.
Mamy 13 359 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Wyłączne prawo do mieszkania spółdzielczego po rozwodzie

Jestem po rozwodzie, były mąż uchyla się od płacenia alimentów. Czy przysługuje mi jakiekolwiek prawo do mieszkania spółdzielczego, jeżeli: jest to mieszkanie spółdzielcze własnościowe, jestem członkiem spółdzielni mieszkaniowej, cały wkład budowlany został wniesiony przez byłego męża przed ślubem, a przydział lokalu odbył się 2 dni przed ślubem? Czy mogę ubiegać się o przyznanie mi wyłącznego prawa do mieszkania po rozwodzie?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Ponieważ przydział lokalu odbył się przed zawarciem małżeństwa, a środki na wkład pochodziły z majątku męża, należy stwierdzić, iż spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego stanowi majątek osobisty Pani byłego męża i nie jest składnikiem majątku wspólnego małżeńskiego.

 

Zgodnie z art. 33 pkt 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego do majątku osobistego każdego z małżonków należą przedmioty majątkowe nabyte przed powstaniem wspólności ustawowej.

 

Zgodnie z art. 3 ust. 2 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych członkami spółdzielni mogą być oboje małżonkowie, choćby spółdzielcze prawo do lokalu albo prawo odrębnej własności lokalu przysługiwało tylko jednemu z nich. Z faktu, iż została Pani członkiem spółdzielni, nie wynika prawo do lokalu mieszkalnego. Mimo że została Pani członkiem spółdzielni mieszkaniowej, prawo do lokalu przysługuje wyłącznie Pani byłemu mężowi.

 

Ponieważ prawo do lokalu spółdzielczego nie wchodzi w skład majątku wspólnego małżeńskiego, nie podlega ono podziałowi. Nie może Pani żądać przyznania tego prawa wyłącznie Pani.

 

Jeżeli po zawarciu małżeństwa zostały poczynione nakłady na mieszkanie, do którego prawo przysługuje Pani mężowi, to podczas podziału majątku wspólnego będzie Pani mogła żądać rozliczenia tych nakładów. Wynika to z art. 41 § 1 Kodeksu rodzinnego, który wskazuje, iż każdy z małżonków powinien zwrócić wydatki i nakłady poczynione z majątku wspólnego na jego majątek osobisty, z wyjątkiem wydatków i nakładów koniecznych na przedmioty majątkowe przynoszące dochód. Można też żądać zwrotu wydatków i nakładów, które poczyniło się ze swojego majątku osobistego na majątek wspólny. Nie można żądać zwrotu wydatków i nakładów zużytych w celu zaspokojenia potrzeb rodziny, chyba że zwiększyły wartość majątku w chwili ustania wspólności.

Masz problem prawny? Opisz swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • IV minus 9 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl