Mamy 10 894 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Prawa rodzicielskie a obowiązek alimentacyjny

Autor: Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 13.09.2018

W 2008 roku urodziła mi się córka ze związku nieformalnego. Rozstałam się z ojcem dziecka w 2. miesiącu ciąży. Ma on odebrane prawa rodzicielskie, zasądzone alimenty. Nie kontaktuje się z córką. W zeszłym roku wyszłam za mąż i chciałabym, aby mój obecny mąż miał prawa rodzicielskie do córki, ale nie chciałabym, by ojciec biologiczny córki stracił obowiązek alimentacyjny. Czy istnieje możliwość nabycia przez męża praw do córki i niestracenia tym samym obowiązku alimentacyjnego przez ojca córki? Jak mogłabym tę sprawę przeprowadzić?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Prawa rodzicielskie a obowiązek alimentacyjny

Fot. Fotolia


Jedyną możliwością, aby mężczyzna niebędący ojcem dziecka miał do niego prawa, jest przysposobienie. Przysposobienie, którego celem jest powstanie między przysposabiającym a przysposobionym takiego stosunku jak między rodzicami a dziećmi, zostało unormowane art. 114–127 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Przysposobić można osobę małoletnią tylko dla jej dobra (art. 114 § 1). Wymaganie małoletności powinno być spełnione w dniu złożenia wniosku o przysposobienie (art. 114 § 2). Przez przysposobienie ustaje dotychczasowa władza rodzicielska lub opieka nad przysposobionym (art. 123 § 1).

 

Przysposobić wspólnie mogą tylko małżonkowie (art. 115 § 1). Przysposobienie ma skutki przysposobienia wspólnego także wtedy, gdy osoba przysposobiona przez jednego z małżonków zostaje następnie przysposobiona przez drugiego małżonka (art. 115 § 2).

 

Art. 121 § 1 stanowi, że „przez przysposobienie powstaje między przysposabiającym a przysposobionym taki stosunek, jak między rodzicami a dziećmi”. W związku z tym przysposobiony nabywa prawa i obowiązki wynikające z pokrewieństwa w stosunku do krewnych przysposabiającego. Jednocześnie ustają prawa i obowiązki przysposobionego wynikające z pokrewieństwa względem jego krewnych, jak również prawa i obowiązki tych krewnych względem niego.

 

Komentatorzy tego przepisu podkreślają:

 

„W następstwie przysposobienia pełnego przysposobiony uzyskuje status dziecka przysposabiającego (art. 121 § 1). Naturalną konsekwencją takiego uregulowania jest przyznanie mu praw i obowiązków wynikających z pokrewieństwa w stosunku do krewnych przysposabiającego (art. 121 § 2). Jednocześnie ustają prawa i obowiązki przysposobionego wynikające z pokrewieństwa względem jego krewnych, jak również prawa i obowiązki tych krewnych względem niego (art. 121 § 3). Oznacza to, że przysposobiony taki traci prawo do alimentów od swoich krewnych i sam jest od takiego obowiązku zwolniony wobec nich. Nie dotyczy to jednak sytuacji, gdy przysposobionym jest pasierb.

 

W razie przysposobienia przez małżonka dziecka swego małżonka, przysposobiony zachowuje wszelkie prawa i obowiązki, jakie dotychczas wiązały go z małżonkiem ojczyma lub macochy i jego krewnymi. Ustają natomiast więzy przysposobionego z drugim z rodziców, niebędącym małżonkiem przysposabiającego oraz jego krewnym, co tym samym wyłącza obowiązek alimentacyjny między nimi” (T. Domińczyk, Kodeks rodzinny i opiekuńczy. Komentarz, pod red. H.Ciepłej, LexisNexis, Warszawa 2009, s. 953).

 

Nie może być sytuacji, w której dziecko będzie miało dwie osoby zobowiązane do alimentacji wobec niego – biologicznego ojca i przysposobionego ojca.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dziewięć minus sześć =

»Podobne materiały

Alimenty a rozliczenie z fiskusem

Płacę regularnie alimenty. Chciałbym się dowiedzieć, czy istnieją przepisy, które uprawniałyby mnie do pomniejszenia swojego rocznego dochodu przy rozliczeniu PIT-u o kwotę zapłaconych alimentów? A może mógłbym skorzystać z jakiś odpisów w rozliczeniu z fiskusem?

Uznanie dziecka a pozbawienie praw rodzicielskich

Owocem mojego romansu z pewnym mężczyzną jest 3-letni synek. W akcie urodzenia wpisałam przypadkowe imię męskie. Obecnie ojciec dziecka, który nie utrzymuje z nami żadnych kontaktów, zadeklarował, że uzna syna. Jak do tego doprowadzić? Czy mogę go pozbawić jednak praw rodzicielskich? Ojciec zapropon

Możliwość ponownego podwyższenia alimentów

Ja i mąż mamy dwójkę dzieci, w tym jedno niepełnosprawne. Mąż ma też jedno dziecko z poprzedniego związku, płaci na nie alimenty. Ja nie pracuję, a zarobki męża wynoszą ok. 2000 zł netto na miesiąc. Jego była partnerka wniosła o podwyżkę alimentów – czy sąd może ją orzec? Jak tego un
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »