Mamy 10 894 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Praca w okresie wypowiedzenia – czy jest możliwa?

Autor: Elżbieta Gołąb • Opublikowane: 17.11.2011

Skąd mój obecny pracodawca będzie wiedział, że pracuję w okresie wypowiedzenia u nowego pracodawcy? Czy ZUS przekazuje takie informacje, czy składki nie mogą być płacone dwa razy?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Po pierwsze należy zaznaczyć, że zgodnie z Kodeksem pracy w okresie wypowiedzenia pracownik ma obowiązek świadczyć pracę w normalnym wymiarze na rzecz pracodawcy, chyba że pracodawca zwolni pracownika z tego obowiązku.

 

Zakres uprawnień przysługujących pracodawcy i pracownikowi w związku ze zwolnieniem pracownika ze świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia nie jest uregulowany wprost w Kodeksie pracy.

 

„Złożenie pracownikowi oświadczenia o zwolnieniu go z obowiązku świadczenia pracy oznacza, że może on w tym czasie podjąć inne zatrudnienie, cofnięcie takiego oświadczenia wymaga zgody pracownika (art. 61 k.c. w zw. z art. 300 k.p.), a niezastosowanie się przez niego do polecenia ponownego świadczenia pracy nie stanowi ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych” (wyrok Sądu Najwyższego z dnia 05.07.2005 r., sygn. akt I PK 176/04).

 

Może się także zdarzyć, że pracodawca zastrzeże w takim oświadczeniu, iż pracownik jest co prawda zwolniony z obowiązku świadczenia pracy, ale ma obowiązek pozostać w dyspozycji pracodawcy i pracownik będzie takim poleceniem związany. W tej sytuacji odmowa stawienia się w pracy może stanowić podstawę do zwolnienia dyscyplinarnego lub powodować utratę przez pracownika prawa do wynagrodzenia w związku z brakiem gotowości do podjęcia pracy.

 

W związku z tym jeżeli Pan nie został zwolniony z obowiązku pracy na rzecz pracodawcy i świadczy Pan pracę na rzecz innego pracodawcy „po godzinach”, to jest to tylko Pańska sprawa. Jeżeli został Pan zwolniony z obowiązku pracy i nie było zastrzeżenia co do pozostawania w gotowości do podjęcia pracy, to również może Pan to robić. Jeżeli było takie zastrzeżenie i pracodawca wezwał Pana do świadczenia pracy – powinien się Pan do niej stawić.

 

Pracodawca może o sytuacji dowiedzieć się tylko od kogoś, kto wie, że Pan świadczy pracę na rzecz kogoś innego. ZUS nie przekazuje takich informacji pracodawcy, nawet gdyby pracodawca złożył wniosek o podanie takich informacji, to zostanie on odrzucony jako niezgodny z prawem.

 

ZUS ma obowiązek udzielenia takich informacji tylko i wyłącznie określonym podmiotom – takim jak np. sąd, prokuratura, ale tylko w związku z prowadzonym przez te organy postępowaniem. Pracodawcy zaś nie.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • I plus 4 =

»Podobne materiały

Zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy

Pracodawca wręczył mi wypowiedzenie umowy o pracę (pracowałam w banku). Zostałam zwolniona z obowiązku świadczenia pracy. Okres wypowiedzenia upłynie z końcem przyszłego miesiąca. Tymczasem byłam na rozmowie kwalifikacyjnej. Chcą, abym podjęła pracę już za tydzień (również w banku). Czy mogę zatrudn
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »