.
Mamy 12 503 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Praca w ochronie a dodatek za pracę w niedzielę

Autor: Dariusz Kostyra • Opublikowane: 03.01.2008

Pracuję w systemie czterobrygadowym po 12 godzin. Czy należy mi się dodatek za pracę w święta? Pracuję przy ochronie obiektów instytucji budżetowej w ruchu ciągłym, to znaczy: 12 godzin pracy, 24 godziny wolnego; 12 godzin pracy (nocna zmiana), 48 godzin wolnego. Jak powinno wyglądach naliczanie mojej pensji? Obecnie otrzymuję podstawę, dodatek za godziny nocne, wysługę lat oraz premie.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Z treści artykułów 151 oraz 1511 Kodeksu pracy wynika, iż dodatek za pracę w niedzielę przysługuje pracownikom za pracę w godzinach nadliczbowych. Praca w godzinach nadliczbowych to praca wykonywana ponad obowiązujące pracownika normy czasu pracy, a także praca wykonywana ponad przedłużony dobowy wymiar czasu pracy, wynikający z obowiązującego pracownika systemu i rozkładu czasu pracy.

 

W uzasadnieniu uchwały z dnia 15 lutego 2006 r. (II PZP 11/05) Sąd Najwyższy stwierdził, iż pracodawca nie ma obowiązku zapłaty za pracę w niedzielę i święta, jeśli praca wykonywana jest zgodnie z obowiązującym pracownika rozkładem czasu pracy oraz przy założeniu otrzymania w zamian innego dnia wolnego od pracy.

 

Mając to uwadze, należy stwierdzić, iż składniki Pana pensji są zgodne z Kodeksem pracy – nie należy się Panu dodatkowe wynagrodzenie z tytułu pracy w niedzielę, jeśli jest ona zgodna z Pana normami czasu pracy.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • V + 4 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »