.
Mamy 12 627 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Prawa dziecka do mieszkania

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 26.10.2017

Rodzice 6-letniego dziecka nie są w formalnym związku małżeńskim. Partnerzy kupili mieszkanie po połowie i są właścicielami tego mieszkania po połowie. Moje pytanie dotyczy właśnie tego mieszkania. Jakie są prawa dziecka do tego mieszkania?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Prawa dziecka do mieszkania

Fot. Fotolia

Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego oraz przepisy Kodeksy cywilnego.

 

Z treści Pani pytania wynika, że jest Pani zainteresowana uzyskaniem odpowiedzi na pytanie, jakie są prawa dziecka do domu zakupionego przez jego rodziców, którzy nie pozostają w związku małżeńskim.

 

W pierwszej kolejności wyraźnie podkreślić należy, iż miejscem zamieszkania dziecka pozostającego pod władzą rodzicielską jest miejsce zamieszkania rodziców albo tego z rodziców, któremu wyłącznie przysługuje władza rodzicielska lub któremu zostało powierzone wykonywanie władzy rodzicielskiej. Jeżeli władza rodzicielska przysługuje na równi obojgu rodzicom mającym osobne miejsce zamieszkania, miejsce zamieszkania dziecka jest u tego z rodziców, u którego dziecko stale przebywa. Jeżeli dziecko nie przebywa stale u żadnego z rodziców, jego miejsce zamieszkania określa sąd opiekuńczy.

 

Jeżeli chodzi natomiast o prawo do własności, to w tym przypadku z uwagi na brak małżonka, dziecko jest jedynym spadkobiercą po każdym z rodziców, a zatem przy śmierci któregoś z nich staje się współwłaścicielem domu w udziale spadkodawcy.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • V plus 9 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »