Mamy 11 195 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Prace interwencyjne a świadczenie przedemerytalne

Autor: Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 06.03.2015

Na dzień zwolnień grupowych miałam wymagany staż pracy ponad 30 lat lecz bez wymaganego wieku 55 lat. Obecnie mam 56 lat, jestem na zasiłku dla bezrobotnych i chciałabym podjąć zatrudnienie w ramach prac interwencyjnych na okres 12 miesięcy. Czy ten rodzaj zatrudnienia – prace interwencyjne pozwoli mi przejść na świadczenie przedemerytalne?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Prawo do świadczenia przedemerytalnego zostało uzależnione od szeregu warunków, m.in. osiągnięcia określonego wieku, posiadania wymaganego stażu zawodowego, okresu zatrudnienia u ostatniego pracodawcy lub okresu opłacania składek na ubezpieczenia społeczne, czy też okresu pobierania renty, jak również od sposobu zakończenia zatrudnienia lub działalności gospodarczej, czy też przyczyny utraty prawa do renty. Szczegółowe kryteria określono w art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 30 kwietnia 2004 r. o świadczeniach przedemerytalnych (Dz. U. 2004 r. Nr 120 poz.1252), odrębnie dla poszczególnych kategorii osób – pracowników, osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą, rencistów. Niektóre z wymagań są tożsame dla wszystkich – na podstawie art. 2 ust. 3 ustawy o świadczeniach przedemerytalnych do wymagań takich zalicza się:

 

  • posiadanie statusu osoby bezrobotnej w rozumieniu przepisów (art. 2 ust. 1 pkt 2) ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. 2004 r. Nr 99, poz. 1001; dalej jako ustawa o promocji zatrudnienia) – również w dacie złożenia wniosku o świadczenie przedemerytalne;
  • posiadania stosownego „okresu wyczekiwania” na świadczenie przedemerytalne.

 

Prawo do świadczenia przedemerytalnego przysługuje również, na podstawie art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy o świadczeniach przedemerytalnych osobie, która do dnia rozwiązania stosunku pracy z powodu przyczyn dotyczących zakładu pracy, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. 2004 r. Nr 99 poz. 1001), w którym była zatrudniona przez okres nie krótszy niż 6 miesięcy, ukończyła co najmniej 55 lat – kobieta oraz 60 lat mężczyzna, jeżeli posiada okres uprawniający do emerytury wynoszący co najmniej 30 lat – kobieta, a 35 lat – mężczyzna.

 

W tym wypadku przyczyny dotyczące zakładu pracy to:

 

  1. rozwiązanie stosunku pracy lub stosunku służbowego z przyczyn niedotyczących pracowników, zgodnie z przepisami o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników lub zgodnie z przepisami ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94, z późn. zm.), w przypadku rozwiązania stosunku pracy lub stosunku służbowego z tych przyczyn u pracodawcy zatrudniającego mniej niż 20 pracowników,
  2. rozwiązanie stosunku pracy lub stosunku służbowego z powodu ogłoszenia upadłości pracodawcy, jego likwidacji lub likwidacji stanowiska pracy z przyczyn ekonomicznych, organizacyjnych, produkcyjnych albo technologicznych,
  3. wygaśnięcie stosunku pracy lub stosunku służbowego w przypadku śmierci pracodawcy lub gdy odrębne przepisy przewidują wygaśnięcie stosunku pracy lub stosunku służbowego w wyniku przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę i niezaproponowania przez tego pracodawcę nowych warunków pracy i płacy.

 

Liczy się niewątpliwie ostatni stosunek pracy i sposób jego rozwiązania.

 

W przypadku wygaśnięcia umowy o pracę z powodu upływu okresu, na jaki została zawarta, nie ma możliwości otrzymania świadczenia.

 

Prace interwencyjne to umowa cywilnoprawna pomiędzy konkretnym pracodawcą i starostą (np. zawarta na 12 m-cy) oraz umowa o pracę pomiędzy pracodawcą i bezrobotnym. Zakres umowy pomiędzy pracodawcą i starostą obejmuje tylko refundację kosztów zatrudnienia.

 

Obecnie – bez względu na to, czy zatrudniona jest Pani w ramach prac interwencyjnych czy nie – rozwiązanie stosunku pracy musi być spowodowane przyczynami leżącymi po stronie pracodawcy i musi dawać Pani prawo do zasiłku dla bezrobotnych: czyli 365 dni zatrudnienia i osiągania dochodu w wysokości minimum najniższej krajowej w ciągu 18 miesięcy. Nie musi być Pani zatrudniona na czas nieokreślony, tylko Pani umowa musi zostać rozwiązana z przyczyn leżących po stronie pracodawcy.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 5 minus cztery =

»Podobne materiały

Prawo do świadczenia przedemerytalnego a przyczyna zwolnienia na świadectwie pracy

Otrzymałam wypowiedzenie umowy o pracę. Jaki artykuł powinien znaleźć się na świadectwie pracy, aby było możliwe otrzymanie świadczenia przedemerytalnego? Jedni mówią, że art. 10 ustawy o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników, inni

 

Zakup gruntu dokonany przez męża a prawo żony do świadczenia przedemerytalnego

Kilka lat temu rozstałam się z mężem. Mamy 1 ha przeliczeniowy ziemi, a mąż planuje kupić 4,8 ha ziemi w innej miejscowości. Obecnie jestem na zasiłku dla bezrobotnych, ale wkrótce nabędę prawo do przejścia na świadczenie przedemerytalne. Zamierzam też wnieść pozew o formalną separację. Czy świadcze

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »