.
Mamy 13 789 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Prawo do rodzinnego domu osoby zameldowanej i pracującej w gospodarstwie rolnym

Autor: Marek Gola

Mieszkam i jestem zameldowana w domu matki od 32 lat. Robiłam również remont mieszkania. Mam poświadczenie, że ponad 12 lat pracowałam w gospodarstwie rolnym. Czy po tylu latach mam prawo do części rodzinnego domu, czy matka ma prawo wyrzucić mnie z dziećmi z domu?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Prawo do rodzinnego domu osoby zameldowanej i pracującej w gospodarstwie rolnym

Zameldowanie a prawo własności

W pierwszej kolejności zasadne jest wskazanie, iż zameldowanie nie daje Pani prawa własności ani współwłasności do nieruchomości. Zachodzi zatem pytanie, kto jest właścicielem nieruchomości. Pisze Pani, że dom stanowi własność mamy, niemniej zachodzi pytanie, czy tylko, czy też są inne osoby, które mają prawo do tej nieruchomości. Jeżeli nieruchomość jest własnością Pani mamy, to mniemać należy, że Pani zajmuje ten dom na zasadach tzw. użyczenia, tj. mama pozwala w nim Pani zamieszkiwać bez ponoszenia kosztów tego zamieszkiwania. O ile płaci Pani odstępne, to mimo braku umowy należałoby uznać, że jesteście Panie związane umową najmu. 

Wypowiedzenie umowy użyczenia przez mamę

Podobna sytuacja odnosi się do Pani dzieci. Zakładając, że mama jest właścicielem nieruchomości, w każdym momencie może ona wypowiedzieć umowę użyczenia (w przypadku najmu nie ma takiej możliwości) i nakazać opuścić zajmowany przez Panią wraz z dziećmi lokal. Nie musi się jednak Pani z niego wyprowadzać, albowiem by stało się to możliwe, konieczne jest wytoczenie i uzyskanie korzystanego dla siebie rozstrzygnięcia w sprawie o eksmisję. W sprawie o eksmisję sąd będzie jednak pochylał się nad prawem do lokalu socjalnego.

 

Zasadne jest ustalenie w szczególności, kto jest pozwanym – czy tylko osoby dorosłe, czy też małoletnie dziecko. Jeżeli wśród mieszkańców lokalu jest dziecko, to warto wskazać tę okoliczność sądu.

Lokal socjalny

„Sąd nie może orzec o braku uprawnienia do otrzymania lokalu socjalnego wobec:

1) kobiety w ciąży,

2) małoletniego, niepełnosprawnego w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 listopada 1990 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 1998 r. Nr 64, poz. 414, z późn. zm.) lub ubezwłasnowolnionego oraz sprawującego nad taką osobą opiekę i wspólnie z nią zamieszkałą,

3) obłożnie chorych,

4) emerytów i rencistów spełniających kryteria do otrzymania świadczenia z pomocy społecznej,

5) osoby posiadającej status bezrobotnego,

6) osoby spełniającej przesłanki określone przez radę gminy w drodze uchwały

– chyba że osoby te mogą zamieszkać w innym lokalu niż dotychczas używany”.

 

Nadto w sytuacji kiedy mama wytoczy p-ko Pani postępowanie o eksmisję należy podjąć działania obrona zmierzające do wydłużenia czasu trwania postępowania. 

Masz podobny problem prawny? Opisz swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Marek Gola

Radca prawny, doktorant w Katedrze Prawa Karnego Procesowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego, zdał aplikację radcowską w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Specjalizuje się w szczególności w prawie karnym materialnym i procesowym, bliskie jest mu też prawo pracy, prawo rodzinne oraz prawo handlowe. Udzielił już ponad 2000 porad prawnych, pomagając osobom pokrzywdzonym przez nieuczciwych pracodawców, a także tym, w których życie (nie zawsze słusznie) wtargnęła policja i prokuratura.


Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dziesięć plus trzy =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl