Mamy 10 452 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Prawo do renty po niespokrewnionym zmarłym

Autor: Piotr Brożyński • Opublikowane: 03.10.2017

Czy mam prawo do prywatnej renty po zmarłym? Zmarłym opiekowaliśmy się z mężem kilkanaście lat, był on dla nas osobą niespokrewnioną. Kupiliśmy od niego gospodarstwo z zaznaczeniem dożywocia i służebności osobistej. Gdy zmarł, opłaciliśmy koszty za pogrzeb. Gdy jeszcze żył, pobierał prywatną wykupioną dawno temu rentę z PZU, która spływała na moje konto. Po śmierci pojechaliśmy do PZU, żeby powiadomić o śmierci i żeby nie przesyłali już renty. Tam dowiedzieliśmy się, że można odebrać pozostałą część renty. Czy możemy się starać o wypłatę tej pozostałej po zmarłym renty? Nadmienię, że zmarły ma rodzonego brata.

Piotr Brożyński

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Odpowiedź na Państwa pytanie zależy od tego, czy znajdują się Państwo w kręgu spadkobierców lub osób uprawnionych do renty po zmarłym. Prawo do renty prywatnej co do zasady jest prawem ściśle związanym z osobą zmarłego, w związku z czym nie wchodzi do spadku. Do spadku wchodzi jednak roszczenie o zapłatę zaległych rat, wymagalnych przed śmiercią spadkodawcy. Być może umowa z PZU przywidywała również możliwość wypłaty pozostałej kwoty renty po śmierci uprawnionego z renty, skoro taka informacja została udzielona Państwu w PZU. Niemniej jednak, nawet jeśli w związku z zawarciem umowy renty prywatnej pozostała do zapłaty kwota miała zostać wypłacona po śmierci uprawnionego, przysługiwać ona może spadkobiercom zmarłego – ustawowym, bądź w przypadku istnienia testamentu – testamentowym. Czasami firmy oferujące rentę umożliwiają również podpisanie dyspozycji, zgodnie z którą po śmierci uprawnionego do renty, pozostałą do wypłaty kwotę otrzymują określone w dyspozycji osoby, które nie muszą być jednocześnie spadkobiercami.

 

Jeśli zatem nie zostali Państwo wskazani w takiej dyspozycji lub dyspozycja nie została wydana oraz jeśli nie zostali Państwo powołani do spadku w drodze testamentu i jeśli nie wchodzą Państwo w krąg spadkobierców ustawowych po zmarłym, nie mają Państwo prawa do renty po zmarłym.

 

Obowiązek opieki nad zbywcą gospodarstwa rolnego wynika z samego faktu zawarcia umowy dożywocia. Zgodnie z przepisem art. 908 Kodeksu cywilnego w zamian za przeniesienie własności nieruchomości mieli Państwo obowiązek zapewnić zbywcy dożywotnie utrzymanie. W braku odmiennej umowy mieli Państwo zatem obowiązek przyjąć zbywcę jako domownika, dostarczać mu wyżywienia, ubrania, mieszkania, światła i opału, zapewnić mu odpowiednią pomoc i pielęgnowanie w chorobie oraz sprawić mu własnym kosztem pogrzeb odpowiadający zwyczajom miejscowym.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Sam fakt zatem sprawowania przez Państwa opieki nad zmarłym przez kilkanaście lat przed jego śmiercią nie będzie miał wpływu na to, czy należna będzie Państwu renta po zmarłym. W zamian za opiekę nabyli bowiem Państwo gospodarstwo rolne od zmarłego. Umowa dożywocia natomiast nie powoduje zmiany kręgu spadkobierców i nie daje prawa do spadku. W związku z powyższym pozostałe do wypłaty środki tytułem renty prywatnej prawdopodobnie przypadać będą bratu zmarłego.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 1 - I =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Powtarzanie piątego roku studiów a prawo do renty rodzinnej

We wrześniu kończę 25 lat. Niestety będę musiał powtórzyć piąty rok studiów. Czy mam szansę na przedłużenie prawa do renty rodzinnej do zakończenia studiów?

Renta po zmarłym rodzicu – przyznanie dzieciom renty rodzinnej w drodze wyjątku

Jestem wdową, matką dwójki małych dzieci, mąż zmarł 3 lat temu, złożyłam podanie do ZUS o rentę na dzieci, ale otrzymałam decyzję odmowną, bo okazało się, że mężowi brakowało 3 miesięcy pracy, aby renta mogła być przyznana. Mąż rzeczywiście pracował krótko, od czasu do czasu dorabiał coś „na czarno”. Ja nigdy nie pracowałam, bo dzieci były małe. W tej chwili pobieram tylko rodzinne z urzędu gminy po niecałe 100 zł na dziecko, nadal nie mam pracy, mieszkam z rodzicami i tylko oni, jak mogą, mi pomagają. Czy jest jeszcze jakiś sposób, aby tę rentę uzyskać?

Wyrównanie renty rodzinnej należnej synowi i córce

Córka uprawniona do renty rodzinnej przerwała naukę w marcu 2009 r. Następnie podjęła studia od października tegoż roku. ZUS naliczył obecnie zwrot nadpłaty renty od kwietnia do września 2009 r. z powodu niezgłoszenia przerwania nauki. Do renty rodzinnej uprawniony jest cały czas małoletni syn. Renta była wypłacana po połowie. Czy ZUS powinien przeliczyć i wyrównać rentę uprawnionemu synowi za ten sam okres (skoro był jedynym uprawnionym)? Czy zasada wyrównania roszczeń obowiązująca 3 lata wstecz dotyczy obydwu stron? Czy mogę zwrócić się do ZUS o ponowne przeliczenie renty dla syna za okres od kwietnia 2009 r.?

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »