Mamy 10 803 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Prawo do domu chorego psychicznie męża

Autor: Tomasz Krupiński • Opublikowane: 24.09.2019

Mamy z mężem dwoje małych dzieci, mieszkamy w jego domu i mamy intercyzę. Mąż ma zaburzenia psychiczne i musi się leczyć psychiatrycznie – na co nie wyraża zgody. Co robić? Jakie mam prawa do domu?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Fot. Fotolia

Prawo do domu chorego psychicznie męża

Nieruchomość stanowi wyłączną własność męża. Przynależność do majątku osobistego każdego z małżonków przedmiotów majątkowych nabytych przed powstaniem wspólności ustawowej wynika już z art. 31 § 1 Kodeksu rodzinnego. Dla przynależności określonych przedmiotów do majątku osobistego jednego z małżonków decydujące jest nabycie ich przed powstaniem wspólności ustawowej, a nie przed zawarciem małżeństwa, jakkolwiek najczęściej oba te zdarzenia następują w tym samym czasie (art. 31 § 1).

 

Na równi z przedmiotami majątkowymi nabytymi przed powstaniem wspólności ustawowej należy traktować przedmioty nabyte w okresie rozdzielności majątkowej między małżonkami, gdy wspólność majątkowa ustała, a następnie ponownie powstała. Przywrócenie wspólności nie powoduje, że przedmioty nabyte w czasie, gdy wspólność nie obowiązywała, stają się składnikami majątku wspólnego.

 

Dla ochrony, czy dany przedmiot majątkowy został nabyty przed powstaniem wspólności ustawowej, rozstrzygający jest w zasadzie dzień formalnego nabycia. Wyjątki od tej zasady wynikają z zastosowania surogacji (art. 33 pkt 10;). Przy nabyciu odpłatnym nie ma znaczenia, że zapłata ceny nastąpiła już w czasie trwania wspólności ustawowej lub, że wtedy zostało spełnione inne świadczenie wzajemne, i że nastąpiło to ze środków należących do majątku wspólnego. W tym ostatnim wypadku uzasadnione byłoby jedynie rozliczenie między małżonkami z tytułu wydatku lub nakładu z majątku wspólnego na majątek osobisty jednego z małżonków (art. 45).

 

Do majątku osobistego wchodzi nie tylko sama wierzytelność z tytułu pożyczki udzielonej przed powstaniem wspólności ustawowej, ale także kwota uzyskana z realizacji tej wierzytelności już pod rządem wspólności ustawowej (wyrok SN z 9 września 1970 r., sygn. akt I CR 298/70).

 

Nieruchomość wraz z domem stanowi wyłączny składnik majątku osobistego męża, a Pani nie ma żadnych praw do tegoż majątku. Może Pani ewentualnie dochodzić rozliczenia nakładów z majątku wspólnego na majątek osobisty, o ile do takowych doszło.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • II - dziewięć =

»Podobne materiały

Jak uniknąć straty działki?

Jakiś czas temu mój brat ustanowił rozdzielność majątkową i kupił działkę (jest jej jedynym właścicielem). Wcześniej jednak jego żona wzięła kredyt (było to jeszcze podczas trwania wspólnoty majątkowej i brat podpisał dokumenty jako małżonek); teraz przestała go spłacać i grozi jej egzekucja komorni

Intercyza z wyrównaniem dorobków

Chciałabym podpisać intercyzę z wyrównaniem dorobków. Proszę o podanie jak największej liczby informacji na jej temat, z uwzględnieniem jej wad i zalet. Interesuje mnie szczególnie, czy można w takiej intercyzie zrobić zapis, że przyszły małżonek zobowiązuje się, iż w przypadku rozwodu oprócz wyrówn

Wyrównanie dorobków

Mój mąż prowadzi działalność gospodarczą i zaciąga duże kredyty, ale dzięki temu też dużo zarabia. Ja pracuję, ale mam niską pensję. Nie chciałabym odpowiadać za długi męża ani w czasie trwania małżeństwa, ani w przypadku rozwodu. Czy w mojej sytuacji najkorzystniejszym dla mnie rozwiązaniem będzie
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »