.
Mamy 12 627 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Prawa rodzica w UK

Autor: Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 28.12.2012

Mam dziecko w wieku 2 lat, jestem po rozwodzie. Obecnie ustaliłem z byłą żoną, że co drugi tydzień dziecko będzie mieszkać u mnie. W związku z tym zamierzam przestać płacić alimenty – czy mogę? Jak uzyskać pełną opiekę nad dzieckiem? Jakie są jeszcze prawa rodzica w UK – tu mieszkamy?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Jeśli dziecko przebywa w UK, to jest pod jurysdykcją tamtejszego wymiaru sprawiedliwości i prawa rodzica należy rozpatrywać pod kątem angielskich przepisów.

 

Wszystko zależy od tego, czy przysługuje Panu władza rodzicielska, czy nie, bo od tego zależą kolejne kroki.

 

Władza rodzicielska oznacza wszelkie prawa, obowiązki, uprawnienia i zobowiązania, które z mocy prawa rodzic posiada w stosunku do swojego dziecka i jego majątku. Odnosi się do obowiązków rodzica wobec dziecka oraz praw do majątku dziecka w razie jego śmierci.

 

Jeżeli rodzice dziecka są małżeństwem, z reguły oboje sprawują nad nim władzę rodzicielską. Niezamężne matki mają władzę rodzicielską, zaś nieślubni ojcowie mogą ją uzyskać w drodze porozumienia z matką dziecka lub postanowienia sądu. Od 1 grudnia 2003 r. nieślubni ojcowie mogą otrzymać władzę rodzicielską nad swoim dzieckiem, jeśli wspólnie z matką dziecka zarejestrują jego urodzenie. Podejrzewam, że posiada Pan władzę rodzicielską.

 

Obecnie, aby ustalić z matką dziecka kwestię zamieszkania dziecka, można skorzystać z usług mediacyjnych. Porozumienie takie należy potem zarejestrować w sądzie.

 

Jeśli nie uda się załatwić tej kwestii polubownie, należy skierować sprawę do sądu. Sędzia zadecyduje w sprawie stałego miejsca zamieszkania dziecka, uwzględniając dobro dziecka i prawa rodzica.

 

Zasadą jest, że dziecko mieszkające z jednym z rodziców ma ustalone kontakty z rodzicem niezamieszkującym z dzieckiem oraz/lub dalszą rodziną, choć zachęca się rodziców, by sami dochodzili do porozumienia w tej sprawie, nawet jeśli decyzję o stałym miejscu zamieszkania dziecka musi podjąć sąd.

 

Dziecko może zamieszkiwać na zmianę u obojga rodziców, takie są prawa rodzica i dziecka. Może spędzać część czasu z jednym, a część z drugim rodzicem, jeśli tak zadecyduje sąd. Decyzja ta ma wpływ w praktyce na wysokość alimentów.

 

Wniosek o ustalenie miejsca zamieszkania dziecka zgodnie z § 4 ustawy dotyczącej dzieci z 1989 r. (Children Act) należy złożyć do sądu rozjemczego (magistrates’ court) lub sądu hrabstwa (county court)

 

Od decyzji w sprawie władzy rodzicielskiej podjętych w sądzie rozjemczym można odwołać się do sądu hrabstwa. Odwołania od decyzji podjętych w sądzie hrabstwa rozpatruje Izba Cywilna Sądu Najwyższego (High Court).

 

Osobiście uważam, że sąd nie przyzna Panu dziecka, jeśli matka dziecka nie zaniedbuje wobec niego obowiązków. W tej kwestii nie ma równości stron, zwykle dzieci przyznawane są matkom, ale oczywiście może Pan próbować.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 0 - X =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »