Mamy 10 708 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Praca zdalna na terytorium Polski dla firmy francuskiej

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 26.11.2010

Francuska firma zaproponowała mi pracę kontraktową. Ma to być praca zdalna, czyli wykonywana przeze mnie w Polsce. W związku z taką formą zatrudnienia chciałbym założyć w Polsce własną działalność gospodarczą. Czy takie rozwiązanie jest możliwe? Jaki rodzaj opodatkowania byłby najkorzystniejszy przy zarobkach ok. 4000 zł miesięcznie?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Podane przez Pana rozwiązanie jest możliwe. Wystarczy, że założy Pan działalność gospodarczą w Polsce jako osoba fizyczna.

 

Umowa między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Republiki Francuskiej w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu w zakresie podatków od dochodu i majątku (Dz. U. z dnia 19 stycznia 1977 r.) wskazuje, że określenia „przedsiębiorstwo Umawiającego się Państwa” i „przedsiębiorstwo drugiego Umawiającego się Państwa” oznaczają odpowiednio przedsiębiorstwo prowadzone przez osobę mającą miejsce zamieszkania lub siedzibę w jednym Umawiającym się Państwie albo przedsiębiorstwo prowadzone przez osobę mającą miejsce zamieszkania lub siedzibę w drugim Umawiającym się Państwie.

 

Umowa stanowi, że zyski z przedsiębiorstwa polskiego podlegają opodatkowaniu tylko w Polsce, chyba że przedsiębiorstwo prowadzi działalność we Francji przez położony tam zakład. Jeżeli przedsiębiorstwo wykonuje działalność w ten sposób, zyski przedsiębiorstwa podlegają opodatkowaniu we Francji, jednak tylko w takiej mierze, w jakiej mogą być przypisane temu zakładowi.

 

Zakład oznacza stałą placówkę, w której całkowicie albo częściowo wykonuje się działalność przedsiębiorstwa i obejmuje w szczególności:

 

  • miejsce zarządzania,
  • filię,
  • biuro, w którym prowadzona jest działalność handlowa,
  • zakład fabryczny,
  • warsztat,
  • kopalnię, kamieniołom albo inne miejsce wydobywania bogactw naturalnych,
  • budowę albo montaż, których okres przekracza 12 miesięcy.

 

Reasumując, nie będzie Pan prowadził zakładu we Francji (będzie to praca zdalna), zatem, zgodnie z ogólnymi zasadami dla osób fizycznych, na mocy art. 3 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jako osoba fizyczna mająca miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlega Pan obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy).

 

To, gdzie będzie wykonywana usługa fizycznie, ma znaczenie; dobrze, by wynikało to jasno z kontraktu, lecz decydujące znaczenie ma i tak stan faktyczny. Dla francuskiego klienta świadczyć będzie Pan usługi.

 

Inaczej, w sensie konstrukcji prawnej, byłoby, gdyby pracował Pan na umowę o pracę – wtedy zasadą jest, że płace i podobne wynagrodzenia, które osoba fizyczna mająca miejsce zamieszkania w Polsce osiąga z pracy najemnej, podlegają opodatkowaniu tylko w Polsce, chyba że praca wykonywana jest we Francji. W takim przypadku kluczowe jest określenie w umowie o pracę miejsca jej wykonywania – nie mamy jednak z tym do czynienia, bowiem chce Pan założyć działalność gospodarczą.

 

Na pytanie o najbardziej korzystny sposób opodatkowania nie można odpowiedzieć w tym momencie, nie znając kosztów prowadzenia działalności i dokładnego rodzaju usług, które będą świadczone. Co do zasady, jeśli koszty są niskie, najkorzystniejsze jest opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym, to jednak nie jest możliwe dla wielu rodzajów usług. Jeśli koszty będą pojawiać się często i są normalne lub wysokie, korzystniejsze byłoby opodatkowanie na podstawie księgi przychodów i rozchodów i tu można wybrać zasady ogólne bądź 19% podatek liniowy. W tym momencie decydujące znaczenie ponownie mają koszty, bowiem – orientacyjnie, jeśli dochód (tj. przychód minus koszty) będzie większy niż ok. 90 000 złotych, korzystniejszy byłby podatek liniowy, jednakże jest on mniej korzystny, jeśli może się Pan rozliczyć z małżonka, która mniej zarabia.

 

Wiem, że powyższe nie jest odpowiedzią, jakiej Pan oczekiwał, bowiem nie jest to odpowiedź jednoznaczna – takiej jednak nie da się udzielić, nie znając dokładnej wysokości kosztów i dokładnych przychodów.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 3 - IV =

»Podobne materiały

Czas pracy we Francji

Pracuję we Francji, od poniedziałku do piątku, po 8 godzin dziennie. Zauważyłem, że moi koledzy Francuzi na ogół kończą pracę wcześniej. Mam w związku z tym pytanie, jakie normy czasu pracy obowiązują w tym kraju oraz jakie wynagrodzenie przysługuje mi za ewentualne nadgodziny?

Małoletni beneficjent francuskiej polisy na życie – problem z uzyskaniem potwierdzenia, że matka jest prawnym opiekunem dziecka

Mam problem z otrzymaniem odszkodowania dla mojego małoletniego syna po śmierci jego ojca – mojego wieloletniego partnera życiowego. Mój partner był Francuzem. Zmarł po długiej chorobie we Francji. Przez kilka lat pracował w Polsce jako dyrektor oddziału dużej francuskiej firmy.

Francuski Kodeks pracy

Pracuję we Francji, mam umowę na stałe, obowiązuje mnie miesięczne wypowiedzenie. Obecnie przebywam na 6-tygodniowym urlopie i chciałbym złożyć wypowiedzeniem. Czy mogę wysłać listem poleconym wypowiedzenie oraz zwolnienie lekarskie do końca trwania umowy? Czy to będzie zgodne z francu
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »