.
Mamy 12 435 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Prawa rodzicielskie

Autor: Tomasz Ciasnocha • Opublikowane: 29.03.2013

Mój syn ma 28 lat, całe życie jest niesamodzielny i ma ciągłe nałogi. Nie chcę być już uznawana za jego matkę, nie chcę i nie mogę mu nadal pomagać. Jak zrzec się praw rodzicielskich wobec niego?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Matka pełnoletniego dziecka nie może zrzec się praw rodzicielskich. Taka instytucja nie została przewidziana w prawie polskim. W polskim systemie prawnym matka dziecka może wyrazić zgodę na zrzeczenie się praw rodzicielskich do dziecka jedynie w sytuacji, gdy jej dziecko ma zostać przysposobione przez inną osobę.

 

Jedyny obowiązek, jaki może ciążyć na Pani w stosunku do pełnoletniego syna, to obowiązek alimentacyjny wynikający z faktu pokrewieństwa. Obowiązek ten wynika z art. 128 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego: „obowiązek dostarczania środków utrzymania, a w miarę potrzeby także środków wychowania (obowiązek alimentacyjny) obciąża krewnych w linii prostej oraz rodzeństwo”.

 

Gdyby jednak syn chciał kiedyś wystąpić przeciwko Pani do sądu z pozwem o alimenty, musiałby wykazać, że jest w sytuacji niedostatku. Sąd, rozważając, czy istnieje sytuacja niedostatku uprawnionego do alimentów, bierze po uwagę nie tylko jego sytuację materialną, ale także to, co uprawniony robi i jaki ma obiektywne możliwości, aby samodzielnie zaspokajać swoje potrzeby. Jeżeli Pani syn jest zdolny do pracy, sąd nie zasadzi alimentów na jego rzecz.

Poza obowiązkiem alimentacyjnym w sytuacji gdyby syn znalazł się w niedostatku nie ciążą na Pani żadne inne obowiązki wynikające z faktu waszego pokrewieństwa. Jest on osoba pełnoletnią, więc tylko on ponosi osobista odpowiedzialność za swoje zobowiązania.

 

Ponieważ w stosunku do syna posiada Pani status jego wstępnej, w sytuacji gdyby zmarł on przed Panią, mogłyby przejść na Panią w drodze dziedziczenia jego zobowiązania finansowe. Będzie Pani mogła jednak odrzucić spadek w terminie 6 miesięcy od chwili, w której dowiedziałby się Pani o jego śmierci. Tym samym nie będzie Pani ponosiła żadnej odpowiedzialności z tytułu jego zobowiązań.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • VII plus VI =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »