.
Mamy 12 389 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Połączenie kas zapomogowo-pożyczkowych w jedną

Autor: Monika Cieszyńska • Opublikowane: 26.06.2008

W naszym zakładzie, od lat 70-tych, istnieją dwie pracownicze kasy zapomogowo-pożyczkowe (PKZP) – w głównej siedzibie i w budynku filii. Z rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 19.12.1992 r. w sprawie PKZP oraz SKOK w zakładach pracy wynika, że w jednym zakładzie pracy może działać tylko jedna PKZP i jedna kasa SKOK. W starych przepisach, na podstawie których nasza PKZP była utworzona we wspomnianym paragrafie było dodane jedno zadanie – „W przedsiębiorstwach wielozakładowych może działać więcej niż jedna PKZP”. Czy dalej możemy działać jako odrębne PKZP, dlatego że zostaliśmy utworzeni przed wejściem nowych przepisów, a jej likwidacja może nastąpić jedynie w razie likwidacji zakładu pracy lub spadku liczby członków? Nie ma także przepisów o łączeniu PKZP. Ponadto od 1992 r. od wejścia nowej ustawy tylko raz pojawił się wniosek o połączenie kas w jedną, ale członkowie odrzucili tę propozycję.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Pracownicze kasy zapomogowo-pożyczkowe (PKZP) działają w zakładach pracy, w oparciu o art. 39 ustawy z dnia 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (Dz. U. Nr 55, poz. 234), rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 19 grudnia 1992 r. w sprawie pracowniczych kas zapomogowo-pożyczkowych w zakładach pracy (Dz. U. Nr 100, poz. 502 z późn. zm.) oraz powszechnie obowiązujące przepisy prawa.

 

Zgodnie z wyżej wymienionymi przepisami prawa, pracownicze kasy zapomogowo-pożyczkowe:

  • mogą być tworzone we wszystkich zakładach pracy, przez pracowników oraz emerytów i rencistów, bez względu na ich przynależność związkową,
  • są nadzorowane (społecznie) przez związki zawodowe,
  • w jednym zakładzie pracy może działać tylko jedna PKZP,
  • w przypadku zakładu, w którym nie ma, zgodnie z przepisami, minimalnej liczby członków-założycieli PKZP (10 pracowników) można zorganizować międzyzakładową.

 

Rozporządzenie wyraźnie mówi, że w zakładzie pracy może działać tylko jeden SKOK i jedna PKZP. Tym samym należy dostosować się do przepisów aktualnie obowiązujących, ponieważ dawne przepisy utraciły swą moc. Po przeanalizowaniu istniejącego stanu prawnego okazuje się, że nie ma innych regulacji, które pozwalałyby zachować dwie PKZP w jednym zakładzie. Tym samym należy podjąć decyzję o połączeniu.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 8 minus siedem =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »