, a ściślej działki zabudowanej domem. W tym wypadku jesteście Państwo współwłaścicielami. Dla podziału nieruchomości niezbędne jest zniesienie współwłasności.

 

Były mąż będzie musiał udowodnić, że jego nakład finansowy na zakup działki i budowę domu przewyższał Pani udział.

 

Niestety, spraw tych nie można ze sobą łączyć. Stąd też konieczne jest wystąpienia na drogę postępowania sądowego w przedmiocie podziału majątku wspólnego oraz złożenie wniosku w trybie postępowania nieprocesowego o zniesienie współwłasności.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • III plus III =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »