Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem pracy? Opisz swój
problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Praca za granicą 2011

W ciągu ostatnich lat po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej wiele osób wyjechało z Polski do pracy za granicą. Więcej na temat pracy za granicą 2011 oraz praw i obowiązków pracowników czytaj w artykule.

 W myśl powyższego przepisu „pracownikowi wykonującemu na polecenie pracodawcy zadanie służbowe poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy, lub poza stałym miejscem pracy przysługują należności na pokrycie kosztów związanych z podróżą służbową”.

Dodam zarazem, że delegowanie pracowników za granicę, m.in. do Holandii, obwarowane jest określonymi warunkami.

Ja zwrócę uwagę tylko na jeden, otóż ustawodawstwo wspólnotowe wymaga, w pierwszym rzędzie, aby przedsiębiorstwo delegujące prowadziło tzw. znaczną część swojej działalności w państwie, w którym ma ono swoją siedzibę.    Przeczytaj pełną treść

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Izabela Nowacka-Marzeion

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

 „Czas dojazdu i powrotu z miejscowości stanowiącej cel pracowniczej podróży służbowej nie są pozostawaniem do dyspozycji pracodawcy w miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy (art. 128 § 1 k.p.), lecz w zakresie przypadającym na godziny normalnego rozkładu czasu pracy podlegają wliczeniu do jego normy (nie mogą być od niej odliczone), natomiast w zakresie wykraczającym poza rozkładowy czas pracy mają w sferze regulacji czasu pracy i prawa do wynagrodzenia doniosłość o tyle, o ile uszczuplają limit gwarantowanego pracownikowi czasu odpoczynku”.

Reasumując, uważam, że za czas pracy można uznać jedynie przejazd do Włoch i z powrotem, przypadający na godziny Pana pracy. Gdyby, załóżmy, pracował Pan od poniedziałku do piątku od godziny 7 do 15, do Włoch wyjeżdżałby Pan w piątek o 6 rano, a przyjeżdżał Pan w dniu następnym, tj. w sobotę o godzinie np. 11 rano, to należałoby uznać za czas pracy jedynie czas w piątek w godzinach od 7 do 15. Pozostałe godziny spędzone w podróży nie stanowiłyby dla Pana czasu pracy.

Opierając się na przytoczonym wyroku Sądu Najwyższego – uważam, że czas przejazdu z Polski do Włoch przypadający na sobotę i niedzielę nie zalicza się do czasu pracy, jeżeli nie przypada na dni Pana normalnego rozkładu czasu. Zakładam, że pracuje Pan od poniedziałku do piątku.    Przeczytaj pełną treść

 

 Z pytania wynika, że pozyskał Pan pewne zlecenia od zagranicznego kontrahenta i w związku z tym chciałby Pan wysłać do pracy za granicę swoich nowych pracowników.

W praktyce nierzadko pracodawcy wysyłają za granicę pracowników zatrudnionych na podstawie umowy-zlecenia, czuję się jednak w obowiązku uprzedzić Pana o ewentualnych przykrych skutkach, jakie może nieść ze sobą zastępowanie umowy o pracę umową-zleceniem.

Dlatego proponuję zawrzeć ze swoimi nowymi pracownikami umowę o pracę (choćby na czas określony). Zawierając umowę o pracę, powinien Pan zadbać, aby w umowach tych wprowadzić stosowne postanowienia, zwłaszcza co do miejsca świadczenia pracy.

Wówczas możliwe będzie zastosowanie procedury delegacji pracowników do pracy za granicą. Oczywiście delegować będzie Pan mógł zarówno pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, jak i na podstawie umowy-zlecenia.    Przeczytaj pełną treść

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

 

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem pracy? Opisz swój
problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

 

Treści powiązane

Wezwanie do urzędu skarbowego osoby pracującej za granicą

Od siedmiu lat mieszkam i pracuję w USA. Wyjeżdżając z Polski, nie wymeldowałam się z domu rodziców. Na mój dawny adres przyszło z urzędu skarbowego wezwanie do osobistego stawienia się w urzędzie i wyjaśnienia, dlaczego nie złożyłam deklaracji podatkowej oraz nie rozliczyłam się z dochodu z USA za 2005 rok (w tym czasie nie miałam dochodu w Polsce). Wezwanie odebrała mama. Jestem za granicą i nie mogę przyjechać do Polski. Co powinnam zrobić? Dodam, że początkowo (w 2005 r.) przebywałam w USA na wizie J-1 (staż naukowy).Nieudokumentowane dochody z pracy najemnej za granicą a kontrola skarbowa

Pracuję u niemieckiego armatora na kilkumiesięcznych kontraktach – jestem marynarzem. Armator nie opłaca mi ubezpieczenia ani zdrowotnego, ani emerytalnego. Nigdy nie rozliczałem się z urzędem skarbowym z uzyskanych dochodów ani nie opłacałem składek w ZUS. Nie prowadzę żadnej działalności pozarolniczej. Rok temu rodzice przepisali na mnie ziemię i obecnie opłacam składki w KRUS i posiadam książeczkę ubezpieczeniową rolnika. Chciałbym wziąć kredyt mieszkaniowy i kupić mieszkanie. Proszę mi podpowiedzieć, jak powinienem postąpić, aby nie być w przyszłości ,,nękany” przez urząd skarbowy z tytułu zakupu mieszkania?Pobyt za granicą 2011 a długi w Polsce

Od kilku lat przebywam za granicą. W Polsce prowadziłem jednoosobową działalność gospodarczą i do dzisiaj mam nieuregulowane zobowiązania: kredyt oraz niezapłacony rachunek telefoniczny. Moich rodziców nachodzi komornik, a firma windykacyjna straszy ich, że jeśli nic nie zrobię z moim długiem, wyślą za mną europejski list gończy. Czy jest to możliwe? Co mogę zrobić w tej sytuacji? Czy takie zadłużenia się przedawniają? Czy takie zobowiązanie jest możliwe do spłaty w ratach? Jak można uniknąć zapłacenia dość wysokich odsetek i kosztów komorniczych? Czy powinienem obawiać się powrotu do kraju?Czas na dojazd do pracy za granicę

Pracuję w polskiej firmie, ale raz na dwa miesiące wyjeżdżam na kilka dni do pracy do Włoch. Jadę tam służbowym samochodem na koszt firmy. Chciałbym uzyskać informację, czy czas potrzebny na dojazd do Włoch jest wliczany do mojego czasu pracy, czy też powinienem brać na te dni urlop?Diety a praca za granicą 2011
Umowę o pracę zawarłam na terenie Polski, ale w umowie miejsce wykonywania pracy wyznaczono na terenie Holandii. Pracodawca upiera się, że nie należą mi się diety. Ponadto pracodawca pobierał opłaty za mieszkanie i dowóz do pracy. Czy mam podstawy prawne do wystąpienia na drogę sadową o wypłatę diet i zwrot kosztów zakwaterowania?

Zakaz rozmowy po polsku w firmie za granicą!
Jesteśmy z kolegą pracownikami firmy w Holandii. Niestety nie wolno nam rozmawiać po polsku. Możemy tylko rozmawiać w języku holenderskim, angielskim i niemieckim. Nakazał nam to nasz przełożony. Czy ma do tego prawo?

Wybrane opinie naszych klientów:

Chcę powiedzieć, że ten portal jest rewelacyjny, obsługa jest fantastyczna i godna skorzystania z usług.

Bati

Wygrałam. Sąd przyznał mi rację. Spółdzielnia ma prawo się odwołać od decyzji sądu. Wyznaczony czas jeszcze nie minął. Bez względu na wynik oczekiwania wyślę wiadomość albo poproszę o dalszą pomoc. Dziękuję, pozdrawiam.

Wiesława

Jestem bardzo zadowolona z udzielonej porady. W porównaniu z innymi firmami działającymi na tym polu ta firma jest najlepsza. Skorzystałam kiedyś z poradnictwa innej i byłam rozczarowana. Wróciłam do tej i w razie potrzeby będę korzystać z jej usług.

Pozdrawiam,

Beata

Porada przez serwis www z państwa strony oceniam na 6+. Fachowo i na temat – jednak największą zaletą tego typu porad jest to, iż można się do niej przygotować, tak by żadne z naszych pytań nie uciekło i nie zostało bez odpowiedzi. Jeszcze raz dziękuję za szybką i rzetelną poradę.

Dziękuję,

Paweł

Dzięki serwisowi w końcu sprawy ruszyły. Dodaliście mi pewności i pchnęliście wiatr w żagle. Możliwość zadawania dodatkowych pytań pomogła rozwiać wątpliwości. Polecam każdemu mającemu problem prawny.

Maria

Korzystam drugi raz z usług i ponownie jestem zadowolony. Cena naprawdę niska (sądzę, że gdybym poszedł do prawnika, to zapłaciłbym co najmniej 5 razy więcej). Odpowiedź szczegółowa i rzetelna. Chciałem jeszcze zaznaczyć, że pytanie zadałem w weekend (w sobotę), a w niedzielę otrzymałem odpowiedź.

Krzysztof

Jestem bardzo zadowolony i pozytywnie zaskoczony kompletnością i czytelnością odpowiedzi na moje pytania. Będę korzystał z Państwa usług w przyszłości. Niewątpliwą przewagą tego rodzaju usług jest odpowiedź pisemna, służąca jako źródło wiedzy i nauki na przyszłość.

Pozdrawiam,

Rafał

Dziękuję za pomoc prawną, niewiedza o wiele więcej kosztuje niż porada u prawnika.

Krystian

Bardzo fachowe porady pomogły mi w podjęciu decyzji, które zmienią moje życie na lepsze. Bardzo dziękuję.

Beata

Bardzo szczerze polecam!!!!! Serdecznie dziękuję panu Karolowi za tak ludzkie podejście do sprawy i ogromną pomoc. Pomimo moich wahań sprawił Pan, że nabrałam pewności siebie. Portal polecił mi brat i teraz ja będę go polecała.

Serdecznie pozdrawiam.

Tomasz

Przeczytaj wszystkie opinie »
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »