Mamy 10 803 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Pracownik służby cywilnej

Autor: Monika Cieszyńska • Opublikowane: 16.04.2013

Jestem pracownikiem korpusu służby cywilnej. Na kilka miesięcy zostałem oddelegowany na inne stanowisko. Dostałem wypowiedzenie zmieniające, w którym powołano się na art. 63 ustawy o służbie cywilnej (szczególny interes urzędu). Czy można stosować ten artykuł do pracowników służby cywilnej? Czy przepis ten dotyczy tylko urzędników?

 


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Jak podaje art. 63 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o służbie cywilnej (Dz. U. z 2008 r. Nr 227, poz. 1505; dalej jako „ustawa”):

 

„Art. 63. 1. Jeżeli przemawia za tym interes służby cywilnej, Szef Służby Cywilnej może przenieść urzędnika służby cywilnej do innego urzędu w tej samej miejscowości.

 

2. Szef Służby Cywilnej, jeżeli przemawia za tym szczególny interes służby cywilnej, może przenieść urzędnika służby cywilnej do innego urzędu w innej miejscowości na okres nie dłuższy niż 2 lata. Przeniesienie takie może nastąpić najwyżej dwa razy w czasie trwania stosunku pracy urzędnika służby cywilnej.

 

3. Niedopuszczalne jest przeniesienie, o którym mowa w ust. 2, bez zgody urzędnika służby cywilnej – kobiety w ciąży lub osoby będącej jedynym opiekunem dziecka w wieku do lat piętnastu. Nie można także dokonać takiego przeniesienia w przypadku, gdy stoją temu na przeszkodzie szczególnie ważne względy osobiste lub rodzinne urzędnika”.

 

Art. 63 ustawy dotyczy więc jedynie urzędników służby cywilnej.

 

Ustawodawca odróżnia urzędnika służby cywilnej i pracownika służby cywilnej, co potwierdza art. 3 ustawy.

 

Przez urzędnika należy rozumieć osobę zatrudnioną na podstawie mianowania zgodnie z zasadami określonymi w ustawie (art. 3 pkt 2 ustawy). Z kolei przez pracownika służby cywilnej – osobę zatrudnioną na podstawie umowy o pracę zgodnie z zasadami określonymi w ustawie o służbie cywilnej (art. 3 pkt 1 ustawy).

 

Urzędnicy i pracownicy służby cywilnej są – zgodnie z art. 3 pkt 3 ustawy – członkami korpusu służby cywilnej.

 

Ustawodawca konsekwentnie posługuje się tymi pojęciami w całej ustawie, przypisując odmienne prawa i obowiązki dla każdego z nich.

 

Mając na uwadze powyższe i zakładając racjonalność pracodawcy, należy stwierdzić, iż art. 63 ustawy nie ma zastosowania do pracowników służby cywilnej. Gdyby ustawodawca chciał, by ww. przepis miał zastosowanie także do pracowników służby cywilnej, posłużyłby się w nim pojęciem członka korpusu służby cywilnej, jak uczynił to w art. 64 ustawy.

 

Ponadto powyższe znajduje uzasadnienie w zasadach wykładni prawa.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • VII + IV =

»Podobne materiały

Członek korpusu służby cywilnej

Jestem zatrudniona w pewnej komendzie wojewódzkiej policji jako członek korpusu służby cywilnej (na stanowisku specjalisty). Czy komendant może przenieść mnie do innej jednostki, np. komendy miejskiej? To znaczy, czy może to zrobić bez mojej zgody? Dodam, że moje stanowisko jest zwartościowane na po

Status dyrektora sądu

Jaki jest obecnie status dyrektora sądu? Czy w świetle obowiązujących aktów prawnych przysługuje mu dodatek za wieloletnią pracę?

Wypłata renty policyjnej

Niedawno zostałem orzeczeniem MSW uznanym za całkowicie niezdolnego do pracy inwalidę. Inwalidztwo powstało w pracy. Zostałem zwolniony rok temu z policji i od tego dnia uznano mnie za inwalidę. Czy jeśli złożę teraz wniosek o rentę policyjną, to mogę domagać się wypłaty świadczenia za cały miniony

Kolejny kontrakt dla żołnierza zawodowego

Jestem żołnierzem zawodowym szeregowym. Za kilka tygodni kończy mi się kontrakt. Wcześniej wystąpiłem o kolejny, na co uzyskałem zgodę. Obecnie jednak nie chcę go podpisywać. Czy mogę się wycofać z tej decyzji i odejść z wojska? Czy muszę się liczyć z jakimiś konsekwencjami?

Staż służby wojskowej

Jestem żołnierzem zawodowym. Służbę wojskową rozpocząłem od szkoły oficerskiej w 1994 r. Następnie otrzymałem promocję na I-szy stopień oficerski w 1998 r. Przed studiami, ucząc się w technikum chemicznym, pomagałem rodzicom w gospodarstwie rolnym, do tej pory nie udokumentowałem tego faktu. Czy obe

Służba na stanowisku monitorującym

Jestem funkcjonariuszem Służby Więziennej, od ośmiu lat pełnię służbę na stanowisku dowodzenia jako dowódca zmiany. Na stanowisku znajdują się monitory systemu ochrony – wgląd z 45 kamer. Obserwuję przez wiele godzin wiele ekranów w trudnych warunkach. Pojawiły się u mnie problemy ze wzrokiem.

Wysługa lat w policji

Jestem policjantem. Ostatnio dowiedziałem się od kadrowej, że do wysługi lat zalicza się jedynie okresy pracy w cywilu w pełnym wymiarze czasu pracy. W moim przypadku mam około dwa lata pracy w cywilu w wymiarze 3/4 etatu. Poinformowano mnie, że tego okresu nie mogą mi zaliczyć do wysługi. Chciałbym

Dodatkowe zatrudnienie policjanta

Jestem funkcjonariuszem Policji. Posiadam uprawnienia do kierowania pojazdami kategorii C+E. Chciałbym podjąć dodatkowe zatrudnienie jako kierowca samochodu ciężarowego w celu zdobycia doświadczenia. Jednak zgodnie z ustawą o Policji podjęcie dodatkowej działalności zarobkowej wymaga pisemnej zgody

Zatajenie przewlekłej choroby przez żołnierza

Jestem żołnierzem zawodowym, który został skierowany na komisję lekarską. Przed badaniami wypełniałem ankietę, w której nie wpisałem choroby przewlekłej, na którą choruję – cukrzycy. Jednak podczas badania i tak dopatrzono się anomalii w moich wynikach i przyznałem się do choroby. Czy złamałem

Czy pracownik samorządowy może prowadzić działalność gospodarczą?

Czy pracując w jednostce samorządowej (w urzędzie pracy) na stanowisku księgowej mogę otworzyć i prowadzić działalność gospodarczą w zakresie biura rachunkowego? Informuję również, iż podpisałam umowę o zakazie wykonywania określonych zajęć w czasie trwania stosunku pracy.

Przeniesienie urzędnika na inne stanowisko pracy

Mój problem dotyczy przyszłej reorganizacji w urzędzie. Jestem kierowniczką (mianowanie na stanowisko na czas nieokreślony) jednego z wydziałów, który prawdopodobnie będzie łączony z innym. Pracodawca zaproponował mi stanowisko pracownicze w innej jednostce. Jakie są moje prawa?

Wysługa lat pracy policjanta

W latach 2004-2007 ukończyłem licencjat w systemie zaocznym. Od 2009 r. jestem funkcjonariuszem policji, w latach 2014-2016 ukończyłem studia wyższe magisterskie w systemie zaocznym. Czy okres studiów będzie się wliczał do wysługi lat jako okres bezskładkowy? Ile lat zostanie wliczone do stażu pracy

Przeniesienie urzędnika służby cywilnej na inne stanowisko

Pracuję w administracji państwowej, jestem pracownikiem (nie urzędnikiem) służby cywilnej, tak więc obowiązuje mnie zarówno Kodeks pracy, jak i ustawa o służbie cywilnej. Chciałbym, pozostając w swoim urzędzie, zmienić stanowisko. Czy dyrektor generalny urzędu ma możliwość przeniesienia mnie na inne

Nie zaliczenie przez Wojskowe Biuro Emerytalne nauki zawodu po szkole

Po 22 latach służby wojskowej przeszedłem na emeryturę. Zanim wstąpiłem do wojska uczęszczałem do szkoły zawodowej i odbyłem praktykę zawodową w firmie w latach 1987-1990. Po skończeniu nauki otrzymałem świadectwo pracy. W celu podwyższenia emerytury złożyłem w Wojskowym Biurze Emerytalnym wspomnian

Posiadanie narkotyków przez żołnierza zawodowego

Oskarżono mnie o posiadanie narkotyków i poddałem się dobrowolnie karze, która prokurator ustalił na 2000 zł grzywny plus koszty postępowania. Jestem żołnierzem zawodowym – czy taki wymiar kary może skutkować zwolnieniem ze służby?

Przeniesienie na inne stanowisko pracy w gminie

Czy główny księgowy ośrodka pomocy społecznej spełniający wszystkie wymogi formalne może zostać przeniesiony na inne stanowisko pracy (konkretnie na stanowisko kierownika urzędu stanu cywilnego) w tym samym urzędzie gminy za porozumieniem pracodawców?

Odwołanie od rozmowy dyscyplinującej funkcjonariusza SW

Funkcjonariusz SW zakładu karnego w wyniku przeprowadzonego postępowania wyjaśniającego został ukarany rozmową dyscyplinującą. W terminie 3 dni złożył zażalenie na sposób przeprowadzenia postępowania oraz decyzję dyrektora ZK do sekretariatu ZK, opisując zdarzenie i w nagłówku umieszczając dyrektora

Uprawnienia niepracowania w niedzielę i święta dla policjanta który ma dzieci

Jestem funkcjonariuszem policji – dzielnicowym, pracuję w trybie trzyzmianowym. Moja żona prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą. Mamy dwójkę dzieci w wieku 3 i 6 lat. Czy mogę skorzystać z uprawnień dotyczących niepracowania w niedzielę, święta oraz w porze nocnej? Jeżeli tak, to na ja

Powrót do wojska i przejście na emeryturę

W 1995 r. zostałem powołany do zasadniczej służby wojskowej, którą pełniłem do 2009 z powodu wygaśnięcia kontraktu. Dziś mogę wrócić do wojska. Czy po przesłużeniu roku i 3 miesięcy będę mógł przejść na emeryturę?

Koniec kontraktu żołnierza kontraktowego

Jestem żołnierzem kontraktowym, kończy mi się kontrakt w wojsku (nie pisałem o zawarcie kolejnego kontraktu, ponieważ dostałem ocenę 3). Czy w takiej sytuacji mogę przenieść się do innej jednostki, jakbym znalazł etat? Czy po wygaśnięciu kontraktu mogę zatrudnić się ponownie w wojsku i będą mi się d
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »