.
Mamy 12 627 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Prawa autorskie do artykułów z czasopism - portal informacyjny

Autor: Agata Alberska • Opublikowane: 30.09.2015

Chcę stworzyć kanał informacyjny na YouTube, wykorzystując wiadomości z pewnego zakresu wcześniej opublikowane w mediach. Czy mogę to zrobić? Co z prawem autorskim? Czy muszę mieć jakieś licencje, zgody?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Wskazaną sytuację reguluje prawo autorskie. Materiały znalezione w internecie, czasopismach, innych filmach na YouTube czy zamieszczone w innym miejscu można wykorzystać w dwóch sytuacjach, a mianowicie na własny użytek osobisty oraz dozwolony użytek. Z pierwszym przypadkiem nie mamy tu do czynienia, ponieważ planuje Pan udostępnianie treści publicznie. Jednak może Pan skorzystać z drugiej opcji, a mianowicie dozwolonego użytku. Materiały można wykorzystywać, o ile zostaną one opatrzone imieniem i nazwiskiem twórcy.

 

„Art. 34. Można korzystać z utworów w granicach dozwolonego użytku pod warunkiem wymienienia imienia i nazwiska twórcy oraz źródła. Podanie twórcy i źródła powinno uwzględniać istniejące możliwości. Twórcy nie przysługuje prawo do wynagrodzenia, chyba że ustawa stanowi inaczej.

 

Art. 35. Dozwolony użytek nie może naruszać normalnego korzystania z utworu lub godzić w słuszne interesy twórcy”.

 

Wskazuję, iż zgodnie z przepisami wykorzystanie materiałów bez oznaczenia autorstwa może stanowić naruszenie praw autorskich. Wyjątkiem są tzw. materiały stockowe, które może Pan znaleźć w różnych dedykowanych do takiej działalności stronach. W takich przypadkach, jasno na stronie www jest wskazane, iż materiały zostały udostępnione do dowolnego pobierania i nie ma obowiązku uzyskania do nich licencji. W każdym innym przypadku, należy albo oznaczyć autora albo nabyć od niego prawa autorskie lub licencję (co także nie wyklucza obowiązku oznaczania).

 

Zgodnie z Wyrokiem Sądu Apelacyjnego w Lublinie z dnia 31 maja 2006 r., sygn. akt I ACa 281/2006:

 

„Art. 34 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych pozwala na korzystanie z cudzego utworu pod warunkiem, że będzie wymienione imię i nazwisko twórcy oraz źródło. Nie jest przy tym wymagane uzyskanie zgody autora na korzystanie z utworu”.

 

Poza możliwością pobierania materiałów i ich udostępniania z oznaczeniem autora, wiele stron w internecie oferuje opcję tzw. embedowania, czyli osadzania. Polega on na tym, że na stronie już istnieje gotowa opcja np. „udostępnij na YouTube”. W tym momencie materiał na YouTube udostępniany jest już w gotowej i zgodniej z prawem formie.

 

Niekiedy można powołać się na tzw. prawo cytatu wyrażone w art. 29 Prawa autorskiego:

 

„Art. 29. 1. Wolno przytaczać w utworach stanowiących samoistną całość urywki rozpowszechnionych utworów lub drobne utwory w całości, w zakresie uzasadnionym wyjaśnianiem, analizą krytyczną, nauczaniem lub prawami gatunku twórczości.

 

2. Wolno w celach dydaktycznych i naukowych zamieszczać rozpowszechnione drobne utwory lub

fragmenty większych utworów w podręcznikach i wypisach.

 

21. Wolno w celach dydaktycznych i naukowych zamieszczać rozpowszechnione drobne utwory lub fragmenty większych utworów w antologiach.

 

3. W przypadkach, o których mowa w ust. 2 i 21, twórcy przysługuje prawo do wynagrodzenia”.

 

Przepis ten częściowo usprawiedliwia zamieszczanie na YouTube materiałów znalezionych w sieci nieopatrzonych imieniem i nazwiskiem autora, pod warunkiem ich „zacytowania”, tak więc przytoczenia źródła, z którego materiały pochodzą oraz wykorzystanie takie musi być uzasadnione wyjaśnianiem, analizą krytyczną, nauczaniem lub uzasadnione jest prawami gatunku twórczości (tj. parodia czy kolaż).

 

Reasumując, może Pan korzystać z materiałów znalezionych w czasopismach, wskazując miejsce ich zamieszczenia oraz autorstwo.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • X - 0 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »