Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem pracy? Opisz swój
problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Praca w Niemczech 2011

Na wielu portalach społecznościowych zamieszczane są oferty pracy w Niemczech na rok 2011. Jak legalnie pracować w Niemczech oraz co warto wiedzieć o pracy w tym kraju czytaj w artykule.

 Odrębny problem stanowi natomiast kwestia pobierania zasiłku dla bezrobotnych w okresie, w którym prowadził Pan działalność gospodarczą na terytorium Niemiec (choćby w sposób znikomy). Należy zwrócić uwagę, iż stosownie do art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, za osobę bezrobotną uznaje się osobę „niezatrudnioną i niewykonującą innej pracy zarobkowej, zdolną i gotową do podjęcia zatrudnienia w pełnym wymiarze czasu pracy obowiązującym w danym zawodzie lub służbie albo innej pracy zarobkowej (...)”. Definicja osoby bezrobotnej jasno i wyraźnie wskazuje, iż aby móc być uznanym za osobę bezrobotną nie można wykonywać innej pracy zarobkowej. Prowadzenie działalności gospodarczej z pewnością wyklucza możliwość ubiegania się o status osoby bezrobotnej. W tym momencie kwestią dowodową jest wskazanie przez urząd pracy, iż nie przysługiwał Panu status osoby bezrobotnej i tym samym pobieranie zasiłku dla bezrobotnych. Konsekwencją ewentualnego udowodnienia takiego stanu rzeczy byłaby konieczność zwrotu zasiłku dla bezrobotnych za poszczególne okresy oraz sankcje karne w postaci kary grzywny do 500 zł (art. 119 ust. 2 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy).

Trudno mi stwierdzić, w jakich celach niemiecki organ podatkowy żąda potwierdzonego przez urząd skarbowy zaświadczenia o dochodach osiągniętych w Polsce. Może wynika to z pisma, jakie otrzymał mąż.

Natomiast póki co nie obawiałbym się o to, iż urząd skarbowy poinformuje urząd pracy o dochodach osiąganych w Niemczech, skoro jak dotąd sam nie posiada informacji o tych dochodach. Dopiero w momencie uzyskania takich informacji z Niemiec (polski urząd skarbowy musiałby wystąpić z żądaniem do niemieckiego urzędu podatkowego o przedstawienie takich informacji), pracownik urzędu skarbowego mógłby skojarzyć fakt pobierania zasiłku z uzyskiwaniem dochodów w Niemczech. Jest to jednak póki co kwestia hipotetyczna i nikt nie oceni w miarę obiektywnie, jakie są możliwości uzyskania takich informacji z Niemiec.    Przeczytaj pełną treść

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Izabela Nowacka-Marzeion

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

 Z pytania wynika, że pozyskał Pan pewne zlecenia od zagranicznego kontrahenta i w związku z tym chciałby Pan wysłać do pracy za granicę swoich nowych pracowników.

W praktyce nierzadko pracodawcy wysyłają za granicę pracowników zatrudnionych na podstawie umowy-zlecenia, czuję się jednak w obowiązku uprzedzić Pana o ewentualnych przykrych skutkach, jakie może nieść ze sobą zastępowanie umowy o pracę umową-zleceniem.

Dlatego proponuję zawrzeć ze swoimi nowymi pracownikami umowę o pracę (choćby na czas określony). Zawierając umowę o pracę, powinien Pan zadbać, aby w umowach tych wprowadzić stosowne postanowienia, zwłaszcza co do miejsca świadczenia pracy.

Wówczas możliwe będzie zastosowanie procedury delegacji pracowników do pracy za granicą. Oczywiście delegować będzie Pan mógł zarówno pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, jak i na podstawie umowy-zlecenia.    Przeczytaj pełną treść

 

 „Czas dojazdu i powrotu z miejscowości stanowiącej cel pracowniczej podróży służbowej nie są pozostawaniem do dyspozycji pracodawcy w miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy (art. 128 § 1 k.p.), lecz w zakresie przypadającym na godziny normalnego rozkładu czasu pracy podlegają wliczeniu do jego normy (nie mogą być od niej odliczone), natomiast w zakresie wykraczającym poza rozkładowy czas pracy mają w sferze regulacji czasu pracy i prawa do wynagrodzenia doniosłość o tyle, o ile uszczuplają limit gwarantowanego pracownikowi czasu odpoczynku”.

Reasumując, uważam, że za czas pracy można uznać jedynie przejazd do Włoch i z powrotem, przypadający na godziny Pana pracy. Gdyby, załóżmy, pracował Pan od poniedziałku do piątku od godziny 7 do 15, do Włoch wyjeżdżałby Pan w piątek o 6 rano, a przyjeżdżał Pan w dniu następnym, tj. w sobotę o godzinie np. 11 rano, to należałoby uznać za czas pracy jedynie czas w piątek w godzinach od 7 do 15. Pozostałe godziny spędzone w podróży nie stanowiłyby dla Pana czasu pracy.

Opierając się na przytoczonym wyroku Sądu Najwyższego – uważam, że czas przejazdu z Polski do Włoch przypadający na sobotę i niedzielę nie zalicza się do czasu pracy, jeżeli nie przypada na dni Pana normalnego rozkładu czasu. Zakładam, że pracuje Pan od poniedziałku do piątku.    Przeczytaj pełną treść

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

 

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem pracy? Opisz swój
problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

 

Treści powiązane

Podatek od emerytury za pracę w Niemczech
Otrzymuję emeryturę z trzech źródeł: emeryturę za pracę w Polsce, emeryturę za pracę w Niemczech oraz emeryturę po zmarłym mężu. Czy świadczenie z Niemiec też muszę w Polsce opodatkować?

Zmiana obywatelstwa na niemieckie, by polepszyć sytuację materialną

Od 15 lat mieszkam w Niemczech, mam jednak polskie obywatelstwo i pobieram rentę z ZUS. Urzędnik niedawno poradził mi, bym zmieniła obywatelstwo na niemieckie i starała się o rentę niemiecką. W Niemczech nigdy jednak nie pracowałam (choć chciałam), otrzymywałam natomiast zasiłek socjalny. W Polsce pracowałam 29 lat. Czy zmiana obywatelstwa może przyczynić się do polepszenia mojej ciężkiej sytuacji finansowej? Co powinnam zrobić?Podatek od nieruchomości odziedziczonej w Niemczech

W 2006 r. odziedziczyłem w Niemczech nieruchomość. Zapłaciłem wszelkie podatki obowiązujące w Niemczech, a rok później nieruchomość sprzedałem. Środki oficjalnie sprowadziłem do Polski. Czy i jaki podatek muszę zapłacić w Polsce? Dodam, że spadkodawca był z III grupy.Firma w Polsce a usługi transgraniczne na terenie Niemiec – jak je opodatkować?

Od maja prowadzę własną działalność gospodarczą w Polsce. Prowadzę również usługi transgraniczne na terenie Niemiec w branży „usługi budowlane". Jestem firmą jednoosobową na dzień dzisiejszy. Pytanie jest z prawa podatkowego. Mianowicie czy jestem zobowiązany do składania jakichś wniosków do urzędu skarbowego w Polsce i czy muszę zgłaszać się do niemieckiego urzędu skarbowego, pomimo że nie przekraczam 183 dni świadczenia usług w Niemczech?Prowadzenie działalności gospodarczej w Niemczech
Artykuł omawia główne zagadnienia związane z prowadzeniem działalności gospodarczej w Niemczech, w tym formy prawne takiej działalności.

Wybrane opinie naszych klientów:

Bardzo dziękuję za porady, które mi dużo pomogły w mojej sprawie. Sąd uwzględnił moje argumenty, które doradzał mi Pan Krzysztof Bigoszewski. Jeszcze raz dziękuję.

Serdecznie pozdrawiam,

Piotr

Dziękuję za fachową poradę – bardzo mnie uspokoiła. Pani sędzia podczas rozprawy, uzasadniając swoje stanowisko w sprawie, również powołała się na cytowane przez Pana artykuły. Pozdrowienia dla Pana Lenowieckiego – od dziś polecam wszystkim EPORADY24.

Danuta

Najlepsza strona z poradami prawnymi, polecam każdemu. Wyczerpujące odpowiedzi na zadane pytania. Odpowiedzi wpływają na skrzynkę e-mail tak szybko, że odnosi się wrażenie, jakby się rozmawiało z Prawnikiem LIVE. Jeżeli chodzi o ceny – to są na dobrym poziomie, myślę, że nawet konkurencyjne. Dziękuję za wszystkie porady. Pozdrawiam wszystkich prawników z eporady24.

Krzysztof

Wygrałam. Sąd przyznał mi rację. Spółdzielnia ma prawo się odwołać od decyzji sądu. Wyznaczony czas jeszcze nie minął. Bez względu na wynik oczekiwania wyślę wiadomość albo poproszę o dalszą pomoc. Dziękuję, pozdrawiam.

Wiesława

Witam serdecznie. Jesteście SUUUUPERRRR. Dzięki Waszej pomocy uwierzyłem w sprawiedliwość. Jednocześnie oświadczam, iż w przypadku problemów będę korzystał tylko z WASZEJ pomocy. Jeszcze raz serdecznie dziękuję.

Serdecznie pozdrawiam,

Andrzej

Chciałam bardzo podziękować panu Karolowi Jokielowi za wyczerpującą poradę w mojej sprawie. To naprawdę godny polecenia portal. Odpowiedzi są szybkie, tanie i naprawdę proste w odbiorze. Każdy zrozumie polskie prawo, jeśli zwróci się do tego portalu o pomoc :)

Izabela

Jestem bardzo zadowolony, że trafiłem na stronę ePorady24.pl. Możliwość uzyskania odpowiedzi na ważne, nurtujące mnie pytania w trakcie pracy czy innych zajęć okazała się warta opłaty. W oczekiwaniu na odpowiedź serwisu, która była pełna, wyczerpująca i rzeczowa, mogłem zająć się swoimi codziennymi obowiązkami. Serdecznie wszystkim polecam!

Piotr

Z całą odpowiedzialnością mogę polecić prawników eporady24. Odpowiedzi są bardzo konkretne, wszelkie niejasności przed udzieleniem odpowiedzi zostają dopracowane, wszystko jest tak dobrane w słowa, że „zwykły zjadacz chleba” poradzi sobie z interpretacją każdej odpowiedzi. Jestem pod wrażeniem!!! Polecam!!!!

Małgorzata

Jestem bardzo mile zaskoczona profesjonalnością i szybkością odpowiedzi. Poleciłam serwis znajomym, bo warto! Odpowiedzi szybkie, rzeczowe i zrozumiałe dla zwykłego obywatela.

Pozdrawiam,

Madzia

Jestem bardzo zadowolona z udzielonej porady. W porównaniu z innymi firmami działającymi na tym polu ta firma jest najlepsza. Skorzystałam kiedyś z poradnictwa innej i byłam rozczarowana. Wróciłam do tej i w razie potrzeby będę korzystać z jej usług.

Pozdrawiam,

Beata

Przeczytaj wszystkie opinie »
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »