Mamy 11 279 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Praca pod ziemią 9 lat a prawo do emerytury górniczej

Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 20.05.2017

W zeszłym roku ukończyłem 60 lat. W latach 1976-1991 pracowałem jako górnik (pod ziemią 9 lat). Czy mam prawo do emerytury górniczej? Ewentualnie, czy mogę ubiegać się o emeryturę pomostową?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Praca pod ziemią 9 lat a prawo do emerytury górniczej

Fot. Fotolia

Odpowiadając na Pana pytania uprzejmie informuję, że niestety z podanych przez Pana informacji wynika, że nie ma Pan prawa ani do emerytury górniczej, ani pomostowej.

 

Aby przejść na emeryturę górniczą należy spełnić następujące warunki:

– ukończyć 55 rok życia,

– udokumentować 25 lat pracy górniczej łącznie z okresami pracy równorzędnej z pracą górniczą,

– udokumentować w owych 25 latach co najmniej 10 lat tak zwanej czystej pracy górniczej, czyli wykonywanej w pełnym wymiarze czasu pracy pod ziemią.

 

W przypadku spełnienia tych warunków można przejść na emeryturę górniczą, nawet jeśli obecnie nie pracuje się w zawodzie górnika.

 

Z kolei, jeśli chodzi o emeryturę pomostową to otrzymać ją można, jeśli spełni się następujące warunki:

– ukończy się 60 lat, jeśli jest się mężczyzną,

– posiada się 25 lat okresów składkowych i nieskładkowych, w tym co najmniej 15-letni okres pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze,

– rozwiąże się stosunek pracy.

 

Pamiętać należy, że wymaga się, aby przed 1 stycznia 1999 r. osoba wykonywała jakiekolwiek prace w szczególnych warunkach lub charakterze wymienione bądź to w starych, bądź nowych wykazach, a po 31 grudnia 2008 r. – choćby jeden dzień przepracowała w szczególnych warunkach lub charakterze wymienionych w nowych wykazach.

 

Pan niestety nie spełnia żadnego z powyższych warunków, oprócz posiadania odpowiedniego wieku, wobec czego nie ma Pan prawa do żadnej z tych emerytur.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • VI minus 8 =

»Podobne materiały

Wakacyjna praca w gospodarstwie rolnym a staż pracy

Brakuje mi siedmiu miesięcy, aby przejść na wcześniejszą emeryturę z tytułu pracy w szkodliwych warunkach. W czasie nauki w szkole średniej i policealnej pracowałem – głównie w wakacje – w gospodarstwie rolnym mojego ojca. Czy taka praca zalicza się do stażu pracy?

 

Praca podczas studiów a okresy składkowe ZUS

Gdy studiowałam, na czwartym semestrze studiów stacjonarnych zaszłam w ciążę i nie zaliczyłam jednego przedmiotu. Otrzymałam urlop macierzyński. Po urodzeniu dziecka rozpoczęłam dalszą naukę na tym samym kierunku na czwartym semestrze, tyle że na studiach zaocznych, i podjęłam pracę w szkole. Nie mi

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »