Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem rodzinnym? Opisz swój
problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Prawa ojca alimenty

Płacisz alimenty na dziecko i zastanawiasz się, jakie są prawa ojca w przypadku płacenia alimentów? Zobacz poniższe porady o tym, jakie prawa ojca są nienaruszalne, od czego zależy wysokość alimentów i kiedy możesz starać się o ich zmniejszenie.

 Jeżeli ojciec dziecka w ogóle nie płacił, choćby w części zasądzonych alimentów przez dłuższy czas, są duże szanse na to, że nie uniknie on odpowiedzialności, zwłaszcza w sytuacji, w której ma on obiektywne możliwości płacenia tych alimentów.

Warunkiem odpowiedzialności za przestępstwo z art. 209 § 1 jest to, aby niewypełnianie obowiązku alimentacyjnego narażało na niemożność zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych dziecka. Faktycznie wystarczy więc samo niebezpieczeństwo zaistnienia sytuacji, w której potrzeby dziecka nie byłyby zaspokojone. Podstawowe potrzeby to nie tylko ubranie, mieszkanie czy żywność. Te potrzeby to też potrzeby kulturalne, edukacyjne, rozwijanie zainteresowań, hobby itp. To, że ojciec dziecka nie wypełniał swojego obowiązku alimentacyjnego, z pewnością naraziło dziecko na niebezpieczeństwo niezaspokojenia jego potrzeb.

Jeżeli wzrosły koszty utrzymania dziecka i zasądzone przed dwoma laty alimenty nie wystarczają na zaspokojenie jego potrzeb, może Pani wystąpić w imieniu dziecka o ich podwyższenie.

Podstawą roszczenia Pani dziecka (to ono jest osobą uprawnioną do alimentów) o podwyższenie alimentów jest artykuł 138 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Stosownie do tego przepisu, w razie zmiany stosunków można żądać zmiany orzeczenia lub umowy dotyczącej obowiązku alimentacyjnego.

Ważnym przepisem, który sąd weźmie pod uwagę w toku postępowania o podwyższenie alimentów, jest przepis art. 135 § 1 Kodeksu rodzinnego, zgodnie z którym, zakres świadczeń alimentacyjnych zależy od usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego oraz od zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego. Ten przepis stanowił również podstawę orzeczenia o alimentach, jak również będzie brany pod uwagę przy ewentualnym podwyższeniu alimentów, jakie obecnie płaci ojciec na dziecko.    Przeczytaj pełną treść

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Izabela Nowacka-Marzeion

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

 Jeśli ojciec nie wywiązuje się z obowiązku alimentacyjnego dobrowolnie, to należy uzyskać tytuł wykonawczy (wyrok z nadaną klauzulą wykonalności), aby na jego podstawie komornik mógł egzekwować zasądzone raty alimentacyjne na rzecz dzieci.

Aby uzyskać tytuł wykonawczy, należy złożyć pozew o zasądzenie rat alimentacyjnych do sądu rejonowego, wydziału rodzinnego i nieletnich. W pozwie należy szczegółowo opisać żądanie: np. zasądzenie rat alimentacyjnych od ...... (imię i nazwisko ojca) na rzecz ...... (imiona i nazwiska dzieci) w kwocie ...... (słownie: ......) zł, płatnych z góry do 10 dnia każdego miesiąca do rąk matki dziecka ...... (imię i nazwisko matki), poczynając od 10 marca 2009 roku.

Do pozwu należy dołączyć:

  • odpis pozwu wraz z załącznikami (dla strony przeciwnej);
  • odpisy aktów urodzenia (jeżeli dzieci pochodzą spoza małżeństwa, to odpisy muszą być pełne, a nie skrócone);
  • zaświadczenie o wysokości dochodów.


W uzasadnieniu pozwu należy przytoczyć wszelkie dowody potwierdzające okoliczności świadczące o niewywiązywaniu się ojca dzieci z obowiązku alimentacyjnego oraz wskazać źródła i kwoty dochodów, jakie osiąga pozwany, a także opisać jego stan majątkowy.    Przeczytaj pełną treść

 

 Występując do sądu z pozwem o alimenty, musi Pani w pozwie podać kwotę alimentów, jakich żąda Pani od ojca dziecka. Kwota ta musi wynikać właśnie z usprawiedliwionych potrzeb dziecka. Jak już wspomniałem, te potrzeby powinna Pani wskazać w pozwie.

Z doświadczenia radzę Pani wystąpić o kwotę wyższą niż ta, która wynikałaby z potrzeb dziecka – w razie prowadzenia postępowania przez sąd (w pierwszej fazie sąd zapewne będzie próbował doprowadzić do ugody pomiędzy Panią a ojcem dziecka) i ustalania wysokości alimentów będzie Pani mogła wykazać się dobrą wolą i nieznacznie zmniejszyć kwotę żądanych alimentów.

Przede wszystkim proszę pamiętać, że to nie ojciec dziecka, ale sąd, biorąc pod uwagę wszelkie okoliczności związane z utrzymaniem dziecka, ustala wysokość alimentów. To, że ojciec dziecka zapewnia Panią, że więcej niż 400 zł nie otrzyma Pani od niego, nie ma w tej sprawie znaczenia. Jest to jeden z elementów negatywnych nacisków na Panią i dla sądu te zapewnienia ojca dziecka nie będą miały znaczenia. Sąd zasądzi alimenty na podstawie obiektywnych ustaleń poczynionych w toku postępowania.

Nie powinna się Pani przejmować tym, że ojciec dziecka straszy Panią odebraniem dziecka. Nie jest to bowiem takie proste, a od słów (które jak rozumiem, są kierowane pod Pani adresem w celu dokuczenia Pani) do przejęcia przez ojca dziecka wykonywania władzy rodzicielskiej jest daleka droga. Jeżeli jednak obawia się Pani takiego rozwoju sytuacji, to powinna Pani rozważyć możliwość wniesienia do sądu rodzinnego wniosku o powierzenie Pani wykonywania władzy rodzicielskiej nad dzieckiem, o ustalenie, że miejscem zamieszkania dziecka jest każdorazowo Pani miejsce zamieszkania i ewentualnie o ustalenie kontaktów z dzieckiem. Sądowe orzeczenie w tych sprawach zapewni Pani spokój oraz zniweluje Pani obawę o to, że ojciec dziecka „odbierze” Pani dziecko.    Przeczytaj pełną treść

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

 

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem rodzinnym? Opisz swój
problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

 

Treści powiązane

Prawo ojca do widzeń z dzieckiem
Jestem z mężem w trakcie rozwodu. Obecnie mieszkam w Hiszpanii, a mąż straszy mnie, że będzie się starał o widzenia z córeczką w Polsce. Mąż mieszka już z inną kobietą, z córeczką nie ma kontaktu od roku. Ciężko mi będzie dostarczać dziecko do Polski. Poza tym mąż pracuje w Szwecji, nie interesuje się naszą córeczką. Ponadto córeczka chodzi do przedszkola w Hiszpanii, jest tu zameldowana, tu ma swoje życie. Czy mogę więc domagać się widzeń w Hiszpanii?

Prawa ojca do dziecka urodzonego w Anglii
Sama wychowuję dziecko, jestem jego jedynym opiekunem prawnym. Nie mam ślubu z ojcem dziecka i nie jesteśmy razem. Nie jest on również podany w akcie urodzenia dziecka. Ojciec chce uzyskać teraz prawa do dziecka (które ma już trzy lata), na co ja nie wyrażam zgody. Chciałabym wiedzieć, co on może zrobić bez mojej zgody? Dodam tylko, że mieszkamy w Anglii, ojciec nie jest Polakiem, ale ja i dziecko mamy obywatelstwo polskie, przy czym dziecko urodziło się w Wielkiej Brytanii.

Prawo ojca-pracownika do przerwy… na karmienie piersią!
W dniu 30 września br. zapadł bardzo ciekawy wyrok, stwierdzający, że ojciec będący pracownikiem najemnym ma takie samo prawo do przerwy zwanej „przerwą na karmienie” jak matka dziecka. Taki wyrok wydał Europejski Trybunał Sprawiedliwości (wyrok z 30 września 2010 r. w sprawie C-104/09 Roca Álvarez v. Sesa Start Espana ETT S.A.), który orzekł, że w Hiszpanii pracującym ojcom także przysługuje przerwa w pracy na karmienie piersią, niezależnie od statusu zawodowego matki ich dziecka.

Łożenie na dziecko przez matkę i ojca po rozwodzie
Sześć lat temu rozwiodłem się z żoną. Mieszka ona z naszym 15-letnim synem, na którego płacę 700 zł alimentów, przy czym sąd orzekł, że potrzeby dziecka mieszczą się w kwocie 1500 zł. Jak rozumiem, pozostałe 800 zł powinna na dziecko wykładać jego matka. Ona jednak tego nie robi, utrzymuje syna wyłącznie z alimentów. Jak mogę ją zmusić do przekazywania tych pieniędzy na dziecko?

Ojciec z własnej winy popadł w niedostatek, jest alkoholikiem – czy sąd zasądzi alimenty od syna i byłej żony?

Po kilkunastu latach przypomniał sobie o nas ojciec, który opuścił rodzinę, a potem mama się z nim rozwiodła – bez orzekania o winie. Ojciec jest alkoholikiem, z tego powodu zawsze wyrzucano go z pracy. Nigdy się nami nie interesował, nie odwiedzał, nie płacił alimentów (tzn. były zasądzone, ale dostawałem je z Funduszu).

Teraz wrócił, wyrzucono go z kolejnej pracy. Jest starszym, schorowanym, wiecznie pijanym człowiekiem, bez pieniędzy (podobno ma tylko jakąś zapomogę).

Czy i w jakim stopniu jesteśmy z mamą za niego odpowiedzialni? Czy można go zmusić do leczenia i od tego uzależnić ewentualną pomoc? Czy musimy kosztem naszych rodzin wspomagać go teraz, wiedząc, że i tak wszystko przepije?Wybrane opinie naszych klientów:

Dziękuję za udzielenie porady uważam że jest to o co mi chodziło, cena również jest odpowiednia. Zadawanie dodatkowych pytań jest super czyli tak jakbym przebywał w kancelarii bo wiadomo że podczas rozmowy nasuwają się dodatkowe pytania! Uważam również że szybkość uzyskanej odpowiedzi jest bardzo dobra. Jeszcze raz dziękuje i myślę że dalej będę koszty stal z waszych usług.

Z poważaniem

Marcin

Jestem pozytywnie zaskoczona profesjonalizmem. Zastanawia mnie fakt, dlaczego ani notariusze, ani nawet sędziowie nie znają prawa lub nie chcą wnikać w sprawę. Wszędzie trzeba się bronić samemu. Dzięki Waszej pomocy uzyskałam wsparcie. Logika prawnicza na najwyższym poziomie – jestem zachwycona.

Polecam wszystkim,

Dorota

Polecam ponieważ odpowiedzi są konkretne i na temat. Podoba mi się ,że zawsze można zadać pytania dodatkowe i to, że szybko otrzymałam odpowiedź. Również w weekendy można uzyskać poradę co dla mnie było bardzo istotne.

Paulina

Szybko i sprawnie. Pomaga przy wzmocnieniu własnego poglądu. Lepiej się człowiek czuje, wiedząc, że inny prawnik też tak myśli.

Lidia

Z tego rodzaju usługi korzystałam pierwszy raz. Zadałam pytanie w nocy, rano miałam wycenę, a po południu już odpowiedź. Bardzo czytelną i jasną. Po pytaniach dodatkowych też odpowiedzi były szybkie i zrozumiałe nawet dla laika.

Małgorzata

Polecam – jestem pozytywnie porażony jakością obsługi. Nieznajomość prawa szkodzi – brak korzystania z eporady24.pl – również. Porady rzeczowe i pomocne. Super. Bardzo polecam.

Damian

Bardzo dobre i przydatne porady dzięki którym mogłam uniknąć niektórych błędów i trafnie rozwiązać swoją sytuację. Bardzo dziękuję. Polecam wszystkim zainteresowanym.

Katarzyna

Serdecznie dziękuję za fachową poradę. Dzięki Panu, Panie Tomaszu Ciasnocha, mogę jeść, mogę spać… mogę żyć. Dziękuję za jasną, rzetelną i zrozumiałą odpowiedź. Jeżeli kiedykolwiek będę miała jakiś prawniczy problem (choć modlę się, żeby nie), na pewno skorzystam z Waszych usług. Jestem również przekonana, że usługa, którą otrzymałam, w pełni była warta ceny, którą zapłaciłam. Jestem bardzo zadowolona z odpowiedzi na moje pytania.

Z wyrazami głębokiego szacunku,

Urszula

Jestem niesamowicie zaskoczona. Nie spodziewałam się tak wspaniałej, obszernej i fachowej porady. Naprawdę jestem pod wrażeniem. Serdeczne podziękowania. Na pewno będę korzystała z waszych usług w przyszłości.

Wioletta

Z rezerwą podchodziłam do porad przez internet, ale tę usługę z całą pewnością mogę polecić! Uzyskałam naprawdę szczegółową odpowiedź, za co serdecznie dziękuję!

Magdalena

Przeczytaj wszystkie opinie »
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »