Mamy 10 833 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy muszę posiadać prawo jazdy kat. AM do prowadzenia pojazdu do 350 kg?

Autor: Anna Sufin • Opublikowane: 22.09.2018

Mam 50 lat. Czy muszę posiadać prawo jazdy kat. AM do prowadzenia pojazdu do 350 kg, max. prędkości 45 km/h , mocy 4 kW? W tym zapytaniu nawiązuję do ustawy ze stycznia 2013 r. o ukończeniu 18 lat i nabyciu uprawnień do kierowania takimi pojazdami.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Fot. Fotolia

Czy muszę posiadać prawo jazdy kat. AM do prowadzenia pojazdu do 350 kg?

Zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami „prawo jazdy kategorii AM stwierdza posiadanie uprawnienia do kierowania motorowerem i czterokołowcem lekkim”. Zgodnie z art. 2 pkt 46 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym „motorower jest pojazdem dwu lub trójkołowym, zaopatrzonym w silnik spalinowy o pojemności skokowej nieprzekraczającej 50 cm3 lub w silnik elektryczny o mocy nie większej niż 4 kW, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h”. „Czterokołowcem lekkim jest natomiast pojazd samochodowy przeznaczony do przewozu osób lub ładunków, z wyłączeniem samochodu osobowego, ciężarowego i motocykla, którego masa własna nie przekracza 350 kg i konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h” (art. 2 pkt 42 b i 42 c ww. ustawy).

 

Zgodnie z art. 133 ust. 3 ustawy o kierujących pojazdami „osobę, która przed dniem wejścia w życie ustawy ukończyła 18 lat, uznaje się za uprawnioną do kierowania motorowerem na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Wobec tej osoby nie wymaga się posiadania dokumentu stwierdzającego to uprawnienie”.

 

Pan w 2013 r., kiedy to ww. ustawa weszła w życie, ukończył 18 lat, bowiem miał Pan wtedy lat 45. Z tego też względu wobec Pana nie wymaga się posiadania dokumentu stwierdzającego uprawnienie do kierowania motorowerem, tj. pojazdem dwu lub trójkołowym, zaopatrzonym w silnik spalinowy o pojemności skokowej nieprzekraczającej 50 cm3 lub w silnik elektryczny o mocy nie większej niż 4 kW, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h. Jeśliby pojazd nie spełniał powyższych cech, konieczne będzie uzyskania prawa jazdy kat. AM (tj. do pojazdu będącego czterokołowcem lekkim według wyżej wymienionej definicji, konieczne będzie uzyskanie takich uprawnień).

 

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dziewięć - zero =

»Podobne materiały

Wniosek o postawienie znaku drogowego

Jakiś czas temu utwardzono drogę gminną biegnącą wzdłuż mojej posesji. Droga jest długa i prosta, dlatego kierowcy często przekraczają dozwoloną prędkość. Przez tę drogę muszę przepędzać swoje zwierzęta gospodarskie, co stwarza realne zagrożenie. Jak i do kogo mogę się zwrócić o postawienie na

Przewóz młodzieży szkolnej busem

Młodzież szkolna w mojej miejscowości przewożona jest busem, który ma 25 miejsc siedzących. Pojazd zabiera jednak więcej osób (ok. 35), które muszą więc całą drogę stać. Czy jest to zgodne z prawem? Dodam, że kilkakrotnie prosiłem policję o kontrolę busa oraz zgłaszałem sprawę do dyrektora szkoły –

Wydanie licencji na prowadzenie taksówki

Zrobiłem kurs na przewóz taksówką w mieście A, a egzamin zdałem przed komisją powołaną przez starostę w mieście B (w którym mieszkam). Złożyłem dokumenty o wydanie licencji w mieście A, ale teraz zacząłem się zastanawiać, czy licencja na pewno zostanie mi w tej sytuacji wydana?
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »